۵ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۴۸
کد خبرنگار: 2327
کد خبر: 83647782
۰ نفر

برچسب‌ها

بحران در نظام بهداشتی بلغارستان

تهران- ایرنا- استقبال از پزشکان خارجی در برخی کشورهای عضو اتحادیه اروپا و به همین دلیل خروج پزشکان بلغاری از کشور، نظام بهداشتی بلغارستان را با تهدید جدی روبرو کرده است.

به گزارش شبکه تلویزیونی یورونیوز، نظام بهداشتی بلغارستان این روزها با یک بحران جدی روبرو شده است.

آمار مهاجرت پزشکان بلغاری از این کشور به سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا، در ماه‌های اخیر به شدت افزایش یافته تا جایی که نظام بهداشتی بلغارستان را با تهدیدی جدی روبرو کرده است.

بر اساس آخرین آمار ارائه شده از سوی دولت بلغارستان، سه‌ چهارم دانشجویان رشته پزشکی این کشور به فکر ترک وطن و مهاجرت به اروپای غربی، به‌ ویژه اتریش و آلمان و کشورهای اسکاندیناوی هستند.

این وضعیت در حالی است که استقبال از پزشکان خارجی در دیگر کشورهای اتحادیه اروپا نیز بالا بوده و به عنوان نمونه تنها کشور آلمان تا کنون ۵۰ هزار پزشک خارجی "وارد" کرده است. در حال حاضر حدود ۲ هزار پزشک بلغاری در آلمان مشغول به کار هستند.

اتحادیه اروپا به تازگی اعلام کرد که برای ارتقاء زیرساختهای پزشکی بلغارستان بودجه درخور توجهی پرداخته اما بحران نیروی انسانی در بخش پزشکی این کشور همچنان به جای خود باقی مانده است.

کمبود کادر پزشکی بیش از همه جا در بخش‌های اورژانس بلغارستان دیده می‌شود؛ جایی که اکنون با کمتر از نیمی از پرسنل مورد نیاز در حال فعالیت است.

گفته می شود درآمد بسیار ناچیز پزشکان در بلغارستان، علت اصلی مهاجرت آنها به سایر کشورهای اروپایی است. سال گذشته کارکنان بخش بهداشتی بلغارستان با برپایی تظاهراتی گسترده،  خواستار افزایش دستمزدهای خود به حداقل ۴۶۰ یورو برای پرستاران و ۶۰۰ یورو برای پزشکان تازه‌کار شدند.

مشکل دیگری که نظام بهداشتی بلغارستان را تهدید می‌کند، افزایش افراد پیر در جامعه این کشور بوده که نیازهای پزشکی را افزایش داده است.

بر اساس برآورد سازمان ملل متحد، بلغارستان تا سال ۲۰۵۰ میلادی ۲۳ درصد از جمعیت کنونی خود را از دست خواهد داد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =