رییس انجمن طب سنتی خراسان رضوی: آتش‌زدن کتاب وجهه ایران را خدشه‌دار می‌کند

مشهد- ایرنا- رییس انجمن طب سنتی خراسان رضوی کتاب مرجع "هاریسون" را بزرگترین منبع و درسنامه پزشکی در جهان توصیف و بیان کرد: اقدام به آتش کشیدن این کتاب نه تنها توهین به جامعه محترم پزشکی است بلکه جایگاه و وجهه علمی ایران را در سطح دنیا خدشه‌دار کرده و زیر سووال می‌برد.

دکتر سعید اسکندری روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا به کلیپ منتشره در فضای مجازی که طی آن در اقدامی سخیف کتاب پزشکی هاریسون آتش‌زده می‌شود اشاره و بیان کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که این اقدام ناصواب که دو سال پیش در مراسمی به نام "بخور مریم" در مشهد صورت گرفته یکی از روشهای درمانی فردی به نام "تبریزیان" است.

وی افزود: این اقدام سخیف توهین به جامعه محترم پزشکی در سطح ملی و بین‌المللی است لذا آمر و مجری این کار زشت باید نسبت به آن پاسخگو باشد. "تبریزیان" که مرتکب این اقدام شده خود را پدر طب اسلامی خوانده و روشهای درمانی طب رایج و مدرن را قبول ندارد در حالی که گرچه روایاتی از ائمه معصوم(ع) و سفارشهای آنان در باب بهداشت فردی و سبک زندگی وجود دارد اما این سفارشها به هیچوجه به عنوان مکتب درمانی مطرح نیست.

رییس انجمن طب سنتی خراسان رضوی ادامه داد: چیزی به نام "طب اسلامی" وجود ندارد بنابراین روشهای درمانی منتسب به این طب بر اساس مقررات و قوانین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به درستی غیرقانونی اعلام شده است.
وی همچنین به حوزه "طب سنتی یا مکمل" اشاره و بیان کرد: روشهای درمانی گوناگونی در قالب طب سنتی یا طب مکمل وجود دارد که منطبق بر تعاریف سازمان بهداشت جهانی است. روشهای درمانی این نوع از طب متعلق به کشورهای مختلف جهان است و در کشور ما هم در قالب طب ایرانی و سنتی ارائه می‌شود.

دکتر اسکندری تاکید کرد: آتش‌زدن کتاب مرجع هاریسون آن هم با استناد به قرآن، ائمه(ع) و روایات اسلامی توسط افرادی در لباس دین و روحانیت جایگاه ایران را در مجامع علمی و بین‌المللی خدشه‌دار خواهد کرد لذا باید در اقدامی عاجل از سوی دستگاه قضایی و مجامع حقوقی با مسببان آن برخورد صورت گیرد.

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز خواستار برخورد قاطع مراجع علمی، فرهنگی، دینی و قضایی با مدعی طب اسلامی شد که کتاب‌ پزشکی هاریسون را به آتش کشیده است.

معاون بهداشتی وزارت بهداشت در این خصوص گفت: در مراسمی آیینی با فیلم و تصویر فردی به نام "تبریزیان" که پیروانش او را "آیت‌الله" می‌خوانند و تحت عنوان طب اسلامی تجارتخانه‌ای برپا کرده، کتاب "اصول طب هاریسون" را که از کتابهای مرجع پزشکی به آتش می‌کشد.

دکتر علیرضا رییسی از این رخداد ابراز تاسف و بیان کرد: آنچه مایه تاسف است فقط خالی بودن دست این گروه افراد مدعی از نقد علمی نیست بلکه سکوت و عدم برخورد قاطع  مراجع علمی، فرهنگی، دینی و قضایی در برابر چنین رفتارهایی است.

حوزه علمیه قم نیز در پی انتشار این فیلم کوتاه در فضای مجازی، آتش‌زدن کتاب هاریسون را "حرکتی ناپسند و جاهلانه" توصیف و آن رد و محکوم کرد.

هاریسون

کتاب "اصول طب داخلی هاریسون" از ۷۰ سال پیش تاکنون به عنوان معتبرترین منبع علمی با مباحثی از عصب‌شناسی گرفته تا بیماریهای مختلف است که در واقع به تشریح علائم و روش درمان انواع بیماری می‌پردازد.

به همین دلیل "هاریسون" یکی از کتابهای اصلی مورد رجوع پزشکان متخصص داخلی محسوب می‌شود.

"هاریسون" ظرف هفت دهه اخیر بطور مستمر در فواصل سه ساله بر اساس آخرین دستاوردهای علمی جهان پزشکی توسط گروهی از پژوهشگران و محققان علوم پزشکی و داروسازی ۲۰ بار ویرایش و مطالبش به روز شده است.

نام این کتاب که تاکنون به ۱۶ زبان زنده جهان از جمله فارسی ترجمه شده، از اسم فردی با نام "تینسلی هاریسون" گرفته شده که ویراستار ارشد پنج ویرایش نخست این کتاب بوده است.

کتاب هاریسون هم‌اینک پرفروشترین کتاب با موضوع پزشکی داخلی در سطح جهان است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =