نماینده مجلس: نگاه نو در بدنه کارشناسی دستگاه‌ها ضروری است

بیرجند - ایرنا - نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی گفت: باید در بدنه کارشناسی دستگاه‌های اجرایی نگاه نو ایجاد شود چون اکنون قانون در خراسان جنوبی به سختگیرانه‌ترین شکل ممکن اجرا می‌شود.

حجت الاسلام سید محمدباقر عبادی روز شنبه در نشست خبری افزود: باید با فرهنگ‌سازی جدید و آموزش ضمن خدمت برای کارشناسان این مشکل رفع شود.

وی اظهار داشت: کارشناسان دستگاه‌های اجرایی استان به عنوان ماموریت به استان‌های دیگر بروند تا ببینند چگونه در آن استان‌ها قانون را با دید باز اجرا می‌کنند و اگر واگذاری زمین به یک صنعتگر یا تولیدکننده در خراسان جنوبی ۶ ماه طول می‌کشد برای مثال در اصفهان یک ماهه زمین واگذار می‌شود.

وی گفت: باید بررسی شود که چظور قانون در این استان اجازه کار به سرمایه‌گذار را نداده اما در دیگر استان‌ها از این قانون برای حمایت از سرمایه‌گذاری استفاده می‌شود بنابراین سیستم اداری ما نیاز به بازسازی فرهنگی دارد و دستگاه‌های نظارتی فقط به کارهای انجام شده ایراد نگیرند بلکه اگر کاری نشده نیز به آنها ایراد بگیرند و از مسوول بپرسند چرا به یک ارباب رجوع یا سرمایه‌گذار جواب منفی داده‌ است.

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی گفت: دستگاه اجرایی نظارت کند کلمه «نه» یا «نمی‌شود»  که از طرف کارشناسان و مسوولان دستگاه‌های اجرایی به افراد گفته می‌شود به چه دلیلی بوده است اما این کار در استان‌های دیگر انجام می‌شود.

وی افزود: سامانه‌ای از طرف سازمان بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات و بازرسی استانداری خراسان جنوبی طراحی شود که اگر پاسخ مناسبی به فردی در اداره‌ای داده نشد به چه دلیل بوده و اگر یک سال این کار انجام شود به فرهنگ تبدیل می‌شود.

عبادی گفت: به عنوان نماینده مردم بارها تقاضای کاری را کردم که سیستم اجرایی گفت نمی‌شود یا خلاف قانون است در حالی که قانون قابل تاویل است و جایی که خلاف نص قانون بوده حرف درستی است اما چه قانونی است که در استان دیگر مشکل مردم را رفع می‌کند اما در استان ما این قانون خلاف است.

وی اضافه کرد:  هشت سالی که نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی هستم خبرنگاران را همکار خود می‌دانم  و تلاش کردم همواره پاسخگوی اصحاب رسانه باشم و درخواست مصاحبه‌ها را هم بی‌پاسخ نگذاشتم و در این مدت تا امروز حتی از یک خبرنگار یا رسانه شکایت نکردم.

وی گفت: گاهی اوقات در تهران و رسانه‌های کشوری از بنده تیترهای غیرواقعی و مغرضانه کار شد که صحت نداشت و در استان هم گاهی این موضوع پیش آمد اما تحمل کردیم و در مجموع خبرنگاران را همکار خود می‌دانیم چون کار نماینده هم مطالبه‌گری و پیگیری است و خبرنگاران هم همین وظیفه را دارند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس دهم افزود: یکی از اهداف تشکیل این نشست قدردانی از خبرنگاران استان است که در مدت نمایندگی‌ام با یکدیگر همکار بودیم.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا درخصوص روند اصلاح قانون تشخیص اراضی ملی از مستثنیات گفت: قانون منابع طبیعی یکبار اواخر مجلس قبل در قانون رفع موانع تولید اصلاح شد و در آن دوره قانون منابع طبیعی تسهیل شد و هم اکنون بحث نحوه ملاک قرار دادن عکس های هوایی و تاریخ این عکس ها برای تشخیص اراضی ملی از مستثنی در کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی اصلاح این قانون مورد بحث قرار گرفته است.

عبادی یادآور شد: در این خصوص لایحه‌ای از طرف دولت آمد اما متاسفانه پس گرفته شد و خود مجلس در حال حاضر در تلاش است که بعضی از مواد این قانون را تغییر دهد و از کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی تاکنون خروجی در این حوزه نداشته‌ایم.

وی افزود: هرچند در این حوزه باید دقت عمل به گونه‌ای باشد که هم کار مردم تسهیل شده و هم از زمین‌خواری جلوگیری شود و افراد زمین‌های حاشیه شهرهای مهم را به این بهانه تصرف نکنند و به همین دلیل کمیسیون کشاورزی مجلس هم روی این زمینه تامل دارد.

وی اظهار داشت: در سفر حجتی وزیر سابق جهاد کشاورزی به بیرجند موضوع مشکلات مردم با قانون منابع طبیعی را عنوان کردم و ایشان هم گفتند که ۸۰ درصد این مشکلات به دلیل عملکرد مجریان است، در دوره ای بخش خصوصی عده‌ای را برای تشخیص اراضی ملی و مستثنیات مشخص کردند که آنها در اجرا درست عمل نکردند.

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی گفت: باید مشخص کرد که در هر منطقه ای چه کسی برگ تشخیص اراضی ملی از مستثنیات را مشخص کرده چون در جایی وسط زمین مردم در  بیابان که هیچ ارشی مالی ندارد ۱۰ متر زمین کشاورز را ملی اعلام کردند که در ۱۵ سال قبل که این کار انجام شده به شکلی غیرحرفه ای انجام شده است اما امروز همکاری ها با مردم در این حوزه تسهیل شده است.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار دیگری درباره روند احداث راه آهن در استان ادامه داد: در دوره های قبل مجلس در حوزه راه آهن خراسان جنوبی هیچ اقدامی انجام نشد که با پیگیری‌های ما و تهدید به استعفای بنده و سه نفر دیگر از نمایندگان دوره قبل مجلس برای راه آهن ردیف در بودجه برای آن ایجاد شد و سال ۱۳۹۴ این ردیف گرفته شد.

وی اظهار داشت: درخواست صدور مجوز برای بهره گیری دولت از ظرفیت صندوق توسعه ملی برای راه آهن از دیگر اقدمات ما بود و در برنامه ششم توسعه، مجلس پیشنهاد داد که اولویت راه‌آهن در کشور راه آهن شرق باشد و این زیرساخت‌های قانونی را فراهم کردیم.

عبادی گفت: اکنون ۷۰۰ میلیون یورو از کشور روسیه وام برای تکمیل راه آهن زاهدان - بیرجند - گناباد گرفته شده و  ارزش آن از بودجه عمومی بالاتر است چون پول نقد است.

وی افزود: ۲ سال قبل کلنگ راه‌آهن از سمت گناباد به بیرجند زده شد و از داخل استان هم قرار است زیرساخت‌های آن شروع شود و ۶۰ کیلومتر از طرف گناباد زیرساخت‌هایی مثل پل و ... انجام و پیمانکار آن مشخص شد که چون مبلغ آماده وام هم وجود دارد پیش‌بینی می‌شود در سه سال آینده پروژه راه‌آهن رشد خوبی داشته باشد.

وی اظهار داشت: در چهار سال گذشته دوباندسازی جاده بیرجند - قاین رشد خوبی داشته و ۷۵ درصد رشد فیزیکی داشته چون نصف آن آسفالت شده و زیرسازی هم داشته که امروز تلفات جاده‌ای خیلی کم شده است.

عبادی گفت: مرکز پژوهش‌های مجلس اخیرا خراسان جنوبی را به لحاظ کمترین نرخ بیکاری در کشور معرفی کرده است البته ما این شاخص را به طور کامل قبول نداریم اما باز هم جایگاه ما نسبت به دیگر نقاط کشور مطلوب تر است.

وی درخصوص بودجه ارائه شده از طرف دولت افزود: این بودجه در مجموع نسبت به سال‌های قبل خوب است و باید در مجلس تصویب شود اما در مجموع از دولت تشکر می‌کنیم چون بودجه خوبی به مجلس ارائه کرده است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری درباره آخرین وضعیت انتقال آب به استان و لغو پروازهای فرودگاه بیرجند گفت: این آب برای مصارف کشاورزی نبوده بلکه برای صنعت و مصارف خانگی است و باید صنایع و معادن نیازمند استان متقاضی استفاده آن باشند.

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی افزود: دولت هم ۳۰ درصد انتقال این آب به استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی را خرید تضمینی کرده که جاذبه برای بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در این حوزه را داشته باشد.

وی یادآور شد: در مورد فرودگاه بیرجند افزایش پرواز داشتیم چون سال‌های ابتدایی نمایندگی‌ام در هشت سال قبل حتی شرکت هواپیمایی ماهان هم پروازهایش را کنسل کرد و فقط ایران ایر تعداد محدود پرواز داشت که مجدد شرکت ماهان را با پیگیری‌های انجام شده برگرداندیم و امروز ایرلاین‌های متعدد در استان فعال شده است.

وی در پاسخ به پرسشی درباره رد صلاحیت برخی نمایندگان فعلی مردم در مجلس گفت: کارهای خوبی در مجلس برای مقابله با مفاسد اقتصادی و جلوگیری از پرداخت حقوق های نجومی انجام شده و حقوق مقامات محدود شده است در صورتی که قبلا اینگونه نبود.

حجت الاسلام عبادی افزود: ما به شفاف‌سازی حقوق مقامات رای دادیم و سامانه‌ای تعیین شده که همه اموال مسوولان در آن سامانه باید ثبت شود و پس از تحویل پستی که در اختیار دارند، هم باید اموال خود را در آن سامانه ثبت کنند که از مصوبات خوب مجلس بود.

وی گفت: ۳۰ درصد گرفتاری‌های اقتصادی در مجلس فعلی هم وجود داشت و بعضی از رد صلاحیت‌ها به همین دلیل بود، مجلس فعلی به لحاظ اقتصادی مجلس خوبی نبود و مجلس قبلی بهتر بود چون اگر در مجلس قبل ۱۰ درصد گرفتار مشکل اقتصادی بودند امروز این رقم بالاتر رفته است هرچند هر کسی که رد صلاحیت شده صرفا به دلیل مشکل اقتصادی نیست اما افراد متعددی را می‌شناسم که مشکل اقتصادی داشتند و در طول دوره نمایندگی هم با اکراه با این افراد مواجه می‌شدم.

وی اظهار داشت: افرادی مفاسد اقتصادی داشتند که این مفاسد را پشت مسائل سیاسی پنهان می‌کردند و این افراد هم به شورای نگهبان هم به نظام ظلم می‌کنند چون باید محاکمه شوند اما در جایگاه مدعی قرار می‌گیرند و امیدواریم قوه قضائیه نمایندگانی که در دوره نمایندگی خود مفاسدی داشته‌اند با آنها برخورد قانونی کرده و به هیچ کسی در این زمینه رحم نکند.

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس دهم در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری درخصوص نتایج سفرهای مسوولان کشوری به استان گفت: بعضی از این سفرها دستاوردی نداشت اما بیشتر این سفرها منشاء برکات بود و بنده هم به همه مسوولان کشوری نامه زده و از همه آنها برای سفر به خراسان جنوبی دعوت کردم.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به شهادت سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی اظهار داشت: استقبالی که مردم در تجمع‌ها مختلف مثل تشییع  پیکر  این شهید بزرگوار داشتند یک حماسه باشکوه بود که در تاریخ خواهد ماند و جهان هم نمی‌تواند آن را فراموش کند.

عبادی افزود: این ظرفیت بزرگ و همراهی و همدلی مردم با نیروهای نظامی با یک فرد نظامی فقط در کشور ما وجود دارد و در هیچ کشور دیگری اگر افسر یا ژنرالی کشته شود به این شکل جامعه متاثر نمی‌شود و این ها از برکات انقلاب اسلامی است که مردم و مسوولان با یکدیگر ارتباط داشته و همدل هستند.

وی اظهار داشت: مردم خود را صاحب این انقلاب می‌دانند و وقتی شهید سلیمانی به شهادت رسید مردم احساس کردند که پاره تن آنها شهید شده است و ممکن است عده ای که در تشییع جنازه بستگان خود شرکت نمی‌کردند اما در این تشییع پیکر این شهید شرکت کردند وآان حماسه بزرگ را آفریدند.

وی گفت: حضور مردم در مراسم تشییع پیکر سپهبد شهید سلیمانی سیلی محکمی به دهان آمریکا بود و حملات موشکی ما جای خود را دارد و آمریکایی‌ها تلفات هم داده اند هرچند کتمان می‌کنند اما در آینده تلفات خود را اعلام خواهند کرد.

حجت الاسلام سید محمدباقر عبادی نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی برای انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی نام‌نویسی نکرد.