ابداع ماده‌ای باریک و انعطاف‌پذیر برای ساخت نمایشگرهای لمسی

تهران-ایرنا- پژوهشگران یک ماده فوق باریک و انعطاف‌پذیر با قابلیت چاپ و لوله شدن ابداع کرده‌اند که می‌توان از آن در ساخت نسل جدید صفحه نمایشگرهای لمسی استفاده کرد و عمر باتری را تا ۱۰ درصد افزایش داد.

به گزارش پایگاه خبری یونایتدپرس، مهندسان استرالیایی یک ماده‌ جدید برای ساخت نمایشگرهای لمسی جدید ابداع کرده‌اند که آنقدر باریک و انعطاف‌پذیر است که می‌توان آن را در داخل یک لوله جای داد. در آینده می‌توان این ماده را به تولید انبوه رساند، چاپ کرد و در ورق‌های بزرگی چون یک روزنامه در اختیار عموم قرار داد.

محققان برای ساخت این ماده جدید از شیمی فلز مایع برای کوچک کردن اکسید قلع ایندیم که در ساخت صفحات دوبعدی و سه بعدی تلفن‌های هوشمند به کار می‌رود، استفاده کردند.

توربن دانک (Torben Daeneke) مهندس مواد و از پژوهشگران موسسه فناوری رویال ملبورن، در این باره می‌گوید: «ما یک ماده قدیمی را از درون تغییر دادیم تا نسخه جدیدی تولید کنیم که فوق باریک و انعطاف‌پذیر است. می‌توان آن را خم کرد و می‌توانید آن را بسیار ارزانتر و کارآمدتر از روش کنونی تولید صفحه نمایش‌های لمسی که کُند و گران‌قیمت است، بسازید.»

از آنجا که این ماده ۱۰۰ برابر نازک‌تر از مواد به کار رفته در نمایشگرهای لمسی موجود است، نسبت به آن‌ها شفاف‌تر است. به گفته دانکه، «این بدان معنا است که یک تلفن همراه که نمایشگر لمسی آن از ماده ابداعی ما ساخته شده، از انرژی کمتری استفاده می‌کند و عمر باتری را تقریبا تا ۱۰٪ افزایش می‌دهد.»

دانشمندان برای ساخت این لایه فوق باریک، یک آلیاژ قلع ایندیم را تا ۲۰۰ درجه سانتیگراد حرارت دادند، تا مایع شود. آن‌ها در مرحله بعد این مایع را روی یک سطح صاف رول کرده و از آن ورقه‌ های نانومتری چاپ کردند.

در حالی که شیمی این ماده جدید مشابه مواد مورد استفاده در ساخت نمایشگرهای لمسی سنتی است، ساختار کریستالی متفاوتی دارد که به این لایه دو بعدی خواص الکترونیکی و نوری ویژه‌ای بخشیده است.

محققان از این ماده در ساخت یک صفحه نمایش لمسی واقعی استفاده کرده و برای ثبت اختراع این فناوری درخواست داده‌اند.

در حال حاضر فرآیندهای به کار رفته در ساخت نمایشگرهای لمسی از جنس اکسید قلع ایندیم گران است و انرژی زیادی مصرف می‌کند. در مقابل فرآیند جدید چاپ فلز مایع  آنقدر ساده است که می‌توان آن را در خانه انجام داد. در آینده همچنین می‌توان با استفاده از همان روشی که روزنامه‌ها چاپ می‌شوند، این ماده را به تولید انبوه رساند.  

جزئیات بیشتر در مورد این ماده در مجله Nature Electronics منتشر شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha