۹۰۲ فقره مجازات جایگزین حبس در خراسان جنوبی صادر شد

بیرجند - ایرنا - معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان جنوبی گفت: ۹۰۲ فقره مجازات جایگزین حبس از آغاز امسال تا ۲۸ دی ماه در محاکم قضایی استان صادر شده است.

حجت الاسلام یدالله وحدانی نیا روز یکشنبه در نشست خبری ویژه چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در بیرجند افزود: همچنین با ارایه خدمات مددکاری و مشاوره‌ای روند صلح و سازش به خصوص در مسایل خانوادگی افزایش چشمگیری داشته است.

وی گفت: ۹۰ درصد اوراق قضایی در دادگستری استان با توجه به اهمیت تسهیل در خدمات‌رسانی به صورت الکترونیکی ابلاغ می‌شود و ابلاغ اوراق قضایی به صورت الکترونیکی سبب کاهش زمان صدور تا تحویل ابلاغیه به شخص در کمتر از یک ساعت شده است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان جنوبی ادامه داد: حفظ حریم شخصی اشخاص، امکان مشاهده ابلاغیه در تلفن همراه هوشمند و دسترسی به ابلاغیه از جمله مهمترین مزایای ابلاغ الکترونیکی اوراق قضایی است.

وی با بیان اینکه با راه‌اندازی این سامانه صدور گواهی عدم سوء‌پیشینه اولین بار در کشور به صورت الکترونیکی انجام می‌شود اظهار داشت: با راه‌اندازی این سامانه متقاضیان با مراجعه به یکی از دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی و ارسال درخواست می‌توانند ابلاغیه را در اختیار گیرند.

وحدانی نیا، نبود نیاز مراجعه به حوزه‌های قضایی، کاهش زمان صدور، کاهش هزینه و صرفه‌جویی در وقت را از مهمترین مزایای این طرح بیان کرد.

وی با بیان اینکه اجرای پرونده‌های تمام الکترونیک اولین با در کشور در خراسان جنوبی اجرا شده است افزود: تمام مراحل ثبت تا پایان مراحل رسیدگی و اجرای حکم بدون تشکیل پرونده فیزیکی صورت می‌گیرد و حفظ اطلاعات و حریم اشخاص و عدم دسترسی افراد غیر مسوول از مهمترین مزایای این طرح است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان جنوبی گفت: برخی پرونده‌های شعب به دلیل مراجعه نکردن یا متواری بودن محکوم، جریانی باقی می‌ماند که با توجه به وجود سامانه کنترل تردد تاکنون هزار و ۸۳۶ نفر از این افراد در هنگام ورود به حوزه‌های قضایی استان دستگیر شدند.

وی از بهره‌برداری سامانه سجام خبر داد و افزود: در راستای توجه به نظارت و گزارش‌های مردمی این سامانه راه اندازی شده است و شهروندان به عنوان دیده‌بان به صورت محرمانه مشکلات، معضلات و تخلفات را گزارش می‌دهند که مسائل با قید فوریت مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وحدانی نیا با بیان اینکه شوراهای حل اختلاف را بیش از پیش در استان فعال کردیم، اظهار داشت: از ابتدای سال جاری تا آذر، پنج هزار و ۶۰۳ فقره پرونده در شوراهای حل اختلاف استان مختومه شده و با حکم رییس دستگاه قضا همه جرایم قابل گذشت به شوراهای حل اختلاف ارجاع می‌شود.

وی همچنین فضاسازی اداری، دیدار با خانواده جانباختگان حادثه کرمان، کارگاه آموزشی سبک زندگی جهادی، مسابقات ورزشی، آگاهی‌بخشی حقوقی، بازدید از کانون‌های اصلاح و تربیت، اعطای مرخصی به زندانیان و کارگاه بصیرت انقلابی و اخلاق حرفه‌ای را از مهمترین برنامه‌های دادگستری خراسان جنوبی در دهه فجر انقلاب اسلامی بیان کرد.

اخبار مرتبط