۵ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۵۷
کد خبرنگار: 2218
کد خبر: 83647709
۰ نفر

برچسب‌ها

متولیان فرهنگی فکری برای ویروس‌های فرهنگی بکنند 

اهواز - ایرنا -  یک شاعر و منتقد ادبی گفت: ضرورت دارد متولیان فرهنگی فکری برای پدیده نوظهور ناشران جعلی و پول‌باز که فقط جیبشان برایشان مهم است بکنند؛ ناشرانی که از آنها می‌توان به نام ویروس‌های فرهنگی یاد کرد.

قاسم آهنین‌جان روز شنبه در حاشیه چهاردهمین نمایشگاه کتاب خوزستان گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به دلایل کاهش رغبت کتابخوانی در جامعه بیان کرد: تمایل به خرید و خواندن کتاب در کشور کم شده و این اتفاق جای تاسف دارد چرا که فرهنگ کشوری که به شهادت همه، جزو متجلی‌ترین و بهترین فرهنگ‌های جهان بوده نباید وضعیت مطالعه این گونه باشد.
وی افزود: در جهان هر زمان برای تحکیم فرهنگ و پیام‌های فرهنگی کم می‌آوردند به ادبیات ایران پناه می‌آوردند چرا که فرهنگ ما در گستره جهانی تاثیرگذار بوده و اشخاصی چون سعدی، فردوسی، حافظ، مولوی، باباطاهر، خیام  را در قرن‌های گذشته و کسانی چون دهخدا، نیما یوشیج  و غیره را در عصر معاصر داشته است.
این شاعر توضیح داد: چرایی رغبت نداشتن مردم به مطالعه مهم است و در این مساله نمی‌توان شخص خاصی را مقصر دانست زیرا مسایل همیشه در یک فرآیند و تسلسل اتفاق می‌افتند و یک حلقه زنجیر، خود به خود نقشی نمی‌تواند ایفا کند.

وی، غفلت و بی توجهی را از جمله حلقه‌های زنجیره تمایل نداشتن به مطالعه در کشور بیان کرد و گفت: آگاهی نداشتن  مخاطب و چاپ و نشر بسیار بیرویه کتاب از جمله دلیل‌های کاهش کتابخوانی در کشور ما است.

آهنین جان ادامه داد: کافی است اراده کنیم تا چیزهایی که نوشته‌ایم را با  پرداخت پول به یک ناشر به عنوان کتاب چاپ کنیم و اسم ما به عنوان نویسنده و شاعر روانه بازار کتاب شود.
وی خاطرنشان کرد: وقتی در یک کتابفروشی وارد می‌شویم تنها شاید یک یا چند کتاب خوب را بینیم در حالی که بقیه انبوهی از کتاب‌هایی هستند که هیچ گونه صلاحیتی برای کتاب بودن را ندارند؛ گاهی از اوقات شاهد هستیم چه میزان کتاب جعلی با عنوان‌های نجات بخش بشر منتشر و چاپ می‌شود.
این شاعر ادامه داد: به عنوان مثال یکی از کتاب‌های فانتزی که به تازگی به چاپ رسید "ملت عشق" نام داشت؛ کتابی که می‌توان گفت از نام مولوی و شمس تبریزی به عنوان ابزار سوء استفاده کرد و آنقدر که این کتاب فروش داشت کتاب‌های مثنوی معنوی و شمس تبریزی فروش نداشت.
ناشران فله‌ای‌؛ کتاب‌های فله‌ای
وی افزود: برخی ناشران در حال سِرّ و بیهوش کردن خوانندگان و مخاطبان کتاب هستند و هر چیزی که به دستشان می‌رسد به خورد خواننده کتاب می‌دهند برای همین خواننده دیگر به این سفره اعتماد ندارد و پای آن نمی‌نشیند؛ در واقع حضور بیش از حد ناشر فله‌ای و چاپ به وفور کتاب فله‌ای فضا را مسموم کرده است. 
آهنین جان بیان کرد: در سال‌های گذشته عنوان‌های کتابی که چاپ می‌شد کم بود اما کتاب‌ها کیفی‌تر و فاخرتر بود. 
وی گفت: آنچه که به کتاب و کتابخوانی ما ضربه شدید می‌زند حضور ناشران غیرحرفه‌ای است که فقط و فقط با هدف پول در آوردن وارد بازار کتاب شده‌اند و اگر بدانند از راه دیگری  می‌توان پول بیشتری به جیب زد به سراغ آن کار می‌روند و به کتاب تنها به شکل پول نگاه می‌کنند برای همین روز به روز کیفیت کتاب پایین می‌آید.
قاسم آهنین جان از شاعران خوزستان است که از آثار او می توان "ذکر خواب‏‌های بلوط"، "شاعرمرگ خویش می‏‌داند"، "خون و اشراق بر ارغوان جوشن‏‌ها"، "بخت تاریک در آفاق بنفشه و پروانه"، "گلی برای غریبان تا همیشه"، "لمعات خون" و "کودکی‌‏ها در شب سقاخانه" و ... را نام برد.
چهاردهمین نمایشگاه کتاب خوزستان در اهواز از ۳۰ دی تا پنجم بهمن‌ ۹۸ در دو نوبت صبح و عصر از ساعت ۹ تا ۱۲ و ۱۶ تا ۲۲ پذیرای دوستداران کتاب و کتاب‌خوانی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =