۶ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۵۴
کد خبرنگار: 2521
کد خبر: 83648329
۳ نفر

برچسب‌ها

درباره محمد حجازی

تهران- ایرنا- سردار سیدمحمد حجازی جانشین جدید نیروی قدس سپاه از جمله فرماندهان با سابقه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به شمار می‌رود که تاکنون مسوولیت‌های متعددی را بر عهده داشته‌است. او همواره نقش کلیدی در دفاع از مرزهای ایران داشته و امروز به یکی از وزنه‌های تاثیرگذار در کشور و منطقه تبدیل شده‌است.

«رزمندگان بدون مرزند؛ رزمندگانی که هرجا نیاز باشد، آنها در آنجا حضور پیدا می‌کنند؛ کرامت مستضعفان را حفظ می‌کنند، خود را بلاگردان مقدسات و حریم‌های مقدس می‌کنند.» این جملات سخنان آیت‌الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب در خطبه‌های نماز جمعه تاریخی ۲۷ دی‌ ۱۳۹۸ خورشیدی برای نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به کار بردند.

اقتدار و صلابت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فرونشاندن شعله های فتنه دشمنان انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ایران بر همگان واضح است. فرماندهان سپاه همواره با بهره مندی از اعتقادات و آموزه‌های اعتقادی و نظامی اسلام توانستند دکترین، استراتژی، تاکتیک و شیوه‌های جدیدی را در مواقع بحرانی کشور حاکم کنند که نتیجه آن چیزی جز پیروزی نبوده است. در این میان می توان به سردار سیدمحمد حسین‌زاده‌حجازی از فرماندهان سپاه پاسداران و جانشین فرمانده نیروی قدس اشاره کرد. سردار حجازی در چند سال اخیر و در کنار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، فرماندهی یکی از محورهای مقاومت در منطقه را به عهده داشت. او خود درباره نقش سپاه پاسداران در تهییج و بسیج عمومی مردم برای حضور در صحنه های دفاع از انقلاب اسلامی می گوید: سپاه در تشویق مردم برای شرکت در دفاع مقدس و مقابله با ضد انقلاب نقش اساسی داشت.

زندگینامه و فعالیت‌های سردار حجازی

 سردار سرتیپ پاسدار سیدمحمد حسین‌زاده‌حجازی، در ۱۳۳۵ خورشیدی در اصفهان چشم به جهان گشود. او پس از گذراندن تحصیلات ابتدایی و متوسطه با قبولی در رشد مدیریت دولتی دوره تکمیلی خود را در تهران گذراند. حجازی دانش‌آموخته دکتری دانشکده عالی دفاع ملی در رشته مدیریت استراتژیک و همچنین عضو هیأت علمی دانشگاه امام حسین(ع) است. ورود به دانشکده عالی دفاع زمینه های حضور او را در سپاه به وجود آورد. به طوری که وی از همان روزهای انقلاب و تشکیل بسیج و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان عضو فعال، خدمات خود را آغاز کرد. سردار حجازی در کنار کار به امور علمی و آموزشی نیز می‌پرداخت. با شروع غائله کردستان و آذربایجان غربی سردار حجازی نیز همانند دیگر همرزمانش به مناطق آشوب زده رفت تا ضمن دفاع از مردم آن مناطق با همکاری دیگر افراد سپاه و بسیج، منطقه را از حضور اشرار پاک کند. 

مسوولیت‌های اجرایی سردار حجازی

سردار حجازی ۴۰ سال سابقه پاسداری از مرزهای داخلی کشور را برعهده دارد. مسئول اعزام نیرو به جبهه های جنوب، مسئول ستاد سپاه منطقه دوم کشوری،  جانشین فرمانده سپاه منطقه چهارم کشوری، جانشین قرارگاه عملیاتی سلمان در جبهه های میانی و غربی، جانشین فرمانده قرارگاه قدس سپاه تا پایان دوران دفاع مقدس، معاون هماهنگ کننده نیروی مقاومت بسیج، معاون نیروی انسانی نیروی مقاومت، فرمانده نیروی مقاومت بسیج، معاون هماهنگ کننده فرماندهی کل سپاه وفرماندهی قرارگاه ثارالله از جمله فعالیت اجرایی به شمار می رود که سردار حجازی بر عهده داشته است. در حکمی که ۱۳۸۷ خورشیدی آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب اسلامی برای او به عنوان جانشین فرمانده کل سپاه صادر کردند، آمده بود: به پیشنهاد فرمانده کل سپاه و نظر به سوابق و تجارب ارزنده، جنابعالی را به سمت جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منصوب می‌کنم. انتظار می رود در اجرایی نمودن ماموریت‌های محوله به سپاه با نظر فرماندهی کل سپاه، جدیت و تلاش لازم را به عمل آورید. محمد حجازی در ۱۳۸۶ خورشیدی نیز با حکم مقام معظم رهبری به ریاست ستاد مشترک سپاه پاسداران منصوب شد. سرتیپ حجازی کمتر از یک‌سال بعد جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران شد. آن زمان محمد علی جعفری، فرمانده کل سپاه بود. در تیر ۱۳۸۷ خورشیدی سردار حجازی قائم‌مقام فرمانده سپاه، باز هم با حفظ سمت به عنوان فرمانده قرارگاه ثارالله منصوب شد. گفتنی است، حوزه فعالیت قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران تامین امنیت تهران را بر عهده دارد. همچنین سردار حسین زاده حجازی از ۱۳۸۸ خورشیدی معاونت آماد و پیشتیبانی تحقیقات صنعتی ستاد کل نیروهای مسلح را نیز عهده دار است. سردار حجازی مسئولیت سپاه در لبنان و همکاری های متمادی با سردار شهید حاج قاسم سلیمانی را نیز در کارنامه خود دارد.

تحریم سردار حجازی به وسیله اتحادیه اروپا

پس از تصویب قانون تحریم‌های سنای آمریکا علیه ایران، اتحادیه اروپا نیز لیست جدیدی از افراد و نهادهای تحریمی در ایران را که ادعا شده در فعالیت‌های هسته‌ای و موشکی نقش دارند، اعلام کرد. اتحادیه اروپا فهرست اسامی چند شخص حقیقی و حقوقی را در ارتباط با «تحریم های موشکی بالستیک و منع اشاعه سلاح های هسته ای» ایران مطابق با اصلاحیه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد، اعمال و به روز کرد. این تحریم ها در حالی بود که بر پایه توافق هسته ای برجام نباید بعد از امضاء و اجرای این توافق نامه تحریم جدیدی علیه ایران وضع می‌شد و باید تحریم های قبلی همگی لغو می شدند اما این چندمین باری بود که اتحادیه اروپا و آمریکا بر خلاف برجام اقدام به تحریم افراد و شرکت ها در ایران کرده‌اند. اتحادیه اروپا در تصمیم مورخ ۱۸ مهر ۱۳۹۰ خورشیدی، ۲۹ مقام ایرانی از جمله محمد حجازی را به دلایلی که از طرف آنها نقشی که در نقض گسترده و شدید حقوق شهروندان ایرانی خوانده می‌شد، از ورود به کشورهای این اتحادیه محروم و تمامی دارایی های احتمالی او را نیز در اروپا توقیف کرد. اتحادیه اروپا مدعی بود که در واقع تمامی افرادی که در لیست جدید تحریم های اتحادیه اروپا گنجانده شدند به شکلی در امور نظامی کشور فعالیت موثر دارند. البته باید گفت که گرچه قرار بود بر اساس برجام هیچگاه تحریم جدیدی علیه کشور وضع نشود اما همچنان روند تحریم اشخاص و شرکت های ایرانی از سوی غرب ادامه دارد.

ادعای پوچ رژیم صهیونیستی درباره سردار حجازی

چابکی ساختار نیروی قدس باعث شده تا عملکرد این نیرو در سال‌های گذشته به طرز چشمگیری در مقابله با داعش مورد تحسین طرف‌های مختلف قرار گیرد به طوریکه صهیونیست‌ها اذعان دارند در حالیکه ائتلاف بیش از ۴۰ کشور با وجود برخورداری از منابع و امکانات عظیم نتوانست حرکت داعش را مهار کند، مبارزات نیروی قدس و فرماندهی آن نه تنها منجر به تحمیل شکست‌های گوناگون بر داعش شده است بلکه منطقه و جهان نیز به نقش برتر و موثر ایران پی برده است. اما در هفتم شهریور ۱۳۹۸ خورشیدی ارتش رژیم صهیونیستی هویت چهار مقام ارشد ایرانی و لبنانی را اعلام کرد که در طرح «تولید موشک‌های نقطه‌زن» در لبنان مشارکت دارند. به گفته سرهنگ جاناتان کانریکوس، سخنگوی ارتش دفاعی اسرائیل، محمد حجازی یکی از این چهار تن بوده است. البته بنابر گفته مقامات ایرانی این سخنان از اساس پوچ و توهمی بیش نیست.

گفتنی است در همان ایام حضور سردار حجازی در نیروی قدس سپاه، در سریال ضدایرانی هوملند، یکی از شخصیت‌ها به اسم مجید جوادی با نام مستعار «سردار حجازی» به عنوان یکی از فرماندهان ارشد سپاه معرفی و بسیاری از اقدامات تروریستی خارج از ایران به وی نسبت داده می‌شود. هالیوود در چند دهه اخیر به دنبال تصویرسازی‌های جهت‌دار علیه کشورمان بوده و در واقع تخریب شخصیت و تصویرسازی منفی از بعضی مسئولان و فرماندهان ایرانی مانند سردار حجازی که احتمال تصدی مسئولیت‌ کلان در کشور را دارند، یکی از کارکردها و وظایف هالیوود و رسانه‌های آمریکایی است.

سردار حجازی،‌ جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه

نیروی قدس را می توان بازوی توانمند اجرایی در عرصه سیاست خارجی برشمرد که با هماهنگی دستگاه‌های ذیربط مانند شورای عالی امنیت ملی و وزارت امور خارجه نقش عملی خود را در پیاده کردن سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران ایفا می کند. ذکر این نکته ضروری است که اقدام های نیروی قدس در عملیات نظامی و میدانی مستقیم خلاصه نمی‌شود، بلکه شامل آموزش، سازماندهی، توجیه، انتقال تجربه و پشتیبانی از گروه‌های بومی همسو در مناطق مختلف می‌شود که در این حوزه می‌توان تشکیلات حزب‌الله لبنان را یکی از نمونه‌های موفق گروه‌های جهادی و مکتبی برشمرد که امروز به یکی از وزنه‌های تاثیرگذار در منطقه تبدیل شده است.

سردار حجازی در ۳۰ دی ۱۳۹۸ خورشیدی با حکمی از سوی حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران جانشینی فرماندهی نیروی قدس سپاه را عهده دار شد. در این مراسم امیر حاتمی وزیر دفاع، سردار محسن رضایی و جمعی از معاونین ستاد کل نیروهای مسلح، فرماندهان و معاونین سپاه و ارتش و خانواده معظم سردار سربلند سپاه اسلام حاج قاسم سلیمانی نیز حضور داشتند.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha