کاروان انقلاب در مناطق محروم راه‌اندازی می‌شود

تهر ان - ایرنا - مدیرکل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش‌ و پرورش گفت: کاروان انقلاب متشکل از قاریان، حافظان و اساتید قرآن کریم همزمان با پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و در ایام الله دهه مبارک فجر در مناطق محروم و دیگر نقاط کشور راه‌اندازی می‌شود.

به گزارش روز شنبه مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌ و پرورش، محمدرضا مسیب‌زاده به برنامه‌های اداره کل قرآن، عترت و نماز این وزارتخانه در دهه مبارک فجر و راه‌اندازی کاروان انقلاب در مناطق محروم و مناطق مختلف کشور در سال گذشته اشاره کرد و افزود: امسال نیز از روز هشتم بهمن‌ ماه همزمان با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی جامعه قاریان و حافظان و اساتید قرآن کریم در مرقد مطهر امام خمینی(ره) گرد هم می‌آیند و مراسم بیعت با بنیانگذار جمهوری اسلامی را انجام می‌دهند و سپس از حرم مطهر حضرت امام خمینی (ره) کاروان انقلاب حرکت می‌کند.

وی ادامه داد: علاوه بر مراسم‌  قرآنی در مدارس، برگزاری نشست‌ های پرسمان دینی و مذهبی و گفت‌ و گو در مورد مسائل مختلف دینی را در مدارس همزمان با دهه فجر خواهیم داشت.

مدیرکل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش‌ و پرورش اظهار داشت: یکی از فعالیت‌های ارزشمند در حوزه آموزش‌ و پرورش توجه به ایام‌ الله‌ها است و ایام‌ الله‌های مختلفی اعم از ملی و مذهبی در تاریخ پرشکوه اسلام و انقلاب داریم اما برخی از روزها رنگ و بوی ملی و مذهبی را توأمان دارند؛ یکی از آن‌ها دهه فجر انقلاب اسلامی است که یک جشن ملی و مذهبی برای آحاد جامعه است چراکه استقلال کشور رقم خورد و جمهوری اسلامی ایران برپا شد و تمام ارزش‌ها مسیر خود را در کشور با جدیت دنبال کرد.

مسیب زاده افزود: دهه فجر امسال آموزش‌وپرورش در دو حوزه انجام‌وظیفه می‌کند، یک بخش کمیته دانش‌آموزی است که با مسئولیت معاونت پرورشی و همکاران در قسمت فرهنگی و هنری و تشکل‌های دانش‌آموزی برگزار می‌شود و یک بخش هم در حوزه فعالیت‌های کمیته قرآن، عترت و نماز است.

برگزاری مرحله دوم مسابقات قرآن در ایام‌الله دهه فجر

مدیرکل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه امسال نیز مانند سال‌ های گذشته فعالیت‌های متنوعی را در عرصه قرآن، عترت و نماز پیش‌ بینی کرده‌ایم، گفت: فعالیت‌ های ما در آموزش‌ و پرورش فعالیت‌های فرآیندی است یعنی فعالیت‌ها از نقطه‌ای آغاز می‌شود تا به سر منزل برسد بنابراین فعالیت‌های ما مقطعی و آنی نیست و یکی از آن فعالیت‌های ارزشمند برگزاری مسابقات قرآن است که بیش از ۳۸ سال سابقه و عقبه ارزشمندی دارد و به امید خداوند مرحله دوم این مسابقات در دهه فجر گرامیداشت پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی برگزار می‌شود.

مسیب زاده خاطرنشان کرد: امسال دهه فجر رنگ و بوی شهادت، جهاد و ارزش‌های شهید را به همراه دارد و تقارن آن با چهلم شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی همراه است و به همین منظور یکی از برنامه‌های ویژه ما در دهه فجر برگزاری محافل انس با قرآن است.

وی ادامه داد: در هر مدرسه طی سال تحصیلی سه محفل انس با قرآن برگزار می‌شود که یکی از آنها هفته گرامیداشت قرآن، عترت و نماز در هفته پایانی آذرماه و یکی دیگر دهه مبارک فجر و یکی هم هفته گرامیداشت مقام معلم است و از این‌ جهت محافل انس با قرآن در بیش از ۱۰۵ هزار مدرسه به‌تناسب توان همکاران در مدارس برگزار می‌شود.
مدیرکل قرآن، عترت و نماز تصریح کرد: ۷۵۰ دارالقرآن در سطح کشور فعال هستند که یکی از فعالیت‌های ارزشی آنها برگزاری محافل انس با قرآن است و بر اساس مصوبه کمیته هماهنگی فعالیت‌های قرآنی کشور، هریک از استان‌ها یک دارالقرآن را به نام شهید والامقام سپهبد حاج قاسم سلیمانی نام‌گذاری خواهند کرد تا یاد و خاطره و جان‌فشانی‌ها و فداکاری‌های این شهید والامقام همیشه مدنظرمان باشد و ارزش‌های والای کشور و انقلاب را فراموش نکنیم که این اتفاق در ایام‌الله دهه فجر رقم خواهد خورد.

برپایی نمایشگاه‌های مختلف با رویکرد قرآنی در دهه فجر

مسیب‌زاده با بیان اینکه علاوه بر مراسم‌های قرآنی در مدارس برگزاری نشست‌های پرسمان دینی و مذهبی و گفت‌ و گو در مورد مسائل مختلف دینی را در مدارس همزمان با دهه فجر خواهیم داشت، اظهار داشت: ازجمله فعالیت‌های دیگر بحث فعالیت‌های نمایشگاهی در دهه فجر است که نمایشگاه‌های مختلف با رویکرد قرآنی در مدارس برپا خواهد شد که در آن اقلام و بسته‌های قرآنی عرضه خواهد شد.

وی به پویش‌های قرآنی اشاره کرد و گفت: پویش ختم قرآن و پویش تلاوت سوره مبارکه الرحمن را در برنامه‌ها داریم که آموزش‌ و پرورش با جدیت در این موارد ورود پیداکرده است و البته یکی از مهم‌ترین اولویت‌های ما حفظ جز ۳۰ قرآن کریم است که جلسات تجلیل از حافظان در ایام‌الله دهه فجر به‌صورت ویژه انجام می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =