سه اثر تاریخی خراسان شمالی در ردیف تجارب برتر مرمت ایران

بجنورد- ایرنا- طرح مرمت سه اثر تاریخی استان خراسان شمالی در بین تجارب برتر مرمت بناهای تاریخی کشور گنجانده شد.

معاون میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی روز یکشنبه از چهارتاقی تیموری شیروان، حسینیه جاجرمی بجنورد و قلعه جلال‌الدین گرمه به عنوان تجارب برتر مرمتی این استان نام برد که مورد تأیید وزارت متبوع قرار گرفته است.

علی مستوفیان اظهار داشت: طرح مرمت این آثار تاریخی استان در بین تجارب برتر مرمت بناهای تاریخی کشور قرار گرفته و در کتابی با همین عنوان به چاپ می‌رسد.

وی افزود: پرونده آثار یاد شده در نشستی که به ریاست معاون میراث فرهنگی کشور برای بررسی طرح و برنامه‌های موفق مرمت کشور تشکیل شده بود، با حضور پیشکسوتان و صاحب‌نظران حوزه مرمت کشور بررسی شد.

معاون میراث فرهنگی خراسان شمالی گفت: تمام اسناد، طرح‌ها و مدارک مرتبط با نحوه مرمت آثار یادشده به‌منظور درج در کتاب "تجارب مرمت کشور" به معاونت میراث فرهنگی کشور ارسال می‌شود.

مستوفیان افزود: ۱۲ بنای تاریخی خراسان شمالی، امسال با اعتبار ۱۱ میلیارد و ۸۵۵ میلیون ریال مرمت شده است که عمارت و آیینه‌خانه مفخم، کوشک باغ علی‌آباد، رباط قلی، امامزاده احمد کبیر کوران، رباط قره بیل، چهارتاقی تیموری، ارگ دولت‌آباد، قلعه علی‌آباد، بافت بجنورد، حمام فاروج و محوطه ریوی از آن جمله است.

استان خراسان شمالی دارای ۶۲۱ اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی است که از این تعداد ۵۰۹ اثر تاریخی، ۴۲ اثر طبیعی، ۷۰ اثر ناملموس و ۱۱ اثر نیز ثبت جهانی شده است.
استان خراسان شمالی با داشتن هزار و ۲۰۰ اثر تاریخی شناسایی شده در شمال شرق کشور قرار دارد و سالانه پذیرای میلیون ها مسافر، گردشگر و زائر امام هشتم (ع) است که از این خطه گذر می کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =