رئیس اجرایی افغانستان: کسی نباید در روند صلح مانع‌تراشی کند

تهران- ایرنا- "عبدالله عبدالله"‌، رئیس اجرایی دولت افغانستان، گفت، هیچ کس نباید به خاطر برنامه‌های شخصی‌اش در روند برقراری صلح در کشور مانع‌تراشی کند.

به گزارش شبکه طلوع، عبدالله شنبه در جمع شخصیت‌های برجسته سیاسی افغانستان که برای گفت وگو درباره روند صلح در کابل گردهم آمده بودند، تاکید کرد، همه باید برای ایجاد اتفاق نظر و اجماع در رابطه با روند صلح تلاش کنند و دست از مانع تراشی بردارند.

"محمد یونس قانونی"، معاون رئیس جمهوری سابق افغانستان، از دیگر شرکت کنندگان در گردهمایی شخصیت های سیاسی افغان در کابل نیز گفت، سیاستمداران افغان طرح صلحی را آماده کردند که می تواند به خاتمه درگیری ها در افغانستان کمک کند.

به گفته قانونی، این طرح برای مردم افغانستان است، مردمی که به دنبال برقراری صلح هستند.

"حامد کرزی"، رئیس جمهوری سابق افغانستان نیز که در این گردهمایی حضور داشت، گفت: ما برای تبادل افکار درباره پایان دادن به درگیری ها در افغانستان گردهم آمدیم.

این در حالی است که "اشرف غنی"، رئیس جمهوری افغانستان، چند روز پیش در حاشیه مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس، کرزی و عبدالله را به نداشتن طرحی برای برقراری صلح در افغانستان متهم کرد.

گفته می شود مذاکرات آمریکا و طالبان به پیشرفت هایی رسیده است و انتظار می رود طرفین در آینده نزدیک توافقنامه صلح امضا کنند.

مذاکرات آمریکا و طالبان پس از دو ماه وقفه، ۱۶ آذر در دوحه قطر ازسرگرفته شد. کاهش خشونت‌ها به گونه ای که به مذاکرات بین گروه‌های افغان و اعلام آتش بس منتهی شود، کانون اصلی دستور کار این مذاکرات اعلام شده بود.

این مذاکرات در پی سفر دو روزه "زلمای خلیلزاد"، نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان به کابل و گفت وگو با مقامات دولت و سیساتمداران بنام افغان، ‌از جمله "حامد کرزی" شکل گرفت.

وزارت خارجه آمریکا ۴ دسامبر(۱۳ آذر) اعلام کرد، خلیلزاد به منظور گفت وگو درباره اقداماتی که به مذاکرات بین گروه های افغان و حل مسالمت آمیز جنگ در این کشور منتهی شود، دوباره وارد گفت وگو با طالبان می شود.

دور قبلی مذاکرات طالبان و آمریکا در دوحه در حالی جریان داشت که دو طرف از نزدیک شدن به امضای توافقنامه خبر می دادند اما، در نهایت، مخالفت طالبان با اعلام آتش بس، به نوعی مذاکرات را به شکست موقت کشاند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

سرخط اخبار جهان