اذعان آمریکا به توطئه برای براندازی دولت ونزوئلا

تهران - ایرنا - یک مقام وزارت خارجه آمریکا به صراحت اذعان کرده که واشنگتن در حال تشدید اقداماتش برای سرنگونی دولت نیکلاس مادورو در ونزوئلا است.

به گزارش دفتر منطقه خبرگزاری اسپوتنیک از واشنگتن، "کری فیلیپتی" معاون دستیار وزیر خارجه آمریکا روز گذشته(جمعه) اذعان کرد که دولت دونالد ترامپ در حال تشدید اقدامات برای براندازی دولت مادورو  و حمایت از خوان گوایدو رهبر مخالفان برای جایگزینی وی است.

این مقام آمریکایی افزود: لازم است فشارهای بیشتری علیه دولت مادورو اعمال شود.

اظهارات این مقام آمریکایی در حالی مطرح شده است که مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا اخیرا در سفر به کلمبیا با  خوان گوایدو دیدار و گفت و گو کرد.

فیلیپتی عنوان کرد که دولت کاراکاس در حال گسترش فعالیتهای مربوط به معادن طلای خود برای جایگزین کردن درآمدهایی است که به دلیل تحریم های آمریکا از دست داده.

ونزوئلا در دو سال اخیر سخت‌ترین شرایط سیاسی و اقتصادی چند دهه گذشته خود را تجربه کرده است. این کشور که از زمان حضور دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در کاخ سفید با شدیدترین فشارها و تحریم‌های واشنگتن مواجه شده، در دو سال گذشته توانسته در برابر این فشارها مقاومت کند.

شرایط نامساعد اقتصادی ونزوئلا زندگی را برای مردم این کشور بشدت سخت کرده و سبب مهاجرت بیش از چهار میلیون نفر از این کشور در سال ۲۰۱۹ شد.  

آمریکا پس از مراسم تحلیف مادورو برای دور دوم ریاست جمهوری، او را «غاصب قدرت» خواند و اعلام کرد که وی را به عنوان رییس جمهوری ونزوئلا به رسمیت نمی‌شناسد.  

پس از آن که گوایدو رییس وقت مجلس ملی ونزوئلا در ۲۸ ژانویه (۸ بهمن ماه ۹۷) خود را رییس جمهوری موقت این کشور اعلام کرد، واشنگتن بلافاصله او را به رسمیت شناخت و بیش از ۵۰ کشور دیگر از واشنگتن پیروی کرده و خواستار برگزاری انتخابات دوباره شدند.  

مشکلات شدید اقتصادی برای چند ماه ونزوئلا را به سوی بحرانی سیاسی کشانده است. پیامد بحران اقتصادی در این کشور، کمبود مواد غذایی و دارو، قطعی برق و سیل عظیمی از مهاجرت بوده است

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =