راه ارتباطی روستاهای کردستان بازگشایی شد

سنندج - ایرنا - معاون راهداری اداره کل راهداری، حمل و نقل جاده‌ای کردستان گفت: راه ۱۰۵ روستای کردستان که امروز بر اثر کولاک برف مسدود شده بود با تلاش حدود ۱۴ ساعته راهداران بازگشایی شد.

رامبد نوذری شنبه شب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: راهداران از صبح امروز تا حوالی ساعت ۲۱ در محورهای ارتباطی ۱۰۵ روستای استان مشغول بودند تا راه ارتباطی این روستاها در ۶ شهرستان را بازگشایی کنند.

وی اضافه کرد: امروز در این محورها راهداران بیش از ۲ هزار کیلومتر باند برف روبی و نمک پاشی انجام دادند تا تمام مسیرهای مسدود شده را بازگشایی کنند.

نوذری یادآور شد: امروز شهرستان دیواندره با ۴۰ روستا بیشترین تعداد راه مسدودی را داشت و پس از آن دهگلان با ۳۰ روستا، سروآباد با ۱۵ روستا، بانه با ۱۰ روستا، کامیاران با هشت روستا و قروه ۲ روستا در رتبه های بعدی قرار داشتند.

بارش برف در این استان از شامگاه چهارشنبه شروع شد و تا ظهر امروز در برخی نقاط نیز ادامه داشت؛  این بارش ها روز پنجشنبه موجب انسداد راه ارتباطی ۲۱۸ روستا، روز جمعه حدود ۱۵۰ روستا و روز شنبه ۱۰۵ آبادی شده بود.

‌طرح زمستانی پلیس راه و راهداری همه ساله از ۱۵ آبان در سراسر کشور شروع می‌شود اما در کردستان به علت برفگیر بودن و داشتن گردنه‌های متعدد این طرح به صورت غیر رسمی زودتر از موعد آغاز می‌شود در این طرح،    ۴۷۵ راهدار کردستان به صورت ۲۴ ساعته در خدمت مسافران هستند.

راهداران در قالب طرح‌های مختلف زمستانه، نوروزی و تابستانی بیش از هشت هزار و ۵۰۰ کیلومتر از راه های استان را شامل یک هزار و ۹۰۰ کیلومتر در مسیرهای بین شهری و ۶ هزار و ۶۰۰ کیلومتر در راه روستایی را تحت پوشش قرار می‌دهند.

استان کردستان در یک منطقه سرد و کوهستانی واقع شده و هر سال بارش باران در این استان از اوایل پاییز شروع می شود.

همچنین جاده‌های بین شهری این استان دارای ۳۸ گردنه برفگیر و جاده‌های روستایی نیز دارای ۶۶ گردنه برفگیر بوده که این گردنه ها هنگام بارش باران عمدتا شاهد لغزندگی است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =