۶ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۸:۳۰
کد خبرنگار: 2199
کد خبر: 83647908
۰ نفر

برچسب‌ها

گام‌های بلند برای خانه دار شدن اقشار کم برخوردار زنجانی

زنجان – ایرنا - تغییر و نوسانات شدید قیمت مسکن و اجاره بها، افراد جامعه به خصوص محرومان را تحت تاثیر قرار می‌دهد که در این شرایط ضرورت دخالت دولت در تامین و ساخت مسکن دوچندان احساس می‌شود و بر همین اساس در استان زنجان نیز دولتمردان با کمک خیرین گام‌هایی برای خانه دار شدن اقشار کم درآمد برداشته‌اند.

مسکن از بخش های پیشرو در اقتصاد هر کشوری به شمار می رود چرا که توجه به آن علاوه بر تاثیر اجتماعی و فرهنگی، به لحاظ اقتصادی نیز حایز اهمیت بوده، رشد و توسعه را به دنبال دارد.

 خرید مسکن بزرگترین معامله ای است که هر فردی در طول عمر خود به آن اقدام می کند به طوری که خانوارهای متوسط یک چهارم از درآمد و اقشار فقیر یا درآستانه فقر پنجاه درصد و حتی بیشتر از درآمد خود را به امر مسکن اختصاص می دهند چه بسا بسیاری از خانواده ها نیز نتوانند حتی اندکی از درآمد خود را برای این مهم پس انداز کنند.

به همین منظور کمک خیرین مسکن ساز و از طرفی نیز طرح ملی اقدام مسکن دولت راهی برای گذر از آثار ناخوشایند تغییرات در حوزه مسکن و تامین سرپناه برای افراد محروم است تا دغدغه و نگرانی نداشتن سرپناه برای این قشر از جامعه را رفع کند.

شامگاه شنبه مجمع عمومی عادی و فوق العاده هیات امنای انجمن خیرین مسکن ساز استان زنجان با دستور کار گزارشی از عملکرد این انجمن و بازرس آن، انتخاب هیات مدیره انجمن، بازرس اصلی و علی البدل آن آغاز شد.

رشد ۱۸۴ درصدی اعتبار برای ساخت مسکن روستایی در استان زنجان

استاندار زنجان گفت: در حوزه مسکن در بخش های مشارکتی، بافت های فرسوده و حمایتی هفت هزار واحد سهم استان تعیین شده بود که این رقم را با تلاش های انجام شده به ۱۳ هزار و ۳۰۰ واحد افزایش دادیم.

فتح الله حقیقی تاکید کرد: از این تعداد واحد مسکونی ۲ هزار و ۷۰۰ واحد مسکونی برای بافت های فرسوده، ۱۰ هزار و ۶۰۰ واحد مشارکتی – حمایتی است و از این میزان نیز ۶۸۰ واحد مشارکتی ۹ هزار و ۹۲۰ واحد دیگر نیز حمایتی و ثبت نامی است.

وی اظهارداشت: حدود ۵۰ میلیارد ریال( ۵ هزار میلیارد تومان) آورده دولت و تسهیلات و ذی نفع برای احداث ۱۳ هزار و ۳۰۰ واحد مسکونی سرمایه گذاری می شود.

استاندار زنجان گفت: برای یک‌هزار و ۲۰۰ واحد مسکونی در مرحله پی کنی هستیم و ثبت نام شدگان واحدهای مسکونی در سایت در حال بررسی  شرایط قانونی هستند.

حقیقی افزود: ۲ نوبت دیگر بازگشایی در سایت ثبت نام برای مسکن انجام می شود و احداث مسکن برای شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت توسط بنیاد مسکن و بیشتر از آن نیز در اختیار انبوه سازان قرار خواهد گرفت.

وی به حوزه مسکن روستایی اشاره کرد و ادامه داد: بازسازی و نوسازی واحدهای سانحه دیده، بهسازی مسکن روستایی، تکمیل واحدهای نیمه تمام از حساب امام راحل، بهزیستی و احداثی برای خانواده های دارای ۲ معلول در سال گذشته سه هزار و ۸۵۵ واحد با ۷۴۰ میلیارد ریال بود.

استاندار زنجان اظهار داشت: در ۹ ماهه گذشته از سالجاری ۹ هزار و ۵۴۸ واحد مسکونی احداث شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل از رشد ۱۴۸ درصدی برخوردار شده است.

حقیقی با بیان اینکه مبلغ ۷۴۰ میلیارد ریال امسال به ۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال رسیده که به لحاظ مبلغی نیز رشد ۱۸۴ درصدی را  برای واحدهای مسکونی روستایی شاهدیم.

وی خاطرنشان کرد: اعتبار ملی برای مناطق روستایی را از ۱۷۰ میلیارد ریال به ۳۰۰ میلیارد ریال افزایش  دادیم.

استاندار زنجان اضافه کرد: در ارتباط با تبصره ۱۶ مروبطه به کمیته امداد امام خمینی(ره)  بهزیستی ۱۴۰ میلیارد ریال در سال گذشته بود که این رقم در سالجاری به ۳۳۰ میلیارد ریال افزایش رسیده است که رشد ۳۶ درصدی دارد.

در این جلسه هیات مدیره انجمن، بازرس اصلی و علی البدل انجمن خیرین مسکن ساز با آرای ملی اعضا انتخاب شدند که استاندار زنجان در این خصوص تاکید کرد:  رای اعضای جلسه به مدیر کل راه و شهرسازی استان و مدیر کل دفتر فنی استانداری به منظور تسهیل خدمات خیرین  است تا گام های عملی برداشته و موانع رفع شود.

خیرین مسکن ساز ۷۶۳ واحد مسکونی برای محرومان زنجانی احداث کرده اند

رییس هیات مدیره انجمن خیرین مسکن ساز استان زنجان افزود: این انجمن از سال ۸۶ طبق اصل ۳۱ و ۴۲ قانون اساسی کشور برای داشتن سرپناه مناسب و ایده آل هر خانوار ایرانی تاسیس شده است.

اسرافیل نیازی، گسترش فرهنگ سنت حسنه وقف در امر تامین مسکن محرومین از طریق بستر سازی مناسب با رعایت احکام، ضوابط و مقرارت وقف، سیاستگزاری و تعیین خط مشی برای عمران اراضی و فضاهای مناسب با کاربری های مسکونی به منظور حداکثر استفاده از آنها، تلاش برای اعتلای فرهنگ ساخت و تولید مسکن ارزان قیمت را از مهمترین اهداف انجمن خیرین مسکن ساز برشمرد.

وی با بیان اینکه این انجمن برای اولین بار در شهرستان زنجان و سپس در ابهر و خدابنده تاسیس و شروع به کار کرد، یادآوری کرد: کار خود را در سال ۸۶ با ۶ واحد مسکونی به نام عطر نرگس شروع کرد که در حال حاضر این تعداد به ۷۶۳ واحد افزایش یافته است.

رییس هیات مدیره انجمن خیرین مسکن ساز استان زنجان گفت: این انجمن با هدف ساخت مسکن برای افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی با ۲ معلول، خانواده های دارای سرپرست از کارافتاده، زوج های جوان و سایر طبقات محروم جامعه هستند.

نیازی ادامه داد:۷۶۳ واحد مسکونی انجمن خیرین مسکن باز در زمینی به مساحت ۳۲ هزار مترمربع وبیش از ۱۹۵ هزار مترمربع زیربنا، هزینه ۴۵۰ میلیارد ریال احداث شده است.

وی اظهارداشت: از ۴۵۰ میلیارد تومان هزینه ۷۶۳ واحد مسکونی یکهزار و ۹۷۰ میلیارد ریال مبلغ واریزی متقاضیان بوده است.

رییس هیات مدیره انجمن خیرین مسکن ساز استان زنجان گفت: برای ساخت این واحدهای مسکونی تخفیف هایی از شرکت آب و فاضلاب استان به مبلغ یکهزار و ۲۵۰ میلیون ریال، شرکت برق منطقه ای و ساخت پست برق به مبلغ  ۴ هزار میلیون ریال، شرکت گاز ۴۰۰ میلیون ریال و راه و شهرسازی نیز ۲ هزار و ۳۰۰ میلیون ریال انجام شده است.

وی به نوع واگذاری تعداد واحدهای احداث شده به متقاضایان اشاره کرد و افزود: ۱۹۸ واحد به متقاضایان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره)، ۱۱۶ واحد به متقاضیان تحت پوشش بهزیستی و ۴۴۹ واحد نیز به افراد محروم واگذار شده است.

به گزارش ایرنا، اعضای هیات مدیره انجمن خیرین مسکن ساز استان با ۶ عضو و بازرس و اعضای علی البدل نیز با رای گیری انتخاب شدند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =