اشتغالزایی ۵۰۰ نفر در شرکت‌های دانش‌بنیان دانشگاه آزاد اسلامی اردبیل

اردبیل - ایرنا - رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان اردبیل گفت: در ۱۸ ماه گذشته شرکت‌های دانش‌بنیان این دانشگاه موفق به اشتغالزایی جدید به تعداد ۵۰۰ نفر شدند.

اسحاق رسولی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: دانشگاه آزاد اسلامی علاوه بر آموزش به سمت کارآفرینی سوق پیدا کرده و در نظر داریم ۲۰ درصد اعضای هیات علمی و پنج درصد دانشجویان در فضای فناوری و کارآفرینی فعال شوند.

وی اضافه کرد: در حال حاضر سرای نوآوری ،سرای انرژی در بخش‌های مختلف اعم از صنایع دستی ،اسانس‌گیری میوه، میوه خشک‌کنی،گیاهان دارویی و سرای آی تی با تولید محصولات دیجیتالی راه‌اندازی شده است.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان اردبیل بیان کرد: محصولات ۱۶ واحد فناور این دانشگاه به مرحله تجاری رسیده است.

او با بیان اینکه شرکت دانش‌بنیان دانشگاه آزاد اسلامی اردبیل دومین شرکت استان است، گفت: توسعه محصولات در دستور کار قرار دارد.

رسولی افزود: بکارگیری سرمایه راکد واحدهای دانشگاه آزاد به سمت موضوعات دانش‌بنیان و اختصاص شهریه متغیر پایان‌نامه‌های تحصیلات تکمیلی به فعالیت‌های پژوهشی روشی کارآمد بوده و تلاش می‌شود با این رویکرد محصولات دانش‌بنیان توسعه یابد.

وی افزود: تولید ۱۵ دستگاه خودرو کارتینگ پیشرفته گردشگری از سوی دانشجویان این دانشگاه کلید خورده و در زمینه تولید ماشین‌آلات خشک‌کن میوه و اسانس‌گیری میوه نیز سه دستگاه اختراع شده است.

او همچنین از تولید نیمه‌صنعتی رنگ‌های طبیعی خوراکی در اردبیل اشاره کرد و گفت: در این مرحله هم ۲ رنگ به مرحله تجاری رسیده است.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل همچنین اظهارداشت: اقدام دانشگاه در تولید رنگ‌های طبیعی خوراکی از نظر سلامت به جامعه گام بزرگی است که علاوه بر اشتغالزایی موجب صرفه‌جویی بالای ارزی خواهد شد.

رسولی گفت: طرحی در زمینه پرورش بوقلمون نیز در حال اجرا است که علاوه بر تامین بازارهای داخلی به کشورهای عربی بویژه عراق صادر می‌شود.

او با بیان اینکه نوآوری و کارآفرینی از رویکردهای اصلی دانشگاه آزاد اسلامی این استان است، افزود: حوزه سلامت در اردبیل ، حوزه کشاورزی در پارس‌آباد مغان ، حوزه تجارت در بیله‌سوار و حوزه صنعت و آی‌تی در گرمی مغان مدنظر قرار گرفته است.

۱۴ هزار دانشجو در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی استان اردبیل مشغول تحصیل هستند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =