دفاع از تئاتر مقدم بر مسائل دیگر است

تهران- ایرنا- مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به مشکلات پس از انصراف گروه‌ها از سی‌وهشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، گفت: دفاع من از اتفاقات پیش آمده دفاع از جایگاه هنری و خانواده تئاتر بوده و مقدم بر مسائل دیگر است.

شهرام کرمی روز یکشنبه در نشست خبری سی‌وهشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر با اشاره به بخش های مختلف جشنواره تئاتر فجر امسال، گفت: جشنواره در یک تقویم ۱۰ روزه دیده می شود این در حالی است که از ماه ها قبل به شکل دیگری آغاز می شود.

وی با اشاره به بدیهیم بودن اهمیت این رویداد بزرگ نمایشی، خاطرنشان کرد: جشنواره بین المللی تئاتر فجر هدف و تاثیر واضحی دارد که به عنوان بزرگترین رویداد هنرهای نمایشی کشور محسوب می شود.

کمبود بودجه دغدغه همراه همیشگی حوزه تئاتر 

مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین با اشاره به اینکه هنرمندان و خانواده تئاتر از سرمایه های جشنواره به شمار می روند که در همه دوره ها با شور و اشتیاق حضور می یافتند، یادآور شد: امسال در برگزاری جشنواره در بخش های مختلف با مشکلاتی مواجه شدیم که مهمترین آن معضل تکراری کمبود بودجه و اعتبار بود که با آن دست به گریبان بوده و هستیم و امید دارم که سال آینده این مهم رفع شود.

به گفته کرمی، تلاش ما این بود که با جذب اسپانسر تا حدودی مشکل بودجه را حل و پشت سر بگذاریم اما جای تاسف دارد که هیچ شرکت و نهادی در این زمینه دست یاری به ما دراز نکرده و نپذیرفت بنابراین ما همچنان در حسرت و دغدغه برای اعتبار برگزاری این رویداد بزرگ نمایشی هستیم تا منجر به رونق شود. 

وی در عین حال تصریح کرد: هنرهای نمایشی بر خلاف سایر حوزه های هنری کمکی دریافت نمی کند که این موضوع را می توان به عنوان یک گله مطرح کرد.

کرمی تاکید کرد: در حال حاضر برنامه ریزی هایی انجام شد تا جشنواره سی و هشتم با صرفه جویی بیشتر به صورت فشرده برگزار شود.

همدلی راز شکوفایی خانواده تئاتر

رییس سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه یکی دیگر از معضلات برگزاری  این دوره از جشنواره تمایل نداشتن برخی گروه های نمایشی برای حضور در این رویداد هنری بود، تصریح کرد: از این رو در چند هفته اخیر برای جدول بندی اجراهای جشنواره با مشکل مواجه شدیم. 

وی همچنین با تاکید بر اینکه یکی از موضوعات مهم و جدی در تئاتر که منجر به شکوفایی می شود همدلی و هماهنگی این خانواده بزرگ ایران است، اظهار داشت: در شرایط پیش آمده در کشور گروه هایی تصمیم گرفتند که آثار خود را به جشنواره  ارائه ندهند که این موضوعی قابل احترام است و ما نیز برای این احساسات پاک احترام قائل هستیم و نباید آن را با مسائل دیگری تفسیر کرد. 

مدیرکل هنرهای نمایشی کشور در ادامه با تاکید بر اینکه با حمایت سرمایه‌ های واقعی تئاتر رویداد سی و هشتم را به نحو شایسته ای برگزار خواهیم کرد، گفت: من اظهار نظری در مورد این گروه ها نمی کنم  زیرا این افراد بر اساس احساسات پاک خود رفتار کرده‌ و من تنها بر اساس وظیفه ای که بر دوش دارم از تئاتر حمایت می کنم؛ دفاع من از اتفاقات پیش آمده دفاع از جایگاه هنری و خانواده تئاتر است.

در این نشست که با حضور نادر برهانی مرند دبیر جشنواره برگزار شد، کرمی با اشاره به اینکه انصراف از حضور از جشنواره یک تصمیم فردی یا گروهی بوده که خودشان باید پاسخگوی آن باشند، اظهار داشت: شرکت نکردن در جشنواره ای که از مدت ها قبل در تدارک برگزاری بوده است این رویداد هنری را به چالش می کشد و بر همین اساس  برنامه ریزی آن با انصراف حدود ۳۰ گروه هنری دچار اختلال شد.

جشنواره تئاتر فجر را امسال با افتخار برگزار می کنیم

به گفته وی، برخی از گروه‌های انصرافی حتی در لیست حضور در جشنواره نبودند و تنها بر اساس هیجان ایجاد شده حرفهایی را بیان کردند بنابراین در این میان نیاز به همدلی وجود دارد تا دودستگی ایجاد نشود.

کرمی همچنین با بیان اینکه ما در برگزاری این دوره از جشنواره با وجود تمام اتفاقات پیش آمده تابع اصول خود مانده ایم، تاکید کرد: در این انصراف و جایگزینی آن با موقعیت جدید در تئاتر مواجه شدیم که خلا تصمیم گیری و قانون آن دیده شد.
وی افزود: روندی برای حضور گروه های نمایشی طی شد اما شرایط به گونه ای دیگر رقم خورد و عده ای که به دلیل ظرفیت ها و انتخاب ها نتوانسته بودند به جشنواره راه پیدا کنند پس از انصراف ها نیز از جشنواره جا ماندند.
کرمی تاکید کرد: از جامعه تئاتری دفاع می کنم تا از دو دستگی آسیب نبیند و فضای موجود دو قطبی نشود تا از بروز مشکلات دیگر پیشگیری شود و به کلیت تئاتر لطمه وارد نشود.
رییس سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجرخاطرنشان کرد: اگر با رویکرد مناسب به شرایط بهتر نگاه کنیم درک خواهیم کرد که در تئاتر که فعالیت ها به صورت گروهی انجام می شود تصمیم یک نفر می تواند کل گروه را تحت الشعاع قرار دهد.

وی افزود: با وجود همه این اتفاقات جشنواره بین المللی تئاتر فجر را پر افتخار برگزار خواهیم کرد.
اتفاقات پیش آمده حوزه تئاتر را به نادرستی تفسیر نکنیم

مدیرکل هنرهای نمایشی کشور با تاکید براینکه نباید اتفاقات پیش آمده را به جریانی ارتباط بدهیم و به نادرستی تفسیر کنیم، تصریح کرد: آنچه باقی می ماند مردم و تئاتر هستند، سرمایه های با شکوهی که در هر شرایطی به حیات خود ادامه می دهند و این فضای جدید نیز می تواند در آینده به کمک تئاتر بیاید.
کرمی با بیان اینکه معتقدم برای رونق تئاتر صنف باید قوی تر شود تا بتوانیم فعالیت ها را به آنها واگذار کنیم، عنوان کرد: از خانه تئاتر برای انتشار بیانیه گله دارم زیرا این نهاد به

80 درصد گروههای نمایشی امسال در تئاتر فجر هستند

عنوان یک صنف باید به همه مسائل توجه می کرد و از یک بعد این وقایع را نمی نگریست زیرا خانه تئاتر در همه وجوه باید حامی هنرمندان تئاتر باشد؛ عده ای تصمیم به عدم مشارکت در جشنواره گرفتند اما بیش از ۸۰ درصد گروه ها در این رویداد هنری باقی ماندند.
وی همچنین در خصوص انصراف گروه های بین المللی نیز، گفت: ما تا این لحظه هیچ هزینه ای برای گروه های بین المللی نکردیم و بر اساس تفاهم های صورت گرفته قرار بود که در این دوره از جشنواره شرکت کنند تا آخرین لحظه نیز تلاش ها برای حضور این گروه ها انجام شد اما مکاتباتی از سوی افرادی در درون کشور و خارج از شرایط پیش آمده موجب شد که رایزنی ها به نتیجه نرسد.
به گفته وی، با تلاش های صورت گرفته حتی ویزای همسر یوجینیو باربا نیز صادر شد اما شرایط به گونه ای پیش رفت که این گروه ها به رویداد هنری فجر نیایند و البته انتظار وفاداری به تفاهم های صورت گرفته نیز می رفت اما اینگونه نشد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =