هوآوی راه آمریکا از انگلیس را جدا می‌ کند

لندن - ایرنا - رییس جمهوری آمریکا در گفت و گوی تلفنی با نخست وزیر انگلیس هشدار داد که در صورت موافقت دولت لندن با مشارکت شرکت چینی هوآوی در پروژه راه اندازی اینترنت پرسرعت نسل پنجم ، راه دو کشور در حوزه امنیت ملی از هم جدا می‌ شود.

این هشدار درست زمانی ابلاغ شده است که به گفته ساندی تایمز ، «بوریس جانسون» قرار است جمعه آینده خروج انگلیس از اتحادیه اروپا را پس از سه سال کش و قوس جشن بگیرد.

براساس گزارش‌ ها ، سرنوشت پرونده مشارکت شرکت هوآوی در پروژه راه‌اندازی اینترنت پرسرعت انگلیس روز سه شنبه مشخص خواهد شد. 

به گزارش ساندی تایمز، دونالد ترامپ به جانسون پیشنهاد کرده که دو کشور با همکاری یکدیگر خلاء هوآوی را پر کنند اما طرف انگلیسی معتقد است که چنین کاری پر هزینه و زمان‌ بر خواهد بود.

هم زمان «استیو منوچین» وزیر خزانه داری آمریکا دیروز (شنبه) در سخنانی که به تعبیر رسانه‌های انگلیسی سیاست چماق و هویج تعبیر شده، پیشنهاد کرد که اگر طرف انگلیسی از همکاری با هوآوی صرف نظر کند قراردادهای تجاری قابل توجهی در انتظار دو کشور خواهد بود.

منابع خبری انگلیس پنجشنبه گذشته از موافقت مقامات رسمی دولت این کشور با کلیات طرح فعالیت شرکت هوآوی برای مشارکت «محدود» در پروژه راه اندازی اینترنت پرسرعت در این کشور خبر دادند.

مقام‌ های انگلیس تاکنون بصورت رسمی این مطلب را تائید نکرده‌اند اما یک رسانه‌ انگلیسی به نقل از دو منبع موثق عنوان کرد که در جلسه روز چهارشنبه گذشته با حضور مقام‌ های بلند پایه و امنیتی انگلیس بحث همکاری محدود با هوآوی مطرح و به اجماع رسیده است.

خبرگزاری رویترز گزارش داد که تصمیم گیری نهایی در این رابطه هفته‌ آینده در نشست شورای امنیت ملی انگلیس اتخاذ خواهد شد.

پیش از این هم مشاور امنیت ملی نخست وزیر پیشین انگلیس به هفته‌نامه آبزرور گفته بود که لندن به رغم مخالفت واشنگتن با فعالیت شرکت هوآوی موافقت خواهد کرد.

«مارک لیال گرانت» توضیح داد آژانس‌های امنیتی این کشور از سال‌ها پیش به این نتیجه رسیده‌اند که تهدیدهای ناشی از فناوری‌ های شرکت هوآوی قابل کنترل هستند.

وی با بیان اینکه این موضوع از سوی سه دولت پیشین انگلیس تائید شده است ، افزود: به نظرم نتیجه‌ گیری دولت جانسون هم مشابه خواهد بود. آژانس‌های امنیتی اطمینان دارند که هرگونه تهدید امنیتی از سوی هوآوی قابل کنترل است تا این شرکت به کار احداث هسته‌ غیر مرکزی زیرساخت‌های اینترنت نسل پنجم ادامه دهد.

وی افزود؛ با توجه به اینکه هوآوی در قیاس با سایر شرکت‌های حوزه فناوری از تجهیزات پیشرفته تری برخوردار است، به احتمال زیاد جانسون با ادامه کار این شرکت موافقت خواهد کرد.

این درحالی است که آمریکا رسما به انگلیس هشدار داده که اگر به هوآوی چنین اجازه‌ای داده شود، واشنگتن تبادل اطلاعات با لندن را مورد تجدید نظر قرار خواهد داد.

وزیر دفاع انگلیس می‌گوید: مقام‌ های آمریکایی لندن را تهدید کرده‌اند که در صورت مشارکت هوآوی در پروژه اینترنت نسل پنجم انگلیس، همکاری‌های اطلاعاتی میان دو کشور متوقف خواهد شد.

وی افزود: وزیر دفاع [آمریکا] این موضوع را در اجلاس ناتو به من اعلام کرد. این مساله محرمانه نیست و آنها به طور پیوسته بر این امر اصرار دارند.

مقام‌های انگلیس می‌گویند که این کشور در گذشته از فناوری‌ های این شرکت بهره‌ برده و با مشکل امنیتی رو به رو نبوده است. دولت انگلیس اواخر ماه جاری در این باره تصمیم گیری خواهد کرد.

بنابراین گزارش، دو شرکت بزرگ مخابراتی انگلیس «بی‌تی» و «وودافون» در نامه‌ای به نخست وزیر حمایت خود را از شرکت هوآوی برای مشارکت در پروژه راه اندازی نسل پنجم اینترنت اعلام کرده‌اند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در یکسال اخیر، تقابل تجاری بزرگی علیه چین به راه انداخته که دامنه آن همچنان درحال گسترش است.

وی پس از اعمال چند باره تعرفه‌های مختلف بر میلیاردها دلار کالاهای وارداتی از چین آن هم با توجیه سود یک طرفه پکن از صادرات به آمریکا و زیان تولیدکنندگان ایالات متحده، به سراغ غول اینترنتی و مخابراتی چین یعنی هوآوی رفت تا از گسترش حضور آن در عرصه فناوری جهان جلوگیری کند.

رئیس جمهوری آمریکا به بهانه جاسوسی شرکت مخابراتی هواوی از کاربرانش، ضمن بستن بازارهای آمریکا روی محصولات و خدمات این شرکت چینی، از متحدان خود بویژه اروپا خواست واشنگتن را در این تحریم هوآوی همراهی کنند.

هم زمان سه سناتور ارشد آمریکا در اقدامی بی سابقه به شورای امنیت ملی انگلیس نامه نوشته‌ و خواسته‌اند که این کشور از مشارکت هوآوی در حوزه ارتباطات این کشور پرهیز کنند. آنها در این نامه هشدار داده اند که این تصمیم رابطه ویژه دو کشور را تحت‌ الشعاع قرار خواهد داد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =