نغمه ناخوانده زنان رهایی یافته از اعتیاد بازخوانی شد

تهران-ایرنا- زنان بهبودیافته از اعتیاد در سومین برنامه از مجموعه برنامه‌های «نغمه ناخوانده(تجربه زیسته زنان توانمند)»، تجربیات خود را بازگو کردند.

به گزارش روز شنبه روابط عمومی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، این برنامه با حضور زهرا بهروزآذر مدیرکل امور بانوان شهرداری تهران و جمعی از زنان بهبودیافته و فعالان اجتماعی در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد.

بهروزآذر در سومین برنامه از مجموعه برنامه‌های «نغمه ناخوانده(تجربه زیسته زنان توانمند)» ویژه زنان بهبودیافته از اعتیاد، بازگویی زنده و مستقیم تجربه رهایی از اعتیاد توسط زنان را اتفاقی ارزشمند دانست.

وی گفت: روایت این زنان از مواجهه با مشکلات و تبدیل آنها به فرصتی برای رشد و کمک به دیگران، دارای درس‌هایی آموزنده برای همگان است که باید مکرر بازگو شود.

مدیرکل امور بانوان شهرداری تهران افزود: در این برنامه زنانی که از اعتیاد رهایی یافته و در حال حاضر به عنوان مددیار به افراد گرفتار کمک می‌کنند، به بیان مراحل و ابعاد مختلف تجربه خود از شرایط خانوادگی گرفته تا نحوه ابتلا به اعتیاد، آسیب‌ها و صدمات وارد شده، روند بهبود و نحوه تثبیت وضعیت فعلی خود پرداختند.

بهروزآذر بیان کرد: در سلسله برنامه های نغمه ناخوانده برآنیم تا امکان بازگویی تجربه زیسته زنان توانمندی که در زمینه‌های مختلف، شرایط سخت را تجربه کرده‌اند اما توانسته‌اند آن را تاب بیاورند و تبدیل به امری مثبت و رشد دهنده کنند، فراهم کنیم.

وی افزود: در همین راستا اولین برنامه از مجموعه برنامه‌های نغمه ناخوانده در هفته دفاع مقدس برگزار شد و طی آن زنانی که اعضای خانواده شان، جان و یا سلامتی خود را در جنگ از دست داده بودند و یا خود در جبهه‌ها حضور داشتند، به بیان تجربه زیسته شان پرداختند.

مدیرکل امور بانوان شهرداری تهران اظهارداشت: این برنامه علاوه بر ارائه روایتی متفاوت و زنانه از جنگ، نمونه‌ای از برخورد فعالانه و مثبت با شرایط سخت و بحرانی را نشان داد.

بهروزآذر گفت: دومین برنامه به ارائه تجربه مادران دارای فرزند معلولیت اختصاص یافت، این زنان قبل از تولد فرزند با مساله تصمیم‌گیری در خصوص به دنیا آوردن فرزند و یا اتمام بارداری و بعد از آن با پذیرش معلولیت فرزند، نگاه خانواده و جامعه به کودک، مدیریت رابطه با همسر و سایر فرزندان و جلوگیری از تبدیل مساله به بحرانی در خانواده روبه رو هستند.

وی افزود: در این برنامه تلاش شد واکاوی چالش‌ها و بازگویی راه حل‌هایی که این زنان، خلاقانه برای حل مساله و خروج از بحران یافته‌اند، راهنمایی برای سایر افراد باشد.

مدیرکل امور بانوان شهرداری تهران در پایان‌ از برگزاری چهارمین برنامه نغمه های ناخوانده از سری این مجموعه برنامه‌ها خبر داد و گفت: بر اساس برنامه ریزی‌های انجام شده برنامه بعدی به همسران و اعضای خانواده آتش نشان‌ها و بازگویی تجربه‌ای جامعه اختصاص خواهد داشت.

بر اساس این گزارش، در ادامه این برنامه افسانه رباط‌ میلی از نحوه ابتلای خود به اعتیاد، از دست دادن سرپرستی فرزند و مشکلات روحی متعاقب آن، آشنایی با مرکز خانه خورشید، آغاز روند بهبود و کمک‌هایی که دریافت کرده و فعالیت‌هایی که در حال حاضر به عنوان مددیار افراد گرفتار اعتیاد انجام می دهد، سخن گفت.

همچنین سودابه براتی، تجربه ۳۰ سال اعتیاد و ۱۶ سال کارتن‌خوابی، اقامت در مراکز نگهداری زنان بی‌خانمان، تجربه طرح‌های جمع‌آوری زنان متجاهر و کارتن‌خواب، آغاز روند بهبودی پس از آشنایی با مرکز خانه خورشید، شرکت در دوره‌های آموزشی، اشتغال به کار و همکاری با گشت‌های سیار مرکز خانه خورشید برای رسیدگی به معتادان و افراد بی‌خانمان  را بیان کرد.

در بخش دیگر برنامه، سارا اسمی‌زاده جامعه شناس و پژوهشگر حوزه اعتیاد و لیلی ارشد، مددکار اجتماعی و مدیرعامل موسسه خانه خورشید به بیان تجربیات خود از فعالیتشان پرداختند.

ارشد از تفاوت مردان و زنان در مساله اعتیاد، تفاوت مداخله نهادهای دولتی و غیردولتی در آسیب‌های اجتماعی، تاثیر مددیارشدن افراد بهبودیافته در روند تثبیت بهبودی آنها و اسمی‌زاده از مزیت و نحوه تاثیر بیان تجربه زیسته بر افزایش آگاهی، ایجاد حس همدلی و یادگیری جمعی سخن گفت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =