سوزاندن کتاب علمی پزشکی، انحراف در طب سنتی است
عکس تزیینی است

تهران- ایرنا- انجمن علمی طب سنتی ایران در پی سوزاندن نمادین یک کتاب علمی پزشکی توسط عباس تبریزیان بیانیه‌ای صادر کرد و این اقدام را انحراف در طب روشمند سنتی و اخلال در عملکرد نظام سلامت دانست.

به گزارش روز شنبه وزارت بهداشت، انجمن علمی طب سنتی ایران در این بیانیه اعلام کرد: «آقای عباس تبریزیان که خود را پدر طب اسلامی معرفی می‌کند سال‌هاست با راه اندازی جریانی التقاطی و با سوء استفاده از اعتقادات و باورهای دینی مردم علاوه بر ایجاد انحراف در طب روشمند سنتی و اخلال در عملکرد نظام سلامت، اسباب بدبینی برخی مردم و فرهیختگان جامعه را نسبت به آموزه‌های دینی فراهم کرده است.

علیرغم تذکر برخی مراجع عظام و تعدادی از بزرگان حوزه علمیه و با وجود آشکار شدن تخلفات متعدد و تشکیل پرونده‌های قضایی و محکومیت ایشان توسط دادگاه ویژه روحانیت، مع الاسف این جریان سودجو و آسیب رسان به سرمایه اجتماعی، همچنان ادامه حیات داده است.

 بازخوردهای اجتماعی این اقدام نابخردانه و افراطی آقای تبریزیان در سوزاندن یک کتاب معتبر علمی نشان می‌دهد که هر دو نهاد حوزه و دانشگاه از این رفتار جاهلانه نگرانی عمیق دارند. اهتمام اسلام و آموزه‌های اصیل آن به مقوله علم و کتاب امری است بدیهی و هیچ عالم دانشگاهی با هیچ مدلی از کتاب  سوزی و تقابل خشن با اندیشه‌ها و تجارب بشری میانه‌ای ندارد.

 اقدام مشمئزکننده کتاب سوزی به بهانه تقابل با سوزاندن کتاب قانون ابن سینا در غرب، در حالی مطرح می‌شود که ایشان اعتقادی به طب سنتی ایرانی ندارد و به کرات و در اظهارنظرهای رسمی و صریح خود ابن سینا را فردی بی دین که درمان بیماری‌ها با حرام را تجویز می‌کند، معرفی کرده و طب سینایی را همان طب غربی می‌داند! لذا انجام این گونه اقدامات سخیف و ریاکارانه، شائبه «نفوذ»، در لباس دین و استفاده ابزاری برای تخریب دین را به ذهن متبادر می‌سازد.

انجمن علمی طب سنتی ایران به نمایندگی از جریان دانشگاهی طب سنتی ایرانی اعلام می‌دارد که به دلیل اقبال جهانی و ملی و نیاز آحاد مردم و جامعه به خدمات صحیح و تأیید شده طب سنتی و مکمل، هرگونه بی توجهی به توسعه منطقی، روشمند و ادغام یافته طب سنتی، راه را برای رشد این گونه افراطی گری‌ها هموار می‌سازد. لذا از مرجعیت دینی، نهاد حوزه علمیه، دستگاه قضایی و دست اندرکاران نظام سلامت کشور انتظار دارد ضمن تبیین مواضع خود در قبال جریان انحرافی، اقدام لازم برای برخورد با این گونه اعمال نابخردانه و سخیف را معمول دارند.»

به گزارش ایرنا، روز گذشته ویدیویی در فضای مجازی منتشر شد که در آن ویدیو، فردی به نام عباس تبریزیان کتاب هاریسون که یکی از کتب مرجع پزشکی است را آتش زد. این اتفاق واکنش‌های فراوانی به دنبال داشته است.

کتاب اصول طب داخلی هاریسون یکی از کتاب‌های درسی شناخته‌شده در زمینه طب داخلی است. چاپ اول این کتاب در سال ۱۹۵۰ منتشر و ویرایش بیستم آن در سال ۲۰۱۸ منتشر شد.  این کتاب موضوعات فراوانی را از عصب‌شناسی تا بیماری‌های عفونی شامل می‌شود، اما به طور ویژه بیشتر مباحث طب داخلی آن مورد توجه قرار می‌گیرد.

محمدرضا ظفرقندی، رییس سازمان نظام پزشکی نیز امروز در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت ایرنا درباره این اقدام گفت: آتش زدن کتاب علمی پزشکی هاریسون یادآور حمله مغول و وحشی‌گری‌های داعش است و از قوه قضایی می‌خواهیم هر چه سریع‌تر با فردی که در لباس روحانیت جهل مقدس و خرافات را گسترش می‌دهد، برخورد کند.

علی اکبر حق دوست،  معاون آموزشی وزارت بهداشت نیز با محکوم کردن اقدام آتش زدن کتب پزشکی عنوان کرد که عده‌ای با استفاده از ابزارهای گوناگون به دنبال تخریب جایگاه پزشکی گام برمی‌دارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 4
 • نظرات غیرقابل انتشار: 2
 • ایرانی IR ۱۰:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  3 3
  بدون شنیدن دلایل قانع کننده آقای تبریزیان، عده ای حکم نابجا صادر کردند و ابزاری شدند برای پیشبرد اهداف مخرب دشمنان ایران و اسلام. ونام دکتر و روشنفکر و ... هم برای خود انتخاب کردند!!!
 • IR ۱۲:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  1 4
  سلام . آقا کتابسوزی درست نیست و مردود است ولی چرا اشاره نمی کنید که این کتابسوزی به تلافی آتش زدن کتاب قانون ابوعلی سینا در ۴۵۰ سال پیش توسط پاراسلس سوئیسی (کتاب مرجع پزشکی آن روز دنیا) صورت گرفته است؟!!! قتل هم مردود است ولی اگر کسی فرزند شما را کشت شما می توانید درخواست قصاص کنید و حکم قتل او را بگیرید . لااقل بگویید که این بازی زشت و قبیحی است که آنها شروع کردند .