۵ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۱۶
کد خبرنگار: 1459
کد خبر: 83647565
۰ نفر

برچسب‌ها

فرماندار شهرستان رشت: نان باکیفیت مطالبه عمومی مردم است

رشت - ایرنا - فرماندار شهرستان رشت با بیان اینکه استفاده از نان نیاز روزانه مردم است، گفت: نان باکیفیت مهمترین مطالبه عمومی مردم است بنابراین ضروریست تا نانوایان در پخت نان با کیفیت اهتمام جدی داشته باشند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، میرشمس مومنی زاده عصر شنبه در جلسه کارگروه آرد و نان شهرستان رشت در فرمانداری اظهار داشت: عمده نانوایان دلسوز بوده و عملکرد خوبی در پخت نان باکیفیت برای مردم دارند، اما لازمست همه نانوایان رعایت موارد مربوط به پخت نان با کیفیت را مد نظر قرار دهند.

وی با اشاره به کار ارزشمند نانوایان و دشواری این شغل و بیان اینکه در گذشته نانوایان با تقدس و اعتقاد در این حرفه فعال بودند و چند ساعت قبل از طلوع خورشید برای ورآوری خمیر نان اقدام می کردند، افزود: ضروریست تا این فرهنگ سنتی ارزشمند بار دیگر پررنگ شود البته هستند نانوایانی که اکنون با وجدان و انضباط کاری در این حرفه مشغول بوده و نان با کیفیت تحویل مردم می دهند.

فرماندار شهرستان رشت رعایت بهداشت در نانوایی ها و پخت نان را بسیار حائز اهمیت عنوان و خاطر نشان کرد: شاخص های بهداشتی در پخت نان باید لحاظ شود که در این باره نظارت و کنترل در نانوایی ها باید توجه جدی شود.

وی  با بیان این که نیروی انسانی شاغل در نانوایی ها باید از مهارت های لازم برخوردار باشد، اضافه کرد: نیروی انسانی دارای مهارت در ارائه نان با کیفیت به مردم نقش مهمی دارد بنابراین آموزش این قشر باید مورد توجه قرار گیرد.

فرماندار شهرستان رشت با تاکید بر این که نانوایی ها باید از پروانه کسب برخوردار باشند، اظهار داشت: نانوایی واحد صنفی مهمی است، باید حتما از پروانه فعالیت برخوردار باشد.

وی با بیان اینکه اهمیت جلسه های آرد و نان بر کسی پوشیده نیست، تصریح کرد: از سال ۶۵ که در مجموعه وزارت کشور در سطوح مختلف فعالیت دارم، این جلسه ها یکی از چالشی ترین،حساس ترین و بحث انگیزترین جلسه ها است. اینکه نرخ نان قانونی و مصوب باشد و کنترل های لازم انجام شود، اینکه نانوایی شغل حساسی است و هر کسی نمی تواند مدیر نانوایی باشد، از جمله موارد همیشگی در جلسه های مربوط به آرد و نان است.  

وی ادامه داد: اینکه بعضی از نانوایی ها اجاره داده شده، درآمدشان نصف می شود و برای جبران ۵۰ درصد باید از کیفیت نان بزنند و یا از وزن آن کم کنند، و یا اینکه متصدی نانوایی به معنی واقعی نانوا نیست به این دلیل کیفیت نان کاهش یافته و نان خوب ارائه نمی شود از بحث های تکراری در این جلسه ها است.

جلسه کارگروه آرد و نان شهرستان رشت با حضور جمعی از بخشداران، روسای شورای اسلامی از بخش های شهرستان رشت و .. عصر امروز شنبه در فرمانداری برگزار شد.

در این جلسه طرح ساماندهی کمی و کیفی نانوایای های استان گیلان با استفاده از GIS از سوی اداره کل غله و خدمات بازرگانی استان گیلان (اداره امور آرد و نان) رونمایی شد.

در این جلسه بیان شد که جانمایی اطلاعات نانوایان در شهرستان رشت به پایان رسید، در شهرستان انزلی، صومعه سرا و لاهیجان اجرایی شد و در کل استان اجرا می شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =