۵ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۵۰
کد خبرنگار: 2492
کد خبر: 83646835
۰ نفر

برچسب‌ها

۲۵ تا ۳۰ درصد سکته مغزی زیر ۵۵ سالگی اتفاق می‌افتد

تهران - ایرنا - رئیس انجمن سکته مغزی ایران با بیان اینکه حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد موارد ابتلا به سکته مغزی در سنین کمتر از ۵۵ سال به وقوع می‌پیوندد، گفت: ابتلا به فشار و بیماری‌های قلبی احتمال ابتلا به سکته مغزی را افزایش می‌دهد.

به گزارش روز شنبه انجمن سکته مغزی ایران، مسعود مهرپور افزود: در کشورهای در حال توسعه سکته مغزی دومین عامل مرگ و میر پس از سکته قلبی است و مهمترین علت ناتوانی و اختلال حرکتی محسوب می‌شود.

وی اظهار داشت: مهمترین عوامل خطر که سبب ابتلا به سکته مغزی می شود کم تحرکی، چاقی، استعمال دخانیات، ابتلا به دیابت، بیماری‌های قلبی و فشارخون است که شناسایی به موقع هر یک از این عوامل خطر در پیشگیری از بروز سکته مغزی بسیار حائز اهمیت است و هزینه های کمی را نسبت به درمان این بیماری دارد.

 مهرپور با بیان اینکه درمان سکته مغزی به دو بخش درمان کوتاه مدت و بلندمدت (توانبخشی) تقسیم می‌شود، گفت: در صورتی که بلافاصله و در زمان طلایی، درمان سکته مغزی انجام نگیرد سلولهای مغزی نابود و دیگر امکان بازسازی آنها نیست.

‌ وی تصریح کرد: هر چند که آمار دقیق از میزان ابتلا به سکته مغزی در کشور وجود ندارد اما بر اساس برخی مطالعات به طور متوسط سالانه ۱۵۰ هزار مورد ابتلا به سکته مغزی داریم، همچنین باید توجه داشت که سکته مغزی فقط بیماری ویژه سالمندان نیست و در حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد موارد در افراد با میانگین سنی کمتر از پنجاه و پنج سال به وقوع می پیوندد.

رئیس انجمن سکته مغزی ایران با بیان اینکه ۳۰ درصد موارد ابتلا به سکته مغزی سبب مرگ و میر می‌شود و در ۳۰ درصد موارد نیز فرد زنده می ماند و درگیر عارضه‌های ناشی از این بیماری و ناتوانی است، خاطرنشان کرد: زمانی که سکته مغزی در سنین کمتر از ۵۵ سال به وقوع بپیوندد سبب می‌شود که فرد در سن توانایی بدنی، ناتوان شود و بار اقتصادی، روانی و اجتماعی فراوانی را به همراه داشته باشد بنابراین همه این موضوعات ضرورت پیشگیری از ابتلا به این بیماری را نشان می‌دهد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =