۶ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۱۳
کد خبرنگار: 890
کد خبر: 83648401
۰ نفر

برچسب‌ها

یزد، هشتمین استان برتر صادراتی کشور است

یزد- ایرنا- رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد با اشاره به صادرات ۳۸۰ میلیون دلار کالا از این استان به کشورهای مختلف در سالجاری گفت: این استان هشتمین استان برتر صادراتی کشور است .

محمدرضا علمدار یزدی روز یکشنبه در حاشیه کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی استان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این میزان صادرات نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزنی ۴۹ درصد رشد داشته است.

وی با بیان اکنون ۴۲۰ قلم کالا از استان به ۹۳ کشور دنیا صادر می شود اظهار داشت: همچنین افزون بر ۴۶ هزار واحد صنعتی استان در حوزه صادرات فعال هستند.

علمدار یزدی تصریح کرد: با توجه به اینکه برخی از کالاهای استان از سایر گمرکات کشور صادر می شود به همین دلیل استاندار یزد دستور دادند تا در این زمینه بررسی و مکاتباتی صورت گیرد که واحدهای تولیدی که از دیگر گمرکات صادر می کنند مشخص شود که از استان یزد است که در این زمینه اقداماتی درحال انجام شود.

وی خاطر نشان کرد: آمار صادرات ارائه شده فوق، فقط مربوط به گمرک استان است که اگر آمار سایر صادارت واحدهای تولیدی از گمرکات دیگر کشور به این آمار اضافه شود، یزد جزء سه استان برتر صادراتی کشور قرار می گیرد.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد در ادامه افزود: از دیماه سال گذشته تاکنون پنج هزار و ۷۹۴ مورد ثبت سفارش برای ۴۰۰ مورد قلم کالا که عمدتا مواد اولیه واحدهای تولیدی استان می باشد انجام شده است که  استان از لحاظ ثبت سفارش هم در رتبه چهارم کشور قرار دارد.

وی از برگزاری نمایشگاه کشورهای عضو اکو در نیمه دوم خردادماه سال ۹۹ خبر داد و گفت: سفیران این کشور اسفندماه سالجاری برای برنامه ریزی نمایشگاه و همکاری اقتصادی به استان یزد سفر می کند.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد اضافه کرد: کشور عضو اکو متشکل از ۱۰ کشور اسلامی شامل افغانستان، پاکستان، آذربایجان، ترکمنستان، قزاقستان، قرقیزستان، ترکمنستان، ازبکستان، ترکیه و ایران است که هدف اصلی آن توسعه اقتصادی در منطقه اکو هستند.

علمداریزی تصریح کرد: در نشست یاد شده در زمینه مسائل و مشکلات صادرکنندگان کاشی و سرامیک چون برگشت ارز و تعرفه وزارات مواد اولیه بحث و بررسی شود و تصمیمات خوبی هم اتخاذ شد.

بنیاد  علمی اکو(ECOSF) سازمانی بین‌دولتی با پوشش ۳۶۰ میلیون نفر که یک چهارم جمعیت مسلمانان جهان را تشکیل می‌دهد، بزرگترین تشکل اقتصادی جهان اسلام محسوب می‌شود.

یزد چهارمین استان صنعتی و دومین استان معدنی ایران است و در این ۲ بخش حدود ۱۲۰ هزار نفر مستقیما فعالیت دارند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =