تفاهم‌نامه محرومیت‌زدایی درمیان به زودی امضا می‌شود

بیرجند - ایرنا - استاندار خراسان جنوبی گفت: تفاهم‌نامه همکاری بنیاد مستضعفان با محوریت بنیاد علوی برای محرومیت‌زدایی شهرستان درمیان در قالب طرح‌های اشتغالزایی به زودی امضا می‌شود.

محمدصادق معتمدیان روز شنبه در نشست بررسی سند توسعه میان مدت شهرستان درمیان که با حضور جمعی از مسوولان استان در این شهرستان مرزی برگزار شد، اظهار داشت: همزمان با سفر معاون اول رییس جمهوری به استان و برگزاری همایش ملی روز روستا و عشایر در ۱۵ مهر امسال، برای شهرستان‌های زیرکوه، نهبندان و بخش درح سربیشه تفاهم‌نامه‌های محرومیت‌زدایی امضا شد که این مناطق دارای ضریب محرومیت بیشتر از سایر نقاط هستند.

وی یادآور شد: در قالب این تفاهم‌نامه‌ها ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) برای محرومیت‌زدایی در نهبندان، کمیته امداد امام خمینی (ره) برای محرومیت‌زدایی بخش مرزی درح و قرارگاه سازندگی بسیج در زیرکوه دستگاه‌های معین هستند.

استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه دستگاه معین محرومیت‌زدایی در شهرستان درمیان نیز بنیاد مستضعفان است اضافه کرد: به دلیل برخی تغییر و تحولات در بنیاد مستضعفان این نهاد حاکمیتی به مدت زمان بیشتری نیاز داشت تا برای محرومیت‌زدایی شهرستان درمیان ورود پیدا کند که تاکنون نشست‌های متعدد با رییس بنیاد برگزار و اکنون آمادگی برای امضای تفاهم‌نامه اعلام شده است تا اقدامات‌ لازم با عاملیت بنیاد علوی آغاز شود.

وی گفت: قبل از حضور مسوولان بنیاد مستضعفان برای امضای تفاهم‌نامه باید پیش‌نویس آماده شود.

اولویت‌ها مشخص شود

معتمدیان، تهیه نقشه راه و برنامه‌ریزی برای میزان نیازهای موجود در شهرستان درمیان را مورد تاکید قرار داد و افزود: ابتدا باید اولویت‌ها مشخص شود تا در تفاهم‌نامه با بنیاد مستضعفان بتوان لحاظ کرد.

وی با تاکید بر اینکه بنیاد مستضعفان براساس سیاست‌های جدید خود، اشتغالزایی را دنبال می‌کند تصریح کرد: آنچه مورد تاکید مقام معظم رهبری در ابلاغیه جدید به این نهاد بوده نیز تعریف الگوی توسعه براساس اشتغالزایی در مناطق محروم است.

استاندار خراسان جنوبی یادآور شد: بر این اساس بنیاد مستضعفان در ماموریت جدید به دنبال زیرساخت‌های عمومی از جمله ایجاد جاده و امثال آن نیست لذا ایجاد اشتغال و زیرساخت‌های مربوط به آن در قالب طرح‌های مشارکتی دنبال می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه دولت همواره نقش اصلی را در بخش توسعه برعهده دارد بیان کرد: حضور دستگاه‌های حاکمیتی در کنار دولت به معنای هم‌افزایی بوده و مسوولیت اصلی کمک به مناطق محروم از اولویت های اصلی دولت است.

معتمدیان گفت: زمینه‌های سرمایه‌گذاری در حوزه توسعه شهرستان درمیان در قالب طرح های اشتغال با کمک بانک سینا فراهم شده است.

وی افزود: باید بتوانیم با برنامه‌ریزی و تقسیم کار از فرصت حضور ماموریت سازمانی بنیاد مستضعفان که اولین بار به این شکل در استان حضور دارند استفاده کنیم اگرچه پیش از این نیز بنیاد مستضعفان خدماتی در استان داشته است.

استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: دفتر رسمی بنیاد مستضعفان در خراسان جنوبی دایر می‌شود که از این حیث سیزدهمین استان در کشور هستیم و امیدواریم با این مهم برنامه‌های تعریف شده با سرعت بیشتر دنبال شود.

۱۱ شاخص برخورداری احصا شده است

وی با اشاره به اینکه پیش‌نویس تفاهم‌نامه با بنیاد علوی در شهرستان درمیان آماده می‌شود تصریح کرد: ۱۱ شاخص برخورداری کشور، استان و شهرستان احصا شده که مورد بررسی قرار می‌گیرد و پروژه‌هایی بر مبنای آن تعریف می‌شود تا در زمان مشخص اهداف محرومیت‌زدایی محقق شود.

معتمدیان گفت: حوزه‌های آب شرب، راه روستایی، تلفن ثابت، شبکه برق و گاز، وضعیت بخش کشاورزی و اشتغالزایی در سطح شهرستان درمیان الگوی مشارکتی است که با حضور مردم سرمایه‌گذاری و آموزش بنیاد علوی انجام می‌شود.

وی تاکید کرد: بسترهای سرمایه گذاری باید احصا شود که خروجی آن کمک به مردم باشد.

استاندار خراسان جنوبی افزود: یکی از سیاست‌های بنیادها این است تا زمانی که واحدهای تولیدی به بهره‌وری برسد حضور دارند و وقتی واحدها به توانمندی رسید به خود مردم واگذار می‌کنند تا  سرمایه‌گذاری منجر به اشتغالزایی شود.

وی گفت: بیشترین عقب افتادگی شهرستان درمیان در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات است که امیدواریم با اجرای مصوبات تا پایان دولت به وضعیت مطلوب برسیم.

افزایش پوشش دیجیتال قابل تحسین است

معتمدیان همچنین با اشاره به اقداماتی که در حوزه پوشش شبکه‌های دیجیتال در استان انجام گرفته است اظهار داشت: میزان پوشش شبکه‌های دیجیتال در مدت زمان کوتاه یک رکورد در این حوزه بود اما هنوز هم در برخی نقاط از جمله درمیان عقب ماندگی وجود دارد.

وی گفت‌: با پیگیری‌های صورت گرفته در سفر دکتر نوبخت و تفاهم‌نامه‌های منعقد شده با معاون فنی سازمان صدا و سیما، اقدامات انجام شده در راستای افزایش پوشش دیجیتال در استان قابل تحسین است.

استاندار خراسان جنوبی افزود: با اقدامات صورت گرفته، ضریب برخورداری از پوشش دیجیتال در شهرستان درمیان ۲۵ درصد افزایش یافته است.

وی گفت: تفاهم‌نامه‌ای که استانداری با بنیاد برکت به امضا رسانده یک موضوع پوشش شبکه‌های دیجیتال بوده که در بحث احداث ابنیه مورد نیاز به استان کمک می‌شود.

استاندار خراسان جنوبی گفت: با این وجود انتظار می‌رود سازمان مدیریت و برنامه ریزی تخصیص استانی در این بخش به خصوص برای شهرستان درمیان و سربیشه را افزایش دهد.

وی اظهار داشت: امیدواریم در تفاهم‌نامه سه جانبه بین استانداری، سازمان صدا و سیما و بنیاد علوی نیز مابقی ایستگاه‌های مورد نیاز شهرستان درمیان لحاظ شود تا شاخص برخورداری شهرستان در این زمینه افزایش یابد.

معتمدیان با بیان اینکه برق تنهای حوزه ای است که رضایتمندی مطلق در آن وجود دارد گفت: حتی برخی روستاهای زیر ۱۰ خانوار نیز از نعمت برق بهره‌مند شدند.

استفاده از ظرفیت نیروگاه خورشیدی برای اشتغالزایی 

وی با اشاره به پیشنهاد استفاده از ظرفیت نیروگاه‌های خورشیدی برای اشتغالزایی در سفر اخیر رییس سازمان برنامه و بودجه به خراسان جنوبی افزود: پیش نویس اولیه این طرح تهیه شده و شهرستان درمیان نیز یکی از نقاط هدف است.

مقام عالی دولت در استان با تاکید بر اینکه نیروگاه‌های خورشیدی در تولید و اشتغال اثر خوبی دارد اظهار داشت: دولت نیز با استفاده از ظرفیت‌های قانونی در لایحه بودجه برنامه‌هایی را در نظر دارد که برای مناطق کمتر برخوردار خراسان جنوبی باید سهمیه‌های لازم جذب شود.

وی گفت: درخواست استان نصب ۱۰ هزار پنل خورشیدی با ظرفیت تولید ۵۰ هزار وات برق است.

معتمدیان افزود: براساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته، از مجموع هزینه‌های نصب پنل‌های خورشیدی ۵۰ درصد در قالب یارانه و ۵۰ درصد هم از طریق تسهیلات ارزان قیمت به متقاضیان پرداخت می‌شود.

وی تصریح کرد: روستاهایی که از نظر فنی مشکلی ندارند، یعنی از آب و هوای مساعد برخوردارند و امکان اتصال به شبکه برق را دارند، در اولویت برنامه نصب پنل‌های خورشیدی قرار دارند.

وی افزود: در همین زمینه با همکاری قرارگاه سازندگی بسیج امکان تزریق منابع بلاعوض برای مناطق محروم فراهم شده که درمیان نیز در این سرمایه‌گذاری می‌تواند به عنوان نقطه هدف تعریف شود.

ساخت مدرسه با مشارکت خیرین و بنیاد علوی 

معتمدیان با اشاره به استفاده از ظرفیت خیران در نوسازی مدارس نیز گفت: در این ارتباط اعتباراتی که یک سال اخیر با حمایت سازمان برنامه و بودجه تزریق شده بی‌سابقه بود و امیدواریم این روند ادامه داشته باشد.

وی عنوان کرد: یکی از اولویت‌ها در مناطق محروم مدرسه‌سازی در قالب تفاهم‌نامه‌های سه جانبه بوده که بین استان، سازمان نوسازی مدارس و بنیاد علوی به امضا می‌رسد.

استاندار خراسان جنوبی ساخت مجتمع‌های شبانه‌روزی در مناطق محروم را یک اقدام مهم برشمرد و گفت: این مهم با کلنگ‌زنی یک مجتمع در سفر دکتر جهانگیری در بخش درح سربیشه شروع شد که با تعریف پروژه‌های مشابه برای طبس مسینا و زیرکوه نیز دنبال می‌شود تا مناطق مرزی از این حیث مشکلی نداشته باشند.

وی همچنین با تذکر جدی به مدیرکل ورزش و جوانان استان خواستار جبران عقب افتادگی‌های حوزه ورزش شد و گفت: در زمینه مصوبات سفرهای شهرستانی بدترین عملکرد به حوزه ورزش و جوانان بر می‌گردد که اجرای مصوبات نزدیک به صفر است.

معتمدیان عنوان کرد: عمل نکردن به تعهدات را نمی‌توان به نبود اعتبارات مربوط دانست بلکه باید بیشتر زمان صرف کرد و توجه لازم را به مصوبات داشت.

پروژه‌هایی که قول داده شده با اولویت دنبال شود

وی تاکید کرد: مردم از ما کار می‌خواهند و پروژه‌هایی که به مردم قول داده شده است باید با اولویت و به طور جدی دنبال شود.

استاندار خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه مهاجرت معکوس از اولویت‌های استان است گفت: برخی سیاست‌های تشویقی نیز در این راستا دنبال می‌شود که انتظار می‌رود روستاهای زیر ۲۰ خانوار که در حال افزایش جمعیت هستند در اولویت گازرسانی قرار گیرد.

وی افزود: یکی از بخش‌هایی که به معنای واقعی کار جهادی می کند، شرکت گاز است و اکنون دورترین نقاط مرزی استان نیز عملیات گازرسانی در حال انجام است که نشان از توجه دولت به تامین زیرساخت ها در مناطق محروم دارد.

وی با ابراز امیدواری از اینکه شاخص برخورداری استان از نعمت گاز طبیعی در سال ۹۹ به صد درصد برسد اظهار داشت: توسعه زیرساخت گازرسانی به روستاها نیز با شتاب دنبال می‌شود.

معتمدیان یادآور شد: با این وجود برخورداری ۱۰۰ درصدی جمعیت شهری و در مجموع بهره‌مندی ۶۸ درصد جمعیت استان از نعمت گاز، عدد قابل قبولی است.

استاندار خراسان جنوبی همچنین با اشاره به اهمیت بخش کشاورزی در بخش توسعه گفت: در بخش احیای قنوات هرچه سرمایه‌گذاری شود آورده آن در سفره مردم نمود پیدا می‌کند.

وی ادامه داد: با توجه با میزان بارندگی‌های سال جاری امید می‌رود که کشاورزان و روستاییان انگیزه بیشتری در بخش کشاورزی داشته باشند که باید برنامه ویژه برای قنوات دنبال شود.

معتمدیان بر استفاده صحیح از اعتبارات ابلاغی تاکید کرد و گفت: استفاده از سیستم‌های نوین آبیاری باید در اولویت توسعه بخش کشاورزی قرار گیرد و نیز به دنبال مجوزهای لازم در این خصوص بود.

مطالبات مردم به کار کارشناسی نیاز دارد

وی با بیان اینکه مطالبات مردم مهم بوده اما نیاز به کار کارشناسی دارد افزود: در این خصوص پیگیری های لازم در سطح وزارت جهاد کشاورزی دنبال می‌شود و نگاه مجلس و دولت برای استفاده از اعتبارات صندوق توسعه ملی نشان از اهمیت این موضوع دارد.

استاندار خراسان جنوبی گفت: باید با برنامه‌های جهشی و توسعه‌ای اعتبارات ابلاغی جذب و به درستی هزینه شود.

وی با بیان اینکه شهرستان درمیان قطب برخی از محصولات کشاورزی از جمله زرشک است افزود: متناسب با میانگین کشوری باید شاخص کشاورزی در شهرستان درمیان ارتقا پیدا کند.

معتمدیان همچنین خواستار افزایش مطالعات ملی در حوزه آبخیزداری شد و گفت: سهم شهرستان درمیان نیز در بخش آبخیزداری باید افزایش یابد.

وی با اشاره به تدوین و تصویب سند سازگاری با کم آبی خراسان جنوبی در سال جاری اظهار داشت: آبخیزداری و آبخوان داری در این سند مورد وفاق بود که اکنون با توجه به بارندگی‌ها به خصوص ماه‌های اخیر آثار مثبت آن را شاهد هستیم.

وی از ساخت ۱۰۰ سازه خاکی که در سفر معاون اول رییس جمهوری به استان کلنگ زنی شده بود، خبر داد و گفت: امید است با تخصیص ۳۰ میلیارد تومان دیگر عملیات دوم ۱۰۰ سازه خاکی دیگر به زودی در استان آغاز شود.

چند برنامه برای تقویت شهرداری‌ها تدوین شده است

استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه چند برنامه برای تقویت شهرداری‌های استان تدوین شده است یادآور شد: یک برنامه تامین زیرساخت‌های شهری و رفاهی برای مردم است که در سفر دکتر نوبخت به استان اعتباراتی به آن تعلق گرفت و در مرحله اول ۲۰ میلیارد تومان تخصیص پیدا کرده است.

وی با تاکید بر اینکه شاخص توزیع این اعتبارات را نه براساس جمعیت شهرها بلکه برای هر شهر یک طرح بزرگ عمرانی در نظر گرفته شده است افزود: از همین رو در هر شهر ساخت پارک چند منظوره تعریف شده تا هم شاخص برخورداری از فضای سبز استان ارتقا پیدا کند و هم در مدیریت بحران مرکزی برای اسکان مردم باشد که تخصیص این پروژه به صورت کامل انجام گرفت.

وی با اشاره به اینکه تخصیص اعتبارات مذکور پنج برابر بودجه تملک دارای شهرداری ها بوده است اظهار امیدواری کرد: با پروژه‌های تعریف شده شاهد تحرکات خوبی در حوزه شهری باشیم.

معتمدیان توانمندسازی شهرداری‌ها را از دیگر برنامه های در دست اجرا اعلام کرد و افزود: در این راستا اعتباراتی برای ماشین آلات و تجهیزات تخصیص می یابد تا هزینه های اجرای عملیات عمرانی کاهش یابد.

وی اظهار داشت: براساس تفاهم‌نامه ای با معاونت عمرانی وزارت کشور ۱۰ دستگاه بیل بکهو برای ۱۰ شهرداری خریداری می‌شود که مبلغ آن از سه منبع اعتباری تامین خواهد شد.

وی با ابراز امیدواری از اینکه مبلغ تخصیص یافته از محل سفر دکتر نوبخت سال آینده دو برابر افزایش یابد گفت: تسهیلات ارزان قیمت نیز در نظر گرفته شده که شهرداری‌ها برای برنامه‌های عمرانی با ارائه طرح‌های توجیه‌دار می‌توانند از آن استفاده کنند.

در این نشست شاخص‌های توسعه یافتگی شهرستان درمیان نسبت به شاخص کشوری و استانی ارزیابی شد و مدیران مربوطه گزارش اقدامات انجام گرفته در حوزه عمرانی و زیرساختی و اقتصادی و اشتغال را ارائه می‌دهند.

بخش نخست این نشست در حوزه زیرساختی و عمرانی با ارائه آمارهایی از سوی ادارات جهاد کشاورزی، نوسازی مدارس، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، منابع طبیعی، آب شهری و روستایی، راهداری، شهرداری‌ها، ارتباطات، ورزش و جوانان و شرکت گاز همراه بود و بخش دوم آن در حوزه اقتصادی و اشتغال در حال برگزاری است.

استان خراسان جنوبی ۱۱ شهرستان دارد و شهر اسدیه مرکز شهرستان مرزی درمیان در ۱۰۵ کیلومتری شرق بیرجند است.

درمیان، نهبندان، سربیشه و زیرکوه چهار شهرستان مرزی این استان در مجاورت با افغانستان هستند.

اخبار مرتبط