۲۱ هزار متر مربع از عرصه‌های زیست محیطی بختگان از متصرفان باز پس گرفته شد

شیراز - ایرنا- تالاب بختگان در استان فارس همواره مورد طمع زمین خواران و متصرفان غیر قانونی بوده است ، با همکاری دستگاه قضایی و پیگیری محیط زیست شهرستان ارسنجان ۲۱ هزار متر مربع از عرصه های این تالاب از دست متصرفان خارج و به محدوده محیط زیست بازگشت.

حسن ابراهیمی رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ارسنجان روز یکشنبه از خلع ید و رفع تصرف ۲۱ هزار متر مربع از اراضی ملی در محدوده پارک ملی و پناهگاه حیات وحش بختگان در این شهرستان خبر داد و اظهار داشت : خلع‌ ید و رفع تصرف این اراضی ملی در اجرای حکم قضایی و بر اساس قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست و قانون مجازات اسلامی توسط ماموران این اداره و با همکاری نیروی انتظامی انجام شده است.

بر اساس قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست ، حفاظت وبهبود وبهسازی محیط زیست و پیشگیری و ممانعت از هرنوع آلودگی و هراقدام تخریبی که موجب برهم خوردن تعادل وتناسب محیط زیست شود، همچنین کلیه امور مربوط به جانوران وحشی وآبزیان آب های داخلی از وظایف سازمان حفاظت محیط زیست است.

این قانون تاکید دارد که تعیین مناطقی تحت عنوان پارک ملی، آثار طبیعی ملی ، پناهگاه حیات وحش و منطقه حفاظت شده وتصویب حدود دقیق این مناطق به عهده سازمان حفاظت محیط زیست است.

تالاب و دریاچه بختگان در سال‌های پر آب زیستگاه زمستانه پرندگانی مانند فلامینگو، درنا، کبوتر دریایی، آب‌چلیک، مرغابی، غاز بوده است که از روسیه و دشت‌های سیبری به ایران مهاجرت می‌کنند.

این دریاچه که در فاصله ۲۲۰ کیلومتری شرق شیراز در استان فارس قرار دارد و در حفظ بوم‌ ساختار و محیط زیست شهرستان‌های اطراف نیز تأثیر بسزایی دارد اما  در سال‌های گذشته کاملاً خشک شد ، امسال بر اثر بارش‌های بهاری سطح این دریاچه حدود ۶۰ درصد آبگیری شد ، رها شدن حقابه در ماه‌های گذشته نیز جان تازه ای به بختگان بخشید.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها