استاندار خراسان رضوی: برخی در پی خسته کردن مجریان طرحهای اقتصادی هستند

مشهد- ایرنا- استاندار خراسان رضوی گفت: برخی می‌خواهند مجریان طرحهای اقتصادی و ما را در این استان خسته کنند تا روحیه خود را از دست دهیم لذا چوب لای چرخ می‌گذارند و نسبت به طرحهای اقتصادی بدبینی و مخالفت نموده و به مجریان آنها حسادت می‌کنند.

علیرضا رزم‌حسینی روز یکشنبه در "همایش الگوی مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی با رویکرد دستاوردهای معینهای اقتصاد مقاومتی در خراسان رضوی" افزود: به این ترتیب "منفی‌گرایی و روحیه بدبینی" یکی از مشکلات در مسیر اجرای الگوی مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی است که خراسان رضوی را از توسعه بازمی‌دارد.

منفی‌گرایی و روحیه بدبینی خراسان رضوی را از توسعه بازمی‌دارد

وی ادامه داد: در طرح مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی به هیچ معین اقتصادی وام ارزان‌قیمت، درجه یا امتیازی داده نشده و معینهای اقتصادی نیکوکارانی هستند که ما از آنها خواستیم به جای ساخت مسجد، جامعه را بسازند. برای هیچ مسوولی افتخار نیست که مردمش فقیر و بیمار باشند.
استاندار خراسان رضوی گفت: زمانی که اجرای الگوی مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی را در این استان آغاز کردیم بسیاری گفتند نمی‌توانید اما همانطور که در دفاع مقدس خواستیم و توانستیم، در این طرح نیز همین کار را به خوبی انجام دادیم.
وی افزود: باید دعواهای سیاسی را تمام کنیم و بعد از گذشت ۴۰ سال از انقلاب اسلامی هرکس باید هر سلیقه سیاسی که دارد برای خودش نگهدارد و نباید آن را با مسائل توسعه گره بزند. مردم نجیب ما ۴۰ سال به نظام جمهوری اسلامی اعتماد کردند لذا مدیون و بدهکار آنان هستیم.
استاندار خراسان رضوی افزود: در گام دوم انقلاب با سبک و روش جدیدی وارد کار خواهیم شد لذا نباید انتظار تشویق، تبلیغ و حمایت داشته باشیم.

مردم نجیب ما ۴۰ سال به نظام جمهوری اسلامی اعتماد کردند لذا مدیون و بدهکار آنان هستیم

وی گفت: "همایش الگوی مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی با رویکرد دستاوردهای معینهای اقتصاد مقاومتی در خراسان رضوی" که امروز با حضور معینهای اقتصادی برگزار شده یکی از نادرترین نشستهای اقتصادی است زیرا همه در این چارچوب ارکان حاکمیت اعم از قوای قضاییه، مجریه و مقننه و امامان جمعه با یک هدف مشترک به دنبال قوی شدن اقتصاد در قالب الگوی مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی هستند و همه در کنار یکدیگر برای تعالی نظام جمهوری اسلامی ایران و انقلاب اسلامی تلاش می‌کنند.
رزم‌حسینی افزود: هیچ فعال اقتصادی در اجرای این طرح مجبور به کار نشده زیرا همه آنها بطور داوطلبانه در اجرا و پیشبرد طرح الگوی مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی خراسان رضوی حضور پیدا کردند.
وی ادامه داد: این طرح همدلی و همزبانی را برای رسیدن به یک هدف مقدس شامل "جذب سرمایه، اشتغالزایی، جلوگیری از مهاجرت، کاهش آسیبهای اجتماعی، افزایش سرمایه اجتماعی و افزایش امنیت پایدار" ایجاد کرده است.

"همایش الگوی مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی با رویکرد دستاوردهای معینهای اقتصاد مقاومتی در خراسان رضوی" که امروز با حضور معینهای اقتصادی برگزار شده یکی از نادرترین نشستهای اقتصادی است

استاندار خراسان رضوی قدرت اقتصادی را گره خورده با امنیت ملی توصیف و بیان کرد: طرح مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی، فقر فرهنگی و اقتصادی را از بین می‌برد زیرا معینهای اقتصادی وارد فضای کاری فرهنگی و اعتقادی شده‌اند و هیچکس آنها را مجبور به این کار نکرده است.
وی در ادامه به شهادت سردار قاسم سلیمانی نیز اشاره و بیان کرد: سبک آن شهید والامقام "نفوذ در دل مردم" بود لذا همه افرادی که آزادیخواه هستند، پیرو سبک شهید سلیمانی خواهند بود و با همین باور به خیابانها آمده و مراسم تشییع باشکوهی را رقم زدند. 

رزم‌حسینی گفت: می‌خواهیم مکتب شهید حاج قاسم سلیمانی را ترویج دهیم. یعنی برای خدا کار کنیم زیرا بزرگترین عبادت، خدمت به خلق خداست که همان شیوه آن شهید بزرگوار است.
وی مقاومت و ایستادگی را شرط دیگر پیروزی ذکر و بیان کرد: شهید حاج قاسم سلیمانی بی‌مهریها را تحمل کرد اما ولایتمدار باقی ماند. آن بزرگ مرد با تمام وجود آزاده بود و دور از چاپلوسی و ریاکاری عمل کرد.  
وی در ادامه همچنین اظهار داشت: اگر بخواهیم نظام جمهوری اسلامی پابرجا بماند و ملت راضی باشد، باید مردم را از نظر اقتصادی توانمند نمود. 
استاندار خراسان رضوی افزود: دست تک‌تک فعالان اقتصادی را می‌بوسم و در کنار آنها تا زمانی که خدمتگذار باشم اجرای طرح مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی را به عنوان یک الگو برای اداره کشور ادامه خواهم داد.

علیرضا رزم‌حسینی پیش از حضور در سمت استاندار خراسان رضوی، در زمان تصدی استانداری کرمان طرحی موفق از توسعه را در قلعه گنج اجرا کرد که مورد توجه و تشویق رهبر معظم انقلاب اسلامی قرار گرفت.

وی با الگوگیری از تجربه موفق قلعه گنج 'طرح مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی' را به عنوان برنامه عملیاتی خود در چارچوب تلاش برای تحقق اقتصاد مقاومتی در خراسان رضوی اعلام و در همین راستا از دی ماه ۱۳۹۷ با تقسیم استان به ۱۲ منطقه (بر مبنای شمار حوزه های انتخاباتی) اجرای آن را پیگیری کرده است. 
در این طرح نهادها و موسسات بخش خصوصی، غیردولتی یا نیمه‌دولتی به عنوان "معین اقتصادی" مناطق ۱۲ گانه خراسان رضوی انتخاب و وظایف و تعهداتشان در قالب یک  تفاهمنامه برای هر معین اقتصادی مشخص می‌شود.

بر این اساس هم‌اینک افزون بر ۱۰۰ معین اقتصادی در قالب طرح مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی در مناطق ۱۲ گانه خراسان رضوی ۹۸ درصد از کل روستاهای این استان را زیر پوشش برنامه‌های توسعه برده‌اند.

افزون بر ۹۲ درصد معینهای اقتصادی خراسان رضوی از بخش خصوصی و هشت درصد از بخش دولتی و نهادهای غیردولتی هستند. استاندار خراسان رضوی تاکنون در روند اجرای طرح مثلت توسعه اقتصادی فرهنگی شامل سه ضلع 'کارگزاران حکومتی، سرمایه گذران و کارآفرینان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی' که ائمه جمعه نیز به عنوان ناظران عالی در درون آن جای دارند، به همه شهرستانهای این استان سفر و در این چارچوب دهها فقره تفاهمنامه اقتصادی را با مسئولان محلی و شرکتهای اقتصادی بخش خصوصی به عنوان 'معین' امضا کرده است.

تفاهمنامه‌های سرمایه‌گذاری طرح مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی خراسان رضوی شامل ۲۱ درصد در حوزه خدمات و گردشگری ۴۴ درصد در حوزه صنعت و ۳۵ درصد در حوزه کشاورزی هستند.

در همین ارتباط نهادی با عنوان 'نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی' نیز توسط استاندار خراسان رضوی تشکیل و فعال شده که با بهره‌گیری از مشاوره نخبگان و دانشگاهیان وظایف آن فراهم کردن زمینه انتقال تجارب معینهای اقتصادی، کنترل و نظارت بر پروژه ها و عملکرد معینها، پیگیری امور اداری و مشکلات معینهای اقتصادی با نظارت مستقیم فرمانداران است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =