۶ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۲۳
کد خبرنگار: 2456
کد خبر: 83648268
۰ نفر

پروندهٔ خبری

سه گام تشکیلات خودگردان برای مقابله با معامله قرن

تهران- ایرنا- تشکیلات خودگردان فلسطین به منظور مقابله با طرح موسوم به "معامله قرن"، راهبردی را در سه زمینه از جمله مراجعه به شورای امنیت سازمان ملل متحد طراحی کرده است تا بر اساس آن مانع اجرای این طرح شود.

بنابر اعلام پایگاه خبری فلسطین الیوم، تشکیلات خودگردان فلسطین راهبردی را برای حرکت در سه زمینه از جمله مراجعه به شورای امنیت در نظر گرفته است تا بر اساس آن به مقابله با معامله قرن برخیزد.

در همین ارتباط "واصل ابو یوسف" عضو کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین و عضو کمیته ای که توصیه هایی را در ارتباط با نحوه تعامل با معامله قرن مطرح کرده است، گفت: نخستین گام برای مقابله با این طرح در سطح بین المللی و با مراجعه به شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل و نیز دیوان بین المللی دادگستری (لاهه) انجام خواهد گرفت.

وی در این خصوص به روزنامه الشرق الاوسط گفت: هدف از مراجعه به این نهادهای بین المللی اتخاذ تصمیماتی برای حمایت از حقوق قانونی و مشروع ملت فلسطین است.

به گفته ابو یوسف، تحرک دوم شامل "کارآمد سازی تمام اشکال مقاومت مردمی و اجرای تصمیمات شورای مرکزی و ملی فلسطین از جمله متوقف کردن توافقنامه های امنیتی و سیاسی با رژیم اشغالگر اسرائیل" است.

وی گام سوم را شامل "تحریم فراگیر رژیم اشغالگر" دانست.

به گفته ابویوسف قرار است این موارد در نشستی که به زودی با محمود عباس رهبر تشکیلات خودگردان فلسطین برگزار خواهد شد، بررسی شود.

طرح معامله ننگین قرن که توسط دولت آمریکا ارائه شده است، شامل انضمام کامل قدس و شهرک‌های موجود در کرانه باختری به رژیم صهیونیستی و نادیده گرفتن حق بازگشت آوارگان فلسطینی است.

در این میان اردن با وجود مواضع سابق خود در قبال معامله قرن اکنون در تکاپوی پذیرش این طرح  است و از جزییات کامل آن اطلاع یافته است.

بنابر اعلام منابع رسمی اردن، امان در تکاپوی برخی اقدامات داخلی است تا افکار عمومی کشور را برای پذیرش  طرح  معامله قرن آماده  کند و در همین راستا عبدالله دوم پادشاه اردن و حلقه بسته مسؤولان اطراف وی از چند هفته پیش در جریان همه جزییات این طرح آمریکایی قرار گرفته اند.

پادشاه اردن چندی پیش درباره این طرح به شبکه فرانس ۲۴ گفته بود، به نیمه پر لیوان و چگونگی اجرای این طرح نگاه خواهد کرد.

پروندهٔ خبری

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =