چهار راه حل عملیاتی برای بهبود ارتباط صنعت و پژوهشگاه‌ها

تهران-ایرنا- معاون فناوری پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران گفت: این پژوهشگاه از چهار راه حل عملیاتی برای ارتباط بیشتر و موثر با صنایع استفاده کرده که افزایش قراردادها را به دنبال داشته و می‌تواند الگوی مناسبی برای سایر دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور باشد.

محمدرضا حلواگر روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا با اشاره به راه حل های عملیاتی ارتباط صنعت و دانشگاه، اظهار داشت: در اولین قدم، اگر در مسیری مشکلاتی وجود دارد هر بخش باید سهم خود را در این مسیر بیابد و مسائل درون بخشی خود را رفع کند.

وی ادامه داد: پیش از هر مساله ای پژوهشگاه ها باید اعتماد سازی کنند و روابط بین پژوهشگاه ها و صنایع را با انجام پروژه ها و دانش فنی عملی و ترمیم کنند.

معاون فناوری پژوهشگاه شیمی با بیان اینکه ما باید متخصصی که زبان دانشگاه و صنعت را به خوبی بشناسد در مجموعه خود داشته باشیم، افزود: پژوهشگاه در دنیای آکادمیک فعالیت می کند و صنعت به فکر سود و زیان و سرمایه گذاری است، بنابراین برای ارتباط این دو فضای فکری متفاوت به یک فرد متخصص نیاز داریم.

حلواگر تصریح کرد: پژوهشگاه شیمی در مرحله اول این افراد متخصص را شناسایی کرده است که رابط های بین صنعت و دانشگاه هستند و به اصطلاح به آنها تِک بروکر (کسی که تکنولوژی را به فروش می رساند) می گویند به صورتی که تکنولوژی را بدون اینکه پژوهشگاه با صنعت در اراتباط باشد به صنایع معرفی می کند و در نهایت پژوهشگاه و صنعت برای فروش تکنولوژی قرارداد منعقد و معرف نیز سود خود را دریافت می کنند.

وی گفت: در گذشته بخش هایی برای ارتباط صنعت و دانشگاه در پژوهشگاه فعالیت می کرد که رزومه آنها مشخص بود زیرا این ساختارها بخشی از دانشگاه بوده که تنها زبان آکادمیک را می شناخت، بنابراین کسانی معرفی شدند که علم و زبان سرمایه داری را شناخته و موجب ارتباط دو مجموعه شدند، در نهایت توجه به این دو راه حل باعث اخذ قراردادهای بسیاری با صنایع شد و شرایط خوبی برای پژوهشگاه شیمی ایجاد کرده است.

حلواگر با اشاره به راه حل سوم، تصریح کرد: ساختار چابکی در پژوهشگاه ایجا شده و با کادر پژوهشگاه و بدنه هیات علمی که مجریان طرح هستند فاصله زیادی وجود ندارد به گونه ای بروکراسی بین بخشی بسیار کم شده است، بنابراین سیستم عملیاتی تر است و در نهایت اعلام نتیجه اجرایی شدن طرح یک ماه طول می کشد.

معاون فناوری پژوهشگاه شیمی در ادامه گفت: در سایر دانشگاه ها به دلیل ساختار عریض و طویلی که دارند معمولا پروسه های اداری به اندازه ای طولانی می شود که طرف صنعت از عقد قرار داد پشیمان می شود.

وی در توضیح راه حل چهارم عنوان کرد: پزوهشگاه هزینه های بالاسری را اصلاح کرده است، هر دانشگاه و پژوهشگاهی در هر پروژه برای خود هزینه بالا سری یا سود برمی دارد که با ایجاد ساختار معاونت فناوری ما این مبلغ را به حداقل رسانده ایم و حداقل مبلغ را در مجموعه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پژوهشگاه شیمی دریافت رده و مابقی صرف خود پروژه می شود.

سنتز آنتی بیوتیک برای اولین بار در کشور

حلواگر با اشاره به قراردادهای اخیر پژوهشگاه عنوان کرد: پژوهشگاه در سنتز داروهای ضد سرطان در کشور پیشرو است و قراردادهای خوبی نیز با مراکز داروسازی منعقد شده و دانش فنی را در اختیار صنعت قرار داده ایم.

معاون فناوری پژوهشگاه شیمی گفت: همچنین این پژوهشگاه با همکاری یک شرکت کره ای داروهای آنتی بیوتیک را به تولید انبوه رسانده و در واقع آنتی بیوتیک ها را برای اولین بار در ایران سنتز کردیم، همچنین دانش فنی ۲۰ مورد مواد اولیه دارو که در سنتز نهایی دارو به کار رفته اند در پژوهشگاه عملیاتی شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =