۶ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۹:۳۸
کد خبرنگار: 1225
کد خبر: 83648117
۰ نفر

برچسب‌ها

افت ۲۰ متری سطح آب در دشت فاروج

بجنورد- ایرنا- مدیر منابع آب شیروان گفت: افت سالانه سطح آب‌ زیرزمینی دشت شهرستان فاروج ۹۰ سانتی‌متر است که در ۲۲ سال گذشته این میزان ۲۰ متر کاهش داشته است.

بهزاد بهلولی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: هم اکنون، ۹ حلقه چاه منابع آب شهری و ۵۰ حلقه منابع آبی روستاهای شهرستان را تامین می‌کند.

وی با اشاره به اینکه بیشترین آب مصرفی شهرستان در حوزه کشاورزی است بیان داشت: ۲۱۹حلقه چاه، ۳۲ رشته قنات، ۴۷۵چشمه و ۲۳۰ حلقه چاه غیرمجاز در مجموع هزار و ۶۴ منبع آبی در این بخش استفاده می شود.

وی منابع آبی حوزه صنعت و دام شهرستان را هم ۴۹ حلقه عنوان کرد و افزود: در بخش صنعت ۲۵ حلقه، دام و طیور ۲۰ حلقه و خدمات از ۴ حلقه چاه، منابع آبی شان را تامین می کنند.

۱۱ دشت در استان  خراسان شمالی وجود دارد، از این تعداد سه دشت آزاد، سه دشت ممنوعه بحرانی و پنج دشت نیز بحرانی هستند که دشت فاروج ممنوعه بحرانی است.

مدیر منابع آب شیروان در ادامه گفت: میزان بارندگی فاروج در سال زراعی امسال ۵۴.۱ میلی متر بوده که در مقابل با  ۸۶.۹ سال گذشته  با منفی ۳۷.۷ درصد کاهش میزان بارندگی ها مواجه هستیم.

وی با اظهار امیدواری برای افزایش بارندگی ها در ادامه فصل زراعی و جبران کمبودها افزود: میزان بارندگی در درازمدت هم در این بازه زمانی ۷۲.۶ میلی متر بوده که بیش از ۲۵.۵ درصد کاهش دارد.

مرکز شهرستان ۵۲ هزار نفری فاروج در ۹۲ کیلومتری شرق بجنورد واقع است.

امور آب شهرستان فاروج توسط اداره منابع آب شیروان مدیریت می شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha