تاکید رییس قوه قضائیه بر پیگرد حقوقی جنایت آمریکا در ترور سردار سلیمانی

تهران - ایرنا - رئیس قوه قضائیه در تماس تلفنی با فائق زیدان رئیس شورای عالی قضایی عراق، بر پیگرد حقوقی و همه‌جانبه جنایت آمریکایی‌ها در ترور سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی، شهید ابومهدی المهندس و دیگر همراهان ایشان تأکید کرد.

به گزارش مرکز رسانه قوه قضائیه، حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی امروز(شنبه) در این تماس تلفنی، جنایت آمریکایی‌ها در ترور دو سردار و مجاهد بزرگ ایرانی و عراقی را هولناک و غم‌انگیز خواند و با اشاره به اعتراف رسمی رژیم آمریکا به انجام این ترور افزود: این جنایت بر خلاف همه میثاق‌ها و قوانین بین‌المللی است و مطالبه جدی مردم ایران و عراق، پیگرد حقوقی و مجازات آمران و عاملان این ترور است.

رییس قوه قضائیه نفرت پدیدآمده از رژیم تروریست آمریکا پس از قضایای اخیر را بی‌سابقه دانست و اظهار داشت: این نفرت ملی از آمریکایی‌ها در تشییع‌های دهها میلیونی شهیدان عزیزمان در ایران و عراق همچنین راهپیمایی بی‌نظیر و میلیونی دیروز مردم عراق بروز یافت و این موج ضداستکباری، مسئولیت ما مسئولان قضایی در هر دو کشور را برای پیگیری حقوقی موضوع سنگین‌تر و مضاعف می کند.
رئیس قوه قضائیه با اشاره به ابعادی از تروریستی بودن جنایت رژیم آمریکا از جمله ترور حاج قاسم سلیمانی و همراهان ایشان در حالی که آن شهید بزرگوار به تصریح نخست‌وزیر عراق مهمان رسمی دولت عراق و در حال انجام یک مأموریت دیپلماتیک با رعایت همه قوانین و مقررات کشور میزبان بوده است، گفت: این اقدام آمریکایی‌ها بدون تردید، تجاوزکارانه و ناقض اصول متعدد مانند اصل ممنوعیت توسل به زور، حق حیات و حقوق افراد مورد حمایت حقوق بین‌الملل است و توجیه‌های آمریکایی‌ها برای انجام این جنایت حتی در خود جامعه آمریکا نیز مردود و مخدوش واقع شده است.
وی با قدردانی از محکومیت قاطع این جنایت از جانب مرجعیت عراق و ارکان دولت از جمله رئیس‌جمهور، نخست‌وزیر، مجلس و آحاد ملت مقاوم عراق، خاطرنشان کرد: این جنایت باید از جانب هر دو کشور پیگیری حقوقی و بین‌المللی شود.
رئیس قوه قضائیه با اشاره به تسلط استکبار و در رأس آن آمریکا بر محاکم بین‌المللی، این واقعیت را موجب انصراف از دنبال کردن موضوع ندانست و افزود: ما از جانب ملت های ایران و عراق و تمام آزادی‌خواهان و دلبستگان جبهه مقاومت موظف هستیم خونخواهی این مجاهدان شهید را با همه توان دنبال کنیم و انتظار داریم همچنان که این پیگیری در دولت و قوه قضائیه جمهوری اسلامی آغاز شده است، دولت و دستگاه قضایی عراق نیز پیگرد حقوقی جنایت آمریکا را به صورت جامع و هماهنگ تا حصول نتیجه دنبال کنند.

تشکیل پرونده قضائی رسیدگی به ترور سپهبد سلیمانی در عراق
در این تماس تلفنی، فائق زیدان رئیس شورای عالی قضایی عراق با تأکید بر اینکه شهید سردار سلیمانی و شهید ابومهدی از قهرمانان مبارزه با تروریسم و آزادسازی مناطق اشغالی عراق از دست داعش بودند، افزود: شهید سلیمانی مهمان دولت عراق بود و همه جزئیاتی که جنابعالی درخصوص ابعاد حقوقی داخلی و بین المللی این موضوع گفتید مورد قبول ما است.
وی گفت:‌ اطمینان می‌دهم که از همان ساعات اولیه در عراق تحقیقات در این زمینه شروع و برای رسیدگی قضایی پرونده بزرگی تشکیل شده است. ما با دقت زیادی روی این موضوع متمرکز هستیم و به صورت مستمر و روزانه مراحل را دنبال می‌کنیم.
فائق زیدان با تأکید بر اینکه در تحقیقات بدون ملاحظه عمل خواهیم کرد، گفت: در زمینه بین المللی آماده همکاری و اقدام مشترک با جمهوری اسلامی تا حصول نتیجه در محاکم بین المللی هستیم.
رئیس قوه قضائیه پیگیری این موضوع را به وزیردادگستری و معاون امور بین الملل قوه قضائیه محول کرد.

روز جمعه ۱۳ دی‌ ماه سردار سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حمله هوایی تروریستی آمریکایی‌ها در فرودگاه بغداد به شهادت رسید.

در این حمله همراه با ایشان، ابومهدی المهندس قائم مقام بسیج مردمی عراق (الحشد الشعبی) و هشت نفر دیگراز همرزمان آنها به شهادت رسیدند.

این حمله به دستور مستقیم دونالد ترامپ رییس جمهوری ایالات متحده صورت گرفت.  

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =