هند هفتاد و یکمین سالگرد روز جمهوری این کشور را جشن گرفت

دهلی نو-ایرنا- هند روز یکشنبه هفتاد و یکمین سالگرد روز جمهوری در این کشور را با نمایش ابعاد مختلف توان های نظامی و میراث فرهنگی خود جشن گرفت.

صدها نفر از جمله «رام نات کویند»، رییس جمهوری، «نارندرا مودی » نخست وزیر ،« ژائیر بولسونارو» رییس جمهوری برزیل و بسیاری از رهبران سیاسی، فرماندهان نیروهای سه گانه، اعضای کابینه دولت و دیپلمات های خارجی مقیم دهلی، رژه با شکوه دسته های نظامی، شبه نظامی و فرهنگی هند را طی یک مسیر هشت کیلومتری رژه مشاهده کردند.

نارندرا مودی نخست وزیر هند امروز (یکشنبه) مراسم روز جمهوری این کشور را با ادای احترام به سربازان هندی کشته شده در طول جنگ های مختلف آغاز کرد.

در رژه امسال برای اولین بار سلاح های ضد ماهواره، بالگرد های جدید چینوک و آپاچی به نمایش گذاشته شده اند.

در مراسم هفتاد و یکمین سالگرد جمهوری هند ،هواپیماهای ترابری سنگین سی-۱۳۰ هرکولس و جنگنده های نیروی هوایی هند  بر فراز شرکت کنندگان در این مراسم پرواز کردند.

دولت هند همه ساله رییس دولت یک کشور را برای شرکت در مراسم روز جمهوری به عنوان مهمان ویژه دعوت می کند .امسال «ژائیر بولسونارو» رییس جمهوری برزیل مهمان ویژه مراسم هند بود.

روز گذشته پیش از آغاز مراسم روز جمهوری، هند و برزیل در حضور نارندرا  و ژائیر بولسونارو ۱۵ توافقنامه امضا کردند.

هند در مراسم رژه ،قدرت نظامی خود را به رخ جهانیان کشید و دسته ای را از هر یک از واحدهای پیاده نظام و رزهی نیروهای سه گانه خود را در آن شرکت داد.
یک گروه ۱۷۹ نفره از سربازان اماراتی رژه امسال روز جمهوری هند را در دهلی نو هدایت کردند.

در رژه امروز ۱۴ ایالت و پنج وزارتخانه هند دستاوردهای علمی ،فنی و فرهنگی خود را بر روی تخت های روان در این مراسم به معرض نمایش گذاشتند.
گروه هایی از مدارس مختلف هند در لباس های رنگارنگ در مسیر این رژه برنامه های فرهنگی متنوعی را اجرا کردند.
بیش از ۵۰ هزار نیروی امنیتی از جمله پلیس دهلی و شبه نظامی،امنیت دهلی را از زمین و هوا به عنوان بخشی از تدابیر امنیتی شدید برای جلوگیری از وقوع هرگونه حادثه غیرمترقبه درجریان این مراسم زیر نظر گرفتند.

مراسم مشابهی نیز در مرکز همه ایالت های هند برگزار و سر وزیران ایالتی از رژه واحدهای مختلف نظامی و فرهنگی سان دیدند.

روز جمهوری هند که یادآور تصویب قانون اساسی دموکراتیک در ۲۶ ژانویه سال ۱۹۵۰ و استقلال این کشور از انگلیس است به عنوان یکی از تعطیلات مهم درسراسر این کشور جشن گرفته می شود.

هر ساله رژه رنگینی که تنوع فرهنگی این کشور را به تصویر می کشد، ازنزدیکی کاخ ریاست جمهوری آغاز و با گذشتن از دروازه هند که یادبود ملی ۹۰ هزار کشته شده هندی در جنگ های این کشور است به سمت قلعه سرخ ادامه می یابد.

استقلال هند از طریق تصویب قانون استقلال هند در مجلس انگلیس در سال ۱۹۴۷ برای تقسیم هند تحت حکومت انگلیس به دو کشور مستقل هند و پاکستان ممکن شد.

هند، بعد از کسب استقلال از انگلیس در ۱۵ اوت سال ۱۹۴۷، فاقد هر گونه قانون اساسی مستقل دائم برای اداره خود بود و از مقررات اصلاح شده قانون سال ۱۹۳۵ انگلیس در اداره این کشور استفاده می کرد.

در ۲۸ اوت سال ۱۹۴۷ کمیته ای به ریاست دکتر بی.آر. ا مدکر به منظور تهیه پیش نویس یک قانون اساسی دائم برای هند تشکیل شد.

این کمیته پیش نویس قانون اساسی را در ۴ نوامبر سال ۱۹۴۷ به مجلس موسسان هند تسلیم و این مجلس آن را طی ۱۶۶ جلسه عمومی در مدت ۲ سال و ۱۱ ماه و ۱۸ روز تصویب کرد.

۳۰۸ عضو این مجلس دو نسخه پیش نویس قانون اساسی، یکی به زبان هندی و دیگری به زبان انگلیسی، را در ۲۴ ژانویه سال ۱۹۵۰ بعد از انجام تبادل نظرهای گسترده و برخی اصلاحات امضا کردند و آن دو روز بعد در سراسر هند به مورد اجرا گذاشته شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =