سیل ۲۹ میلیارد تومان به عشایر سیستان و بلوچستان خسارت زد

زاهدان- ایرنا- مدیرکل امور عشایر سیستان و بلوچستان گفت: سیل و بارندگی در جنوب این استان بیش‌از ۲۹ میلیارد تومان به عشایر منطقه خسارت وارد کرده است.

حمید طوقی روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در سیلاب اخیر چهار هزار و ۱۰۰ راس دام تلف و بیش‌از ۷۰۰هکتار از اراضی کشاورزی عشایر سیستان و بلوچستان تخریب شده است.

وی ادامه داد: جاری شدن سیل و طغیان رودخانه‌ها در مناطق عشایری سیستان و بلوچستان در بخش‌های دام، کشاورزی، خدمات عشایری و غیره خسارت زیادی وارد کرده است. 

مدیرکل امور عشایر سیستان و بلوچستان با بیان اینکه مناطق خسارت دیده عشایر صعب‌العبور و پراکنده است گفت: احتمال افزایش خسارت در این حوزه بسیار زیاد است.

وی تصریح کرد: ۱۳۲ حلقه چاه مالداری و کشاورزی به طور کامل تخریب و هزار متر قنات و ۳۰دهنه چشمه خسارت دیده‌اند.

طوقی اظهار داشت: با توجه به اینکه اکثر لوله‌های انتقال آب مناطق عشایری در مجاورت رودخانه‌ها و مسیل‌هاست ۲۰۰هزار متر لوله انتقال آب نیز در این منطقه خسارت دیده و از بین رفته است.

سامانه بارشی سیل‌آسایی که استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان را تحت تاثیر قرار داد و وضعیت سیستان و بلوچستان را بسیار بدتر از دو استان دیگر کرد.

همزمان با بارندگی‌های ۲۰ تا ۲۲ دی در سیستان و بلوچستان و جاری شدن سیلاب راه ارتباطی ۸۹۰ روستای این استان قطع شد که با تلاش شبانه روزی نیروهای امدادی، سپاه و بسیج ۸۶۰ مسیره بازگشایی شده است.

همزمان با بروز سیلاب دستگاه‌های خدمات رسان همچون سپاه و نیروهای مسلح با بسیج امکانات به کمک مردم سیلزده این خطه از ایران اسلامی شتافتند و از کمک رسانی به آنان دریغ نکردند اما عمق فاجعه به حدیست که نیازمند عزم ملی و کمک همگان است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =