سرما مدارس خلخال را ۱۲ روز تعطیل کرد

اردبیل _ ایرنا _ مدیر آموزش و پرورش خلخال گفت: بارش برف وسرمای شدید پاییز و زمستان امسال موجب تعطیلی ۱۲ روزه مدارس در سال تحصیلی جاری در خلخال شده که این آمار بیش از تعطیلی‌های ناشی از سرمای سال‌های گذشته است.

سخاوت بیرامی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با انتقاد از اصرار برخی از اولیا و یا گاهی معلمان و فرهنگیان برای تعطیلی مدارس در روزهای عاری از بارش برف اظهارداشت: وجود سرما و یخ‌بندان در خلخال با توجه به واقع شدن در منطقه کوهستانی و سردسیر امری طبیعی در فصول سرد سال است.

وی گفت: امسال تا جایی که ممکن بوده در زمان بارندگی برف و یخ‌بندان معابر عمومی برای پیشگیری از وقوع حادثه و یا احتمال سرماخوردگی دانش‌آموزان مدارس تعطیل شده، ولی زمانی که هوا آفتابی بوده و برف و یخ معابر نیز تا حدودی از بین رفته اصرار والدین برای تعطیلی مدارس منطقی نیست.

او افزود: تعطیلی مدارس برای هریک از مقاطع تحصیلی پس از کسب اطلاعات دقیق در خصوص وضعیت هوا ، میزان بارش و شدت برودت دمای هوا و نیز وضعیت تردد در معابر عمومی شهری و راه‌های ارتباطی روستایی از ادارات ذی‌ربط پس از هماهنگی با فرماندار و رییس شورای آموزش و پرورش  خلخال و نیز مسوولان اداره کل آموزش و پرورش استان اردبیل  اعلام می‌شود.

بیرامی گفت: اولیا و دانش‌آموزان می‌توانند اطلاعیه‌های تعطیلی مدارس را از طریق سامانه ۲۸۸۰ ، صدا و سیما ، سایت‌ها و کانال‌های معتبر دریافت کنند.

رییس اداره هواشناسی خلخال نیز گفت: با قطع بارش برف دمای هوای صبح امروز این شهر به پایین‌ترین حد خود در زمستان امسال کاهش یافت و موجب بروز پدیده یخ‌بندان در معابر عمومی و راه‌های ارتباطی شهرستان این شد.

فرامرز فرض‌الله‌پور افزود: در چند روز گذشته بیش از ۲۵ سانتیمتر برف در خلخال باریده و نوسان بین ۴ تا ۱۰ درجه زیرصفر برودت هوا در این شهر موجب تداوم پدیده یخ‌بندان شده است.

رییس شرکت آب و فاضلاب روستایی خلخال هم به خبرنگار ایرنا گفت: افزایش شدت سرمای هوا در روزهای گذشته موجب ترکیدگی کنتور آب و نیز لوله‌کشی آب شرب منازل روستایی این شهرستان شده و خسارات مالی را به همراه داشته است.

محمد دیباج‌لطیفی افزود: شدت سردی هوای منطقه که در روزهای اخیر به اوج خود رسیده موجب یخ‌زدگی و ترکیدگی ۴۰ مورد کنتور آب مشترکین و همچنین ۲۵ مورد ترکیدگی سیستم لوله‌کشی آب واحدهای مسکونی روستایی این شهرستان شد.

جعفر یحیوی ،رییس شرکت آب و فاضلاب شهری خلخال نیز به مشترکان مسکونی ،تجاری و صنعتی این شهر توصیه کرد اقدامات پیشگیرانه از یخ‌زدگی و ترکیدگی کنتور و لوله‌کشی روباز را با بکارگیری روش‌هایی همچون پوشش کنتور و لوازم جانبی آن با استفاده از پوشال، پشم شیشه و سایر پوشش‌های مناسب انجام دهند.

وی گفت: جلوگیری از ورود و تجمع آب در داخل حوضچه کنتور و نصب دریچه کنتور روی حوضچه فاقد دریچه از دیگر مواردی است که در این فصل باید انجام شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =