معماری مساجد عنصر سازنده شهر ایرانی اسلامی است

تهران-ایرنا- عضو کارگروه تخصصی معماری و شهرسازی فرهنگستان هنر، هفتمین نشست از سلسله نشست‌های معماری معاصر مساجد با موضوع «بررسی تجربه مسابقه مسجد دانشگاه جیرفت» را یکی از کلیدی ترین عناصر سازنده شهر ایرانی اسلامی عنوان کرد.

محمد سعید ایزدی در گفتگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا گفت: گروه تخصصی معماری و شهرسازی فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران با هدف بررسی و تحلیل تجارب، رویکردها و نظریات مرتبط با معماری مسجد، بعنوان یکی از کلیدی ترین عناصر سازنده شهر ایرانی اسلامی، هم اندیشی با صاحبنظران و در نهایت تدوین سندی راهنما جهت ارائه به شورای عالی شهرسازی و معماری ایران از طرف فرهنگستان هنر برگزار کرده است.

وی افزود: تاکنون شش نشست با حضور اساتید و صاحبنظران در این عرصه برگزار شده است و سید محمد بهشتی، رئیس کارگروه تخصصی معماری و شهرسازی فرهنگستان هنر و شهرام پازوکی، استاد دانشگاه، نخستین نشست را با موضوع مسجد ایرانی، مکان معراج مومنین ارائه نمودند و رویکرد بنیادین در نگرش به معاصر سازی معماری در سه حوزه نسبت ظاهر و باطن در معماری ایرانی، دین از منظر فرهنگ ایرانی و معنا و ماهیت موزه را تشریح نمودند.

عنوان

ایزدی در تشریح این نشست ها،‌اظهار داشت: نشست های بعدی هر کدام به معرفی تجربه ای در این عرصه و نیز یافته اندوزی حاصل از بازخوانی معماری اصیل مسجد ایرانی پرداخته اند. 

شهاب الدین ارفعی، محسن عقابی، کامبیز نوایی، افشین اخلاص پور، حمید عرفانیان و علی طوسی سخنرانان نشست دوم تا ششم بوده اند و هفتمین جلسه این سلسله نشست، با سخنرانی  هومن بالازاده، علی شریعتی، سید نوید امامی و افشین محمودی در روز یکشنبه، مورخ ششم بهمن ماه ساعت چهار بعد از ظهر با عنوان بررسی تجربه مسابقه مسجد دانشگاه جیرفت در سالن همایش های فرهنگستان هنر برگزار می گردد.

عضو کارگروه تخصصی معماری و شهرسازی فرهنگستان هنر این نشست ها را در راستای افزایش دانش معماری در کشور عنوان کرد و گفت:  برگزاری این مجموعه جلسات ، ضمن اطلاع رسانی و هم اندیشی در این حوزه از وجه دیگر حائز اهمیت است که به چارچوبی برای ارتقای سطح توجه، دانش معماری و شیوه مواجهه با  عنصر ارزشمند در عرصه شهرسازی و معماری معاصر منجر می شود.

 هفتمین نشست از سلسله نشست‌های معماری معاصر مساجد با موضوع «بررسی تجربه مسابقه مسجد دانشگاه جیرفت» یکشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۸، ساعت ۱۶ تا ۱۸، در سالن همایش‌های فرهنگستان هنر برگزار می‌شود.

علاقه‌مندان برای حضور در این نشست می‌توانند به نشانی تهران، خیابان ولیعصر، تقاطع خیابان طالقانی، شماره ۱۵۵۲، فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران، طبقه سوم، سالن همایش‌ها، مراجعه کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =