۵ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۲۱
کد خبرنگار: 2293
کد خبر: 83647613
۰ نفر

برچسب‌ها

عکس‌برداری از حریم تهران آغاز شد

تهران - ایرنا- مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران گفت: عکس‌برداری از حریم و تهیه مدل سه بعدی از تهران در دست انجام است.

«محمد فرجود» این موضوع را روز شنبه در آیین رونمایی از سامانه یکپارچه هوشمند حریم شهر تهران عنوان کرد .

وی گفت: عکس‌برداری و تهیه مدل سه بعدی و نقشه پایه از حریم دیگر اقدامات بوده است این عکس‌برداری دقیق اهمیت زیادی دارد و عکس‌برداری از حریم برای بار اول انجام خواهد گرفت.

فرمود افزود: چندی پیش موضوع گام اول هوشمند سازی شهر تهران با دستور معاون شهردار تهران آغاز شد.

وی خاطر نشان کرد:  بحث حریم بسیار مهم است و باید مدیریت شود زیرا شامل حاشیه نشینی و تراکم جمعیتی در نقاط مختلف تهران می شود.

مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران عنوان کرد: اطلاعات زیادی برای پایش حریم شهر تهران نداریم و لازم است سامانه ای برای کنترل حریم وجود داشته باشد.

وی درباره تخلفات در حریم هم گفت: موضوع تخلفات حریم موضوعی جدی است که در بستر سامانه یکپارچه مکانی حریم، ساماندهی خواهد شد و  این سامانه می‌تواند برای آینده تهران اطلاعات لازم را جمع آوری کند.

وی ادامه داد: سامانه جامع مدیریت و کنترل شهرداری و سرویس های مرتبط با نام سرنا از جمله بحث حریم بان و شهربان در این میان دیگر اقدامات برای مقابله با تخلفات است.

مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران بیان کرد: امروزه موضوع حریم به بحث شهرسازی هوشمند تاکید دارد که امیدواریم در سال ۹۹ هر چه بیشتر بتوانیم به سمت هوشمند سازی و مدیریت یکپارچه برویم .

«حمید موسوی» شهردار منطقه یک تهران به نمایندگی از ۱۱ شهرداری که دارای حریم هستند، در این آیین سخن گفت.

وی گفت: بر اساس قانون حریم، حریم نقاط بلافصل پیرامون محدوده شهر است که نظارت و کنترل شهرداری در آن ضرورت دارد و از مرز تقسیمات کشوری شهرستان و بخش مربوط تجاوز نکند .

موسوی افزود: در طرح جامع حریم پنج هزار و ۱۸ کیلومتری داریم که فرمانداری ها و شهرداری ها به آن اعتقادی ندارند.

موسوی تاکید کرد: اگر مردم در ترافیک اطراف شهر می مانند به این دلیل است که ما حریم ها را تجهیز نکردیم .

به گفته شهردار منطقه یک، نیازمند مدیریت یکپارچه در حریم هستیم .

شهرداران پروژه توریستی تفریحی در حریم تهران تعریف کنند
«مجتبی شکری» مدیر کل حریم شهر تهران هم در مراسم رونمایی از سامانه یکپارچه هوشمند حریم شهر تهران اظهار داشت: برخی از سامانه‌های افتتاح شده،  خروجی خاصی ندارند اما سامانه هوشمند حریم تهران اینگونه نیست و خروجی همه دیتاها را می‌توانیم تحلیل کنیم.

وی ادامه داد: این سامانه شامل مجوزهای صادره از سوی مناطق بوده و تغییر کاربری‌های قبل و بعد از سال ۷۴ در آن ثبت خواهد شد. 

شکری ادامه داد: این سامانه می‌تواند در سناریوهای مختلف آینده پژوهی به مدیریت شهری کمک کند. 

وی تاکید کرد: وقتی بتوانیم داده‌های موجود را تحلیل کنیم می‌توانیم روش‌های بهتری در امور به کار بگیریم.

مدیر کل حریم شهر تهران عنوان کرد: توقع بنده از شهرداران مناطق این است که حداقل یک پروژه توریستی تفریحی ایجاد کنند، چرا که اگر حداقل ۱۰ یا ۱۱ مرکز توریستی خدماتی و تفریحی داشته باشیم اقدام شایسته‌ای است و نتایج مثبتی در پی دارد.

تقسیمات کشوری دست مدیریت شهری را در حریم تهران بسته است
عضو کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران نیز گفت: تقسیمات کشوری دست مدیریت شهری را در حریم پایتخت بسته است .

«زهرا نژاد بهرام» اظهار داشت: متاسفانه در تقسیمات کشوری مصالح شهرها دچار مشکلات عدیده‌ای شده که باید برای آن نیز چاره‌ای اندیشیده شود.

وی عنوان کرد: تجارب دو دهه اخیر نشان می‌دهد که با وجود داشتن ایده‌آل‌هایی برای حریم نتوانستیم به وضعیت مطلوب برسیم.

نژاد بهرام گفت: باید واقعیت را با شرایط مطلوب پیوند دهیم و نمی‌توانیم بدون در نظر گرفتن مشکلات سیاست گذاری کنیم.

عضو شورای تهران افزود: یکی از راه‌های صیانت از حریم ایجاد مدیریت یکپارچه است.

وی با طرح پرسشی عنوان کرد که چرا وقتی مدیریت یکپارچه در حریم راهگشا نبود نتوانستیم آن را ایجاد کنیم و به سراغ یکپارچگی مدیریت نرفتیم.

نژاد بهرام تاکید کرد که باید با شهرداران شهرهای اطراف تهران در مورد لزوم صیانت از حریم به توافق برسیم.

وی با اشاره به نامه ای که به استاندار تهران نوشت، گفت: به استاندار تهران نامه نوشتم و عنوان کردم که به جای مدیریت یکپارچه در حریم از یکپارچگی مدیریت بهره ببریم و در تعامل با شهرستان‌های پیرامون تهران به توافقی مشترک در خصوص حریم برسیم.

عضو کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران حریم را مانند یک پرنده توصیف کرد و گفت: یک بال حریم تبیین قوانین است که می‌توان با یکپارچگی مدیریت و اختلافات به آن دست پیدا کنیم و بال دیگر آموزش و استفاده از ظرفیت‌های حرایم است.


نداشتن برنامه در حریم ما را رو در روی مردم قرار می دهد 

«عبدالرضا گلپایگانی» معاون شهرسازی شهردار تهران هم اظهار داشت: نداشتن یک برنامه مشخص در حریم سبب می‌شود که رو در روی مردم قرار گیریم.

وی افزود: وقتی مدیریت یکپارچه در حریم به جایی نرسید باید به دنبال راه حل‌های دیگر برویم.

گلپایگانی عنوان کرد:  پایتخت ایران شامل تهران، ری و شمیرانات است و یک پنجم جمعیت کشور در ۲ درصد مساحت ایران متمرکز شدند که می‌تواند خطراتی را به همراه داشته باشد.

معاون شهردار تهران افزود: حریم شهر تهران مشخص است اما نمی‌توانیم موضوعات مردم در حریم را فارغ از شهر تهران بررسی کنیم .

وی با بیان چند نمونه تاکید کرد: جای سوال است که آیا موضوعات شهر قدس را می‌توانیم فارغ از منطقه ۱۸ تهران ببینیم؟

وی ادامه‌ داد: آیا واقعیت‌هایی که در صالح آباد و نفرآباد وجود دارد جدا از تهران است؟

وی گفت: رشد سرسام آور جمعیت و مدیریت نشده، تبعاتی به همراه خواهد داشت و می‌بینیم وقتی جمعیت طرح جامع در اسلامشهر برای ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار نفر سرانه خدماتی در نظر گرفته و حالا که جمعیت اسلامشهر به ۸۰۰ هزار نفر رسیده چه مشکلاتی را در نظام مدیریتی ایجاد کرده است و بارها در جلسات مختلف عنوان کردم که در اطراف مجموعه شهری تهران یک خطر جدی برای کشور ایجاد می‌شود.

گلپایگانی در ادامه با اشاره به رونمایی از سامانه جامع کنترل حریم گفت: هوشمند کردن نقشه‌های حریم و ثبت اطلاعات پرونده‌های شهرسازی که حریم در یک سامانه قابل پایش بر مبنای GIS یکی از الزامات شهر تهران بود.

وی عنوان کرد: طرح ساختار حریم در حال آماده شدن است و معتقدم که این طرح باید در شورای شهر به تصویب برسد و بعد از امضاء توسط وزیر کشور به شهرداری‌ها ابلاغ شود.

وی گفت: متولی حریم شهر شورای شهر است و در این میان مداخله شورای عالی استان‌ها قابل توجیه نیست.

تهران نباید جزیره ای اداره شود
«محمد سالاری» رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران نیز در این آیین گفت: در شورای شهر تهران از دوره گذشته تاکنون چندین جلسه بین شهرداری و دستگاه‌های دخیل در حریم برگزار شد تا بتوانیم به یک رویکرد مشترک در حریم پس پیدا کنیم .

وی افزود: اما این جلسات نه نتها نتوانسته نگاهی فرابخشی در حریم را حل کند بلکه شاهد آن هستیم که برخی از مدیران شهرهای اطراف تهران وعده می‌دهند که می‌خواهند حریم را مثل تهران کنند.

سالاری ادامه داد: دیدید که طرح ایجاد استان تهران جنوبی نیز در راستای همین نگاه و پیرو استراتژی رای جمع کردن بودن و این در حالی است که ما معتقدیم کلانشهری مثل تهران نباید جزیره‌ای اداره شود.

عضو شورای تهران تاکید کرد: مهمترین اولویت حریم تهران برای مجموعه حاکمیت ، احیای سند مجموعه شهری است .

وی افزود: باید اعلام کنم که یکهزار و ۲۰۰ مرجع صدور پروانه مجزا در حریم تهران فعال هستند که هر کدام در حال رقابت با دیگری برای بارگذاری در حریم هستند.

سالاری عنوان کرد: این مسئله سبب افزایش جمعیت و از دست دادن ظرفیت‌های حریم می‌شود. 

وی تأکید کرد: انصافا کارنامه شهرداری تهران در بحث صیانت از حریم در مقایسه با شهرداری‌های حریم تهران رتبه بهتری داشته است.

عضو شورای اسلامی شهر تهران  اظهارداشت: معتقدم که تنها راه برای صیانت از حریم علاوه بر برگزاری جلسات تعاملی، توجه دادن به نمایندگان مجلس در خصوص ظرفیت، فرصت و تهدیدات حرایم است.

وی گفت: معتقدم تا زمانی که یک سیاست واحد و یک مرجع سیاست گذار مشترک نداشته باشیم نمی‌توانیم برای مشکلات حریم راه حل پیدا کنیم .

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =