سهمیه ۲۱ هزار واحدی استان مرکزی در طرح ملی اقدام مسکن

اراک - ایرنا - استاندار مرکزی سهمیه استان در طرح اقدام ملی مسکن را ۲۱ هزار واحد اعلام کرد و گفت: اقشار ویژه شامل افراد تحت پوشش بهزیستی، نیروهای مسلح، آموزش و پرورش و خانواده شهیدان، ایثارگران و جانبازان تحت پوشش بنیاد شهید انقلاب اسلامی برای خانه‌دار شدن باید در این طرح دیده شوند.

سید«علی آقازاده» روز شنبه در نشست شورای مسکن استان مرکزی افزود: تامین زمین برای اجرای طرح اقدام ملی مسکن در شهرستان اراک از برنامه‌های اولویت‌دار استانداری مرکزی است و باید با آماده سازی و بهره‌گیری از اراضی دولتی و زمین‌هایی که مالکیت آنها با اداره اوقاف و امور خیریه است، زمینه افزایش سهمیه استان در طرح ملی مسکن در شهرستان اراک را فراهم کرد.

وی خاطرنشان کرد: در صورت نبود زمین برای ساخت مسکن برای کارکنان و افراد تحت حمایت این سازمان‌ها در شهرستان اراک، باید زمینه ساخت و ارایه مسکن به این افراد در شهرهای جدید استان فراهم شود.

آقازاده در بخش دیگری از سخنانش، درگذشت افسانه آروند خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی دفتر خمین استان مرکزی را به خانواده این مرحومه و کارکنان این خبرگزاری  تسلیت گفت و از خداوند متعال برای آن مرحومه رحمت و غفران الهی و برای بازماندگان و خانواده صبر جمیل خواستار شد.

۱۲ هزار واحدمسکونی در شهرهای جدید استان مرکزی ساخته می‌شود

مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی  نیز در این نشست گفت: سهمیه این استان در طرح اقدام ملی مسکن ۲۰ هزار و ۸۹۰  واحد می باشد که ۱۲ هزار واحد آنها در شهرهای جدید مهاجران و امیرکبیر و هشت هزار واحد بر اساس چند تعهد در سایر شهرستان‌های استان ساخته می‌شود.

« احمد مرزبان» با بیان اینکه برای یک هزار و ۵۰۵ واحد زمین شناسایی شده است، افزود: زمین مورد نیاز برای ایجاد واحدهای مسکونی بنیاد شهید انقلاب اسلامی در شهرستان‌های استان مرکزی زمین تامین شده و بر اساس تفاهمنامه بین این وزارتخانه با آموزش و پرورش و نیروهای مسلح مقرر شده است زمین توسط این نهادها تامین شود.

مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی خاطرنشان کرد: بر اساس این تفاهمنامه مقرر شده در صورتی که این نهادها زمین نداشته باشند زمین مورد نیاز آنها توسط وزارت راه و شهرسازی تامین و منابع مالی آن به صورت اقساط پنج ساله اخذ شود.

مرزبان گفت: همچنین بر اساس تفاهمنامه وزارت راه و شهرسازی با سازمان بهزیستی مقرر شده است زمین مورد نیاز ساخت مسکن برای مددجویان این سازمان به صورت ۹۹ ساله تامین شود کهامکان تامین آن در اراک وجود ندارد و زمین مورد نیاز در شهر مهاجران و امیرکبیر واگذار می‌شود.

۸۱ هزار و ۸۴۱ متر مربع زمین تحویل بنیاد مسکن استان مرکزی شد

«محمدرضا رضافرح»مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان مرکزی نیز در این نشست گفت: ۸۱ هزار و ۸۴۱ متر مربع زمین تاکنون توسط اداره کل راه و شهرسازی استان برای اجرای طرح اقدام ملی مسکن در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر به این اداره کل تحویل شده است.

«محمدرضا رضا فرح» افزود: بر اساس ظرفیت سنجی های انجام شده ۷۹۱ واحد در این اراضی ساخته می شود.

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید امیرکبیر نیز در این نشست گفت: ۱۲ هزار و ۵۰۰ واحد از مجموع سهمیه این استان در طرح اقدام ملی مسکن، متعلق به شهرهای جدید استان است.

«محمود مرادی» افزود: ۶ هزار و ۵۰۰ واحد از مجموع این واحدها متعلق به شهر جدید مهاجران و ۶ هزار واحد متعلق به شهر امیر کبیر است و آماده سازی زمین‌های مورد نیاز این واحدها در دستور کار قرار دارد.

وی ادامه داد: اختصاص زمین‌های ۹۸ هکتاری و ۱۵ هکتاری برای اجرای طرح اقدام ملی مسکن در شهرمهاجران در حال انجام است و اقدامات اولیه برای اختصاص یک قطعه زمین به مساحت ۱۸۰ هکتار در خارج از محدوده این شهر نیز آغاز شده است.

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید امیرکبیر ادامه داد: یک هزار و ۶۰۰ هکتار زمین در محدوده شهر جدید امیرکبیر شهرستان اراک وجود دارد که ۱۰۰ هکتار آن برای اجرای طرح اقدام ملی مسکن اختصاص یافته است.

معاون پشتیبانی و توسعه مدیریت آموزش و پرورش استان مرکزی نیز در این نشست گفت: چهار هزار و ۱۰۰ نفر از فرهنگیان این استان در طرح اقدام ملی مسکن ثبت نام کرده‌اند.

«بهرام حسین آبادی» افزود: پیش بینی می شود با توجه به اینکه ۲ هزار نفر این افراد در گذشته از تسهیلات مسکن استفاده کرده اند تعداد آنها به ۲ هزار نفر کاهش یابد.

«مرتضی انصاری‌فر»مدیرکل بنیادشهید و امورایثارگران استان مرکزی نیز در این نشست گفت: ۲ هزار و ۲۲۵ فرزند شهید، جانباز و ایثارگر متقاضی دریافت مسکن در این استان وجود دارد که یک هزار و ۷۱۱ نفر آنان در اراک و ۳۹۵ نفر در ساوه هستند.

معاون مشارکت های مردمی، اشتغال و مراکز غیر دولتی بهزیستی استان مرکزی نیز در این نشست گفت: ۲ هزار و ۲۰۰ نفر از معلولان و زنان سرپرست خانوار این استان در طرح نهضت مسکن معلولان و زنان سرپرست خانوار مسکن ثبت نام کردند.

«احمد حاج دایی» افزود: ۳۸۴ مورد معلول و زنان سرپرست خانوار و ۱۶۰ خانوار دارای ۲ تا چند معلول در استان مرکزی وجود دارد و واگذاری مسکن به این افراد از خواسته های اداره کل بهزیستی این استان است.

استان مرکزی با یک میلیون و ۴۱۴ هزار نفر جمعیت و ۱۲ شهرستان در قلب کشور قرار دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha