آیا عراق از چالش انتخاب نخست وزیر جدید عبور می کند؟

بغداد - ایرنا - تازه ترین خبرها حاکی است که تکلیف نخست وزیر جدید عراق سرانجام پس از هفته ها بحث و جدل میان گروه های سیاسی و پارلمانی این کشور به زودی و تا یکی دو روز آینده مشخص خواهد شد.

از زمان استعفای «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق در حدود دو ماه پیش و با وجود پایان مهلت قانونی، اختلاف نظرهای درون و بیرون از پارلمان این کشور سبب شده که موضوع انتخاب جایگزین نخست وزیر مستعفی به یکی از مسایل عمده و پیچیده سیاسی چند سال اخیر عراق تبدیل شود.

تاکنون در چند مرحله گزینه نخست وزیری عراق برای تشکیل دولت انتقالی و فراهم سازی انتخابات پیش از موعد تا آستانه معرفی شدن پیش رفته، اما در دقایق پایانی به دلیل برخی فشارها و اختلافات گروهی و حزبی این رویداد محقق نشده است.   

این در حالی است که اعتراض های خیابانی در استان های جنوبی، شرقی و مرکزی عراق از حدود ۱۰ روز پیش وارد مرحله ای تازه و خشونت آمیز شده و معترضان خواستار معرفی نخست وزیر غیرحزبی و وابسته به هیچ یک از جریان های سیاسی عراق هستند.

دوشنبه هفته گذشته اسامی پنج نامزد نخست وزیری به «برهم صالح» رییس جمهور عراق معرفی شد تا از بین آنان یکی را برگزیند. «قاسم الاعرجی» وزیر کشور سابق، «علی عبدالامیر العلاوی» وزیر دارایی سابق، «مصطفی الکاظمی» رییس سازمان اطلاعات و امنیت، «محمد توفیق العلاوی» وزیر ارتباطات سابق و «علی الشکری» مشاور رییس جمهوری مهم ترین چهره های معرفی شده به صالح بودند تا از میان آنها یکی را برای تشکیل دولت جدید به پارلمان معرفی کند.

به دنبال این موضوع، چند ساعت پیش از سفر رئیس جمهور عراق در سه شنبه هفته گذشته به سوئیس برخی منابع رسانه ای و دولتی از توافق بر سر معرفی «محمد توفیق العلاوی» به عنوان نخست وزیر جدید خبر دادند، اما ساعتی بعد این خبر تکذیب شد.

با این حال، باز هم اختلاف نظرها مانع از معرفی نامزد جدید شد و صالح ترجیح داد تا در مورد این موضوع پس آن که از سفر سوئیس بازگشت در فرصت مناسب و رایزنی بیشتر با گروه های سیاسی تصمیم گیری کند.

اتحاد سائرون مورد حمایت مقتدی صدر نیز پیشتر اعلام کرده بود، معرفی نامزد نخست وزیری تا بازگشت برهم صالح از سوئیس که برای شرکت در نشست مجمع اقتصاد جهانی داووس به این کشور سفر کرده، به تعویق خواهد افتاد.

در همین حال، «محمد الخالدی» رئیس فراکسیون «بیارق الخیر» در پارلمان عراق امروز (یکشنبه) خبر داد که «برهم صالح» تا پس فردا (سه شنبه) نخست وزیر جدید این کشور را معرفی خواهد کرد.

وی با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که نیروهای سیاسی عراق برای معرفی نامزد جدید به توافق رسیده اند و تا دو روز آینده نخست وزیر جدید معرفی خواهد شد.
 الخالدی می گوید که ابتکاری برای حل بحران نامزد نخست وزیر میان همه طرف ها انجام گرفته است و دو روز دیگر، رئیس جمهور فرد مورد نظر را برای تشکیل دولت جدید معرفی می کند.
به دنبال استعفای عادل عبدالمهدی در آذر گذشته تاکنون جریان های سیاسی و پارلمانی عراق نام چندین نفر را برای جایگزینی نخست وزیر مستعفی به برهم صالح معرفی کرده اند، اما به علت اختلاف های سیاسی و سهم خواهی همچنان معرفی گزینه نهایی با ابهام مواجه است.
بر اساس قانون، فراکسیون اکثریت پارلمان عراق (البناء) باید اسامی نامزد یا نامزدهای نخست وزیری را به رئیس جمهوری عراق اعلام کند.

این فراکسیون تاکنون نام بیش از ۱۰ نفر را برای انتخاب رئیس دولت انتقالی عراق به برهم صالح معرفی کرده، ولی هیچ یک از آنان نتوانسته مامور تشکیل کابینه جدید شود.

فراکسیون سائرون از تشکیلات عمده پارلمان عراق هفته گذشته اعلام کرد که در انتخاب و معرفی هیچ یک از گزینه های نخست وزیر این کشور دخالت نخواهد کرد.
برخی منابع در ائتلاف پارلمانی الفتح به رهبری «هادی العامری» نیز امروز از احتمال مشخص شدن تکلیف جانشین عادل عبدالمهدی تا ساعت های آینده خبر دادند.

به گفته معاون این جریان، نامزد پست نخست وزیری عراق امشب یا فردا (دوشنبه) معرفی خواهد شد.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =