۱۱ میلیون مترمکعب آب در سازه‌های آبخیزداری خراسان جنوبی مهار شد

بیرجند - ایرنا - مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی گفت: از ابتدای سال آبی جاری ( مهرماه) تاکنون ۱۱ میلیون مترمکعب آب در بیش از ۲ هزار سازه آبخیزداری استان جمع‌آوری و ذخیره شده است.

علیرضا نصرآبادی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ایجاد سازه‌های آبخیزداری در استان کم باران خراسان جنوبی از دو سال قبل مورد توجه ویژه قرار گرفته است.

وی بیان کرد: از سال گذشته تاکنون ۱۸۳ سازه آبخیزداری از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی در استان احداث شده یا در حال ساخت است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی اظهار داشت: پارسال ۱۰۵ سازه آبخیزداری با اعتبار ۱۴ میلیارد تومان به بهره‌برداری رسید و امسال نیز ۸۷ سازه با اعتبار ۲۵ میلیارد تومان مصوب و تخصیص حدود هشت میلیارد تومان در حال احداث است.

وی با بیان اینکه در بارندگی‌های اخیر هفت میلیون مترمکعب رواناب در این سازه‌ها جمع‌آوری شد عنوان کرد: سازه‌های خاکی، گابیونی و سنگ ملاتی آبخیزداری نقش مهم و حیاتی در مدیریت سیلاب و احیای قنوات بر عهده دارند.

نصرآبادی یادآور شد: از سال گذشته تاکنون با بارندگی‌های مناسب و آبگیری سازه‌های آبخیزداری تعدادی از قنوات خشکیده استان احیا شد و روستاییان مهاجرت کرده مجدد به روستا بازگشتند.

وی گفت: در حال حاضر به گفته مسوولان جهاد کشاورزی استان ۶ هزار و ۲۵۲ رشته قنات در استان وجود دارد که بخش زیادی از این قنوات خشک شده است اما بارندگی‌های اخیر سبب احیا برخی قنوات پایین دست سازه‌های آبخیزداری شده است.   

اخبار مرتبط