سی‌وهشتمین رویداد بین‌المللی تئاتر فجر جشن نیست

تهران- ایرنا- دبیر سی‌وهشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، گفت: این دوره از جشنواره به دلیل شرایط موجود در کشور به صورت جشن برگزار نمی شود بلکه نوعی گردهمایی برای خانواده تئاتر است.

نادر برهانی مرند در نشست خبری سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر که با حضور شهرام کرمی در سالن مشاهیر تئاتر شهر برگزار شد با بیان اینکه به دلیل گستردگی و وسعت این رویداد هنری از کیفیت آن کاسته شده است تصریح کرد: به کمک همکاران و شورای سیاست گذاری جشنواره برای برگزاری بهتر، آسیب شناسی شد و رقابت زدگی و مشکلات بخش بین الملل بزرگترین مشکلات مطرح شده شناخته شد.

تعداد کمتر حضور با کیفیت تری را رقم می زند

وی افزود: بر این اساس به نتیجه رسیدیم تا بخش های رقابتی را کاهش دهیم و در همین زمینه رقابت آثار صحنه ای که در دوره های پیشین در سه بخش بود به یک بخش تقلیل یافت ظرفیت آن نیز با ۳۰ گروه تکمیل شد و همچنین در بخش غیررقابتی نیز ظرفیت حضور ۲۷ گروه در نظر گرفته شد.

برهانی مرند با بیان اینکه این تعداد کمتر حضور با کیفیت تری را رقم می زند تاکید کرد: بعد از اعلام فراخوان ثبت نام ها، پیام دیگری را دریافت کردیم چرا که ۲۴۹ اثر در بخش رقابتی و تنها ۵۰ اثر در بخش غیر رقابتی ثبت نام کردند.

وی با بیان اینکه انتظار می رفت گروه های حرفه ای بیشتر در بخش غیر رقابتی ثبت نام کنند اما اینچنین نشد، تصریح کرد: با این شرایط تکان دهنده رو به رو شدیم؛ کسانی که در ذم بخش رقابتی جشنواره سخن می گفتند اصرار بر حضور در این بخش داشتند و از این موضع نیز کوتاه نمی آمدند.

فعالیت بخش بازار عاملی برای معرفی تئاتر ایران به جهان

برهانی مرند در خصوص بخش تئاتر ملل نیز، گفت: تصمیم گرفتیم برای افزایش کیفیت، بخش بین الملل را نیز غیر رقابتی برگزار کنیم تا با اعتباری که وجود دارد تعداد گروه های کمتری را اما با کیفیت دعوت کنیم.
وی با تاکید بر اینکه وضع مالی این دوره از جشنواره نسبت به سال گذشته بسیار بد و جای بلند پروازی را از ما گرفته است، خاطرنشان کرد: برای جایگزینی بخش بین الملل، بخش بازار را فعال کردیم تا از این طریق بتوانیم تئاتر ایران را به جهان بهتر معرفی کنیم و هنوز بر خلاف مشکلات موجود، ۲۵ میهمان داریم که در بخش بازار حضور خواهند داشت.

حضور۳۰ اثر در بخش رقابتی با ۲۲ نمایش

دبیر سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر با بیان اینکه برای جشنواره امسال قواره بهتری را تدارک دیده بودیم اظهار داشت: با وجود انصراف ها از ۳۰ اثر بخش رقابتی ۲۲ نمایش حضور خواهند داشت و در بخش رقابتی نیز از ۲۷ اثر ۱۵ اجرا در جشنواره حضور دارند.
وی افزود: همچنین از هفت اثر بخش بین الملل حضور شش اثر قطعی است و در این میان یک اثر به ۲۲ نمایش بخش خیابانی و در بخش رادیو نمایش نیز یک اثر به ۱۰ نمایش قبلی اضافه شده است که این دو نمایش جدید ویژه سردار و سانحه دیدگان هواپیما اختصاص دارد.
برهانی مرند با بیان اینکه این دوره از جشنواره تئاتر فجر جشن نیست بلکه یک گردهمایی تئاتری است، تاکید کرد: به مقررات فراخوان وفادار ماندیم به همین دلیل تقاضاهایی که برای جایگزینی نمایش ها انصرافی نپذیرفتیم و از توانایی گروه های پذیرفته شده بهره مند خواهیم شد.

از انتشارکتاب جامع تئاتر تا چند بزرگداشت هنرمندان

وی تصریح کرد: در این دوره از جشنواره انتشار کتاب جامع تئاتر را خواهیم داشت که در ۹۰۰ صفحه تاریخچه جشنواره تئاتر فجر از دوره نخست تا ۳۷ را در شاخه های مختلف دارد که شامل سال های ۱۳۶۱ تا تا ۱۳۹۷ می شود.
به گفته وی در این دوره از جشنواره بزرگداشت آندرانیک خچومیان، کریم اکبری مبارکه، حسین عاطفی و مهدی نظیری نیز برگزار می شود.
دبیر سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر تصریح کرد: اتفاق خجسته دیگری که در این دوره رقم خورده است ایجاد سایت جدید دوزبانه برای تئاتر فجر است که شامل تمامی اخبار و اطلاعات دوره های برگزار شده می شود.

شرایط خاص دلیل زمان سنجی برگزاری جشنواره تئاتر

برهانی مرند در خصوص تاریخ برگزاری این دوره از جشنواره که همزمان با برگزاری جشنواره فیلم فجر است، اظهار داشت: امسال با شرایط خاصی مواجه بودیم زیرا قبل ۱۰ بهمن ماه با ایام فاطمیه(س) مصادف شده بود و پس از آن نیز با فضای انتخابات مجلس مواجه می شدیم.
وی با بیان اینکه در این همپوشانی تئاتر مظلوم واقع شده است زیرا نخستین جشنواره ای بودیم که تاریخ برگزاری را به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارائه کردیم، اظهار داشت: با اعتماد به تعهد رسانه ها ۱۰ تا ۲۰ بهمن ماه را برای برگزاری انتخاب کردیم.

دبیرخانه تئاتر فجر هنوز نتوانسته تخصیص خود را دریافت کند

وی در خصوص بودجه و اعتبار این دوره از جشنواره نیز، گفت: نه تنها شهرداری کمکی به ما نکرده بلکه برای سالن های خانه هنرمندان نیز با ما قرارداد هم نوشته است البته این تنها مربوط به شهرداری و نهادهای دیگر نیست بلکه دبیرخانه تئاتر فجر هنوز نتوانسته تخصیص خود را دریافت و این در شان جشنواره ای تئاتری نیست که تخصیص آن بماند برای بعد از برگزاری جشنواره.
وی همچنین در خصوص نمایش های استان ها نیز تاکید کرد: با توجه به انصراف گروه های بین الملل به لحاظ مالی جای تنفس بیشتری داریم و به همین دلیل گروه هایی که به تهران می آیند می توانیم مساعدت بیشتری داشته باشیم و همکاری های لازم با آنها انجام خواهد شد.

هشتم بهمن ماه آغاز فروش بلیت جشنواره

دبیر سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر گفت: هشتم بهمن ماه از ساعت ۸ شب فروش بلیت آغاز می شود و دانشجویان نیز با ارائه کد دانشجویی می توانند تخفیف های در نظر گرفته شده را بگیرند.

سی‌وهشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر از ۱۰ تا ۲۰ بهمن ماه سال جاری به دبیری نادر برهانی مرند در کشور برگزار می شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =