معترضان جنوب عراق تهدید به محاصره منطقه امنیتی بغداد کردند

بغداد - ایرنا - معترضان در استان های جنوب عراق تهدید کردند که برای انجام راهپیمایی میلیونی پیاده راهی بغداد خواهند شد و منطقه سبز امنیتی پایتخت را محاصره می کنند.

«علاء الرکابی» یکی از سخنگویان معترضان استان "ذی قار" امروز (یکشنبه) در ویدیویی که در شبکه های اجتماعی منتشر کرد، گفت که معترضان جنوب عراق عهد کرده اند که راهپیمایی بزرگی را برای محاصره منطقه سبز بغداد انجام دهند و از قوه قضاییه خواستار نخست وزیر جدید می شوند.
تظاهرکنندگان در استان ذی قار پس از آنچه کشتار توسط نیروهای امنیتی علیه آنها در بزرگراه بین المللی غرب شهر "ناصریه" این استان نامیدند، عهد کرده اند که راهپیمایی بزرگی را از استان های جنوبی تا بغداد برای محاصره منطقه امنیتی سبز انجام دهند.
الرکابی همچنین در این ویدیو گفته است که سرتیپ «ناصر الاسدی» رئیس پلیس ذی قار به دستور نظامی مبنی بر عدم برخورد با معترضان خیانت و به آنان حمله کرده است. 
وی افزود که ما دیروز  از او  (الاسدی)  خواستیم مهلت دهد تا معترضان به طرز مسالمت آمیز از پل "فهد" در بزرگراه بین المللی ذی قار بیرون روند، اما او خودداری کرد و تصمیم گرفت از زور در مواجهه با تظاهرات کنندگان استفاده کند.

معترضان در ذی قار از چند روز پیش با آتش زدن لاستیک و ایجاد انواع موانع فیزیکی جاده اصلی و مهم این استان به بغداد و دیگر استان های جنوبی عراق را بستند و دیروز پلیس موفق به بازگشایی آن شد.

به گفته الرکابی، فرمانده عملیات "رافدین" ​​سرلشکر «جبار نعیمه» کنترل نیروها و افسران زیر امر خود را از دست داده و این مساله اکنون وضعیت ناگواری بر کشور حاکم کرده اند.

وی اضافه کرد که گام بعدی در این زمینه راهپیمایی بزرگی است که از جنوبی ترین نقطه کشور یعنی استان بصره آغاز می شود تا بتواند منطقه سبز را به شکلی مناسب برای تمکین به خواست معترضان محاصره کند.

الرکابی از نیروهای امنیتی و فرمانده ارتش عراق خواست که امنیت کسانی که به سمت بغداد حرکت می کنند را تامین کنند.

وی به زمان این راهپیمایی اشاره ای نکرده است.

استان ذی قار به مرکزیت شهر ناصریه در جنوب عراق از مناطق اصلی و عمده اعتراض های چند ماه اخیر این کشور به شمار می رود.

از زمان آغاز اعتراض های عراق در اول اکتبر 2019 (دهم مهر 98) شدیدترین اعتراض ها مربوط به این استان بوده به طوری که در این مدت بسیاری از مدارس، دانشگاه ها، ادارات و برخی دیگر از خدمات و فعالیت های عمومی تعطیل شده است.
گفته می شود در دور تازه اعتراض های عراق که از 10 روز پیش آغاز شده، دستکم شش نفر در ذی قار کشته و دهها نفر نیز مجروح شده اند.
 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =