راه اندازی دهکده لجستیک در قزوین وارد مرحله مطالعاتی می‌شود

قزوین - ایرنا - معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قزوین گفت: تفاهم نامه راه اندازی دهکده لجستیک در استان منعقد شده است و هم اینک در حال رایزنی برای انجام طرح مطالعاتی مکان‌یابی آن هستیم.

علی فرخزاد عصر شنبه در نشست بررسی دهکده لجستیک و بارانداز خشک در استان قزوین، افزود: تفاهم نامه سه جانبه ایجاد دهکده لجستیک در استان با توجه به سیاست‌های کلان ابلاغی مقام معظم رهبری در راستای برنامه ششم توسعه کشور میان معاون وزیر راه و شهرسازی، مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران و استاندار قزوین اواخر آذرماه سال جاری منعقد شد.

وی اظهار داشت: در سند آمایش لجستیک کشور، استان قزوین با قرار گرفتن در گذرگاه‌های شمال به جنوب و غرب به شرق در بخش‌های جاده‌ای و ریلی، برای ایجاد دهکده لجستیک انتخاب شده است.

فرخزاد ادامه داد:  همچنین به واسطه نزدیکی و ارتباط ریلی و زمینی با بندر انزلی به عنوان بندر خشک این شهر پیش بینی شده است و هم اکنون در حال رایزنی با مشاور برای انجام طرح مطالعاتی مکان یابی و تولید محتوا برای این منظور هستیم.

وی تصریح کرد: در دهکده لجستیک، سردخانه، جرثقیل و امکانات لازم برای حمل و نقل، ذخیره سازی و جابه جایی بار مستقر می‌شود.

معاون استاندار گفت: در دهکده‌های لجستیکی، فعالیت‌ها در سطح داخلی و بین‌المللی خواهد بود و به طور عمومی این دهکده‌ها به دلیل وجود بندرهای خشک و دسترسی به ظرفیت ریلی و جاده‌ای از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند.

فرخزاد با اشاره به مزایای این دهکده‌ها گفت: کاهش قیمت تمام‌شده بار، افزایش سهم ریلی بار، کاهش زمان حمل و نقل ترکیبی، کاهش تلفات جاده‌ای و کاهش ضایعات بار از مهم‌ترین هدف‌های سند آمایش لجستیک کشور است.

این مسوول با بیان اینکه بندر خشک زیر مجموعه دهکده لجستیک به شمار می‌رود، تاکید کرد: بندر خشک و هاب لجستیک از طرح‌های مهمی هستند که وارد فاز اجرایی شده و می‌توانند قزوین را متحول کنند.

فرخزاد با اشاره به پتانسیل‌های قزوین برای توسعه اقتصادی و ریلی، اضافه کرد: در تمام دنیا بندرهای خشک ‌روی مسیرهای ریلی قرار دارند ازاین‌ رو احداث راه‌آهن قزوین-رشت-آستارا سامانه حمل‌ونقل پیشرفته‌ای ایجاد می‌کند و به تسریع در ساخت بندر خشک، توسعه اقتصاد و اشتغال در استان کمک خواهد کرد.

وی تصریح کرد:  در راستای توسعه استان راه اندازی بندر خشک در قزوین با جدیت پیگیری می‌شود.

ظرفیت طرح توسعه شبکه ریلی در استان قزوین وجود دارد

رییس سازمان برنامه و بودجه استان قزوین نیز در این نشست گفت: راه‌های استان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند و ما در استان آمادگی داریم تا طرح‌های ملی را اجرا کنیم.

ابوالفضل یاری افزود:در آمایش سرزمین، موضوع جانمایی بندر خشک مورد توجه قرار گرفته است و استان قزوین این ظرفیت را دارد تا در اجرای این طرح در اولویت قرار گیرد.

وی تاکید کرد: در استان قزوین به دلیل اهمیت اقتصادی و امنیتی و زیرساخت‌هایی که وجود دارد می‌توانیم طرح توسعه شبکه ریلی را عملیاتی کنیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =