نباید به موضوع استفاده از محصولات تراریخته در حوزه سیاسی پرداخت

تهران-ایرنا-معاون اول رییس جمهوری گفت: موضوع استفاده ازمحصولات تراریخته، موضوعی باپشتوانه علمی است ونه سیاسی وباید دانشگاه‌ها دربررسی اقتصادی، امنیتی و ایمنی آن بیش ازپیش فعالیت داشته باشند.

به گزارش روز شنبه پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، اسحاق جهانگیری در دهمین جلسه شورای ملی ایمنی زیستی با اشاره به گزارش های ارائه شده در خصوص وضعیت تولید و مصرف محصولات تغییر شکل یافته ژنتیکی (تراریخته)، بر افزایش سطح آگاهی، رفع ابهامات و پاسخگویی به انتقادها در استفاده از این محصولات تاکید کرد و گفت: موضوع استفاده از محصولات تراریخته، موضوعی با پشتوانه علمی است و باید دانشگاه ها در بررسی جوانب اقتصادی، امنیتی و ایمنی آن بیش از پیش فعالیت داشته باشند.
معاون اول رییس جمهوری با بیان اینکه نباید مباحث مربوط به تولید و مصرف محصولات تراریخته وارد حوزه سیاسی شود، اظهار داشت: دانشگاه‌ها و مراکز علمی باید با طرح این موضوع در همایش ها و جلسات، ‌ دستاوردهای خود در این حوزه را مطرح و به دفاع از این دستاوردها بپردازند و اطلاع رسانی لازم در این خصوص را انجام دهند.
وی یکی از وظایف دبیرخانه شورای ملی ایمنی زیستی را برگزاری نشست های هم اندیشی و انتشار نظرات و دیدگاه های موافقان و مخالفان استفاده از محصولات تراریخته دانست و گفت: اگر در زمینه تولید این محصولات اجماع و توافق میان دستگاه های مرتبط وجود دارد، می توان با نظارت و رعایت همه ضوابط مرتبط با سلامت مردم، فعالیت های پژوهشی و آزمایشی در این خصوص را آغاز کرد.
جهانگیری تاکید کرد: اگرچه همواره در برابر امور و اقدامات تازه و استفاده از فناوری های جدید مقاومت هایی وجود دارد، اما هرگاه دانشگاه ها در صحنه حضور داشته باشند و ابعاد علمی موضوعات در جامعه به خوبی تبیین شود، به تدریج استفاده از این دستاوردهای جدید مورد پذیرش قرار خواهد گرفت.
معاون اول رییس جمهوری بار دیگر بر ضرورت اطلاع رسانی و آگاهی بخشی دقیق به مردم و برچسب گذاری روی محصولات تراریخته عرضه شده در بازار تاکید کرد و گفت: این حق جامعه است که در انتخاب محصول و کالای مورد نظر خود اختیار داشته باشد و بتواند محصولات تراریخته و غیرتراریخته را با سلیقه خود انتخاب کند.
در این جلسه که وزیران بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، علوم، تحقیقات و فناوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست نیز حضور داشتند، گزارشی از آخرین وضعیت تولید و مصرف محصولات تراریخته در ایران و جهان از سوی دبیرخانه شورای ملی ایمنی زیستی ارائه شد.
نماینده وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز گزارشی از سطح زیرکشت گیاهان تغییر شکل یافته ژنتیکی در سال ۲۰۱۸ و مزایای محصولات زارعی زیست فناوری نوین ارائه کرد و گفت: در حال حاضر ۴۴ کشور دنیا از محصولات تراریخته بعنوان غذای انسانی و خوراک دام استفاده و ۲۶ کشور از جمله ۵ کشور توسعه یافته نیز نسبت به تولید و کشت و مصرف این محصولات اقدام می کنند.
نماینده دبیرخانه شورای ملی ایمنی زیستی نیز در ادامه گزارشی از اقدامات انجام شده در راستای اجرای مصوبات جلسه پیشین شورا ارائه کرد.
در ادامه این نشست نمایندگان وزارتخانه های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، جهاد کشاورزی و علوم، تحقیقات و فناوری گزارشی از اقدامات انجام شده جهت اجرای سیاست ها و راهبردهای اجرایی ایمنی زیستی به ویژه ترویج فواید محصولات تراریخته ارائه کردند و نماینده وزارت بهداشت گزارشی نیز از اقدامات صورت گرفته برای اجرای ضوابط برچسب گذاری بر روی محصولات تراریخته ارائه کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 2
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • NL ۲۲:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
  1 0
  در اروپا همه ی عرضه کنندگان محصولات باید به طور روشن و واضح روی اتیکت محصولاتشون بنویسند که محصول تراریخته است یا نه تا مصرف کننده بتواند خودش تصمیم بگیرد که میخواهد محصول را بخرد یا نه. اما فکر کنم در ایران اصلا این کار را هم نکنند.
 • اسماعیل شفق DK ۰۲:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  0 0
  متاسفانه از مهر ماه ۹۸ ، آموزش و پرورش به تمام مدارس کشور دستور شدید داده است که از پاپ کورن ( پفیلا) در مدارس کشور استفاده نشود. چون تراریخته است!! حال که تراریخته بودن مشکلی ندارد ، لطفا آموزش و پرورش هم اجازه فروش پفیلا در مدارس را اعلام کند. چون با اعلامیهٔ قبلی ، تعدادی از کارخانجات تولید کنندهٔ پفیلا بسیار متضرر شدند و در آستانه تعطیلی قرار گرفتند!!