چهار روستای جدید به مناطق هدف گردشگری فارس پیوستند

شیراز - ایرنا- مدیر کل بنیاد مسکن استان فارس گفت: با تصویب نهایی ۴ روستای منصوریه ، شمس آباد ، بهجان و مهارلو در شهرستان‌های داراب ، جهرم و سروستان،شمار روستاهایی که در این استان تبدیل به روستاهای هدف گردشگری شدند به ۱۸ روستا رسید.

عطا الله زمانی روز یک‌شنبه به خبرنگار ایرنا گفت: برای ۵١ روستا در استان فارس تخت عنوان روستاهای هدف گردشگری درخواست مصوبه شده و برای پنج روستای شاه رستم ، آب آسمانی ، باغشاد ، کهکران و تنگ براق در شهرستان های بوانات ، فسا ، استهبان سپیدان و اقلید نیز امسال توافق اولیه صورت گرفته است.

زمانی اضافه کرد : با تصویب نهایی روستاهای یاد شده شمار روستاهای دارای مصوبه گردشگری روستایی در استان فارس به ۲۳ روستا می رسد ، این مصوبات و تبدیل روستاها به هدف گردشگری فرصتی برای توسعه سرمایه گذاری ، ایجاد انگیزه برای ماندگاری روستاییان در روستا ، جذب گردشگر و ایجاد درآمد و تامین معیشت برای روستاییان است.

وی همچنین از معرفی چهار روستای استان فارس به عنوان روستاهای دارای بافت با ارزش خبر داد و گفت: در سالهای گذشته روستاهای کندازی ، چنار ، دشتک ، و قلات در شهرستان های مرودشت ، آباده و شیراز در فهرست روستاهای دارای بافت با ارزش قرار گرفته است و سال گذشته نیز روستای سرانجلک ممسنی دراین فهرست قرار گرفت.

مدیر کل بنیاد مسکن استان فارس با بیان اینکه در دنیای امروز گردشگری به مثابه یک فعالیت سود آور در جامعه قلمداد می شود گفت: گردشگری روستایی جایگاه ویژه ای را در جامعه امروزی بدست آورده است، گردشگری مولفه ها و اجزای متعددی دارد که گردشگری روستایی یکی از انواع آن است. گردشگری روستایی یکی از انواع گردشگری است که به طور مستقیم براقتصاد روستایی اثر می گذارد و می بایست ترویج شود .

مهندس زمانی با بیان اینکه بسیاری از روستاهای استان فارس قابلیت تبدیل شدن به روستاهای هدف گردشگری را دارند گفت:گردشگری روستایی گامی اساسی در تجدید حیات روستاها و میراث طبیعی و فرهنگی و تاریخی آنهاست که ضمن ایجاد اشتغال و درآمد زایی برای افراد روستایی می توان تا حدودی در مسیر فقر زدایی روستایی نیز طی طریق کرد ، بنابر این یکی از موضوعات مشترک توسعه روستایی درون زا ارزش افزایی به چشم اندازها، محیط زیست و محصولات روستایی است.

مدیر کل بنیاد مسکن استان فارس خاطر نشان کرد:یکی از راه های توجه به روستاها و محرومیت زدایی از آنها، کمک به حفظ و گسترش جاذبه­ ها و زمینه ­های مورد علاقه گردشگران در روستاها، متناسب با شرایط محلی روستاها است. برنامه ریزی برای توسعه صنعت گردشگری و اجرای طرح­های آن با مشارکت مردم و نهادهای محلی، می تواند در حاشیه خود باعث توسعه کسب و کار و بهبود شرایط محیطی روستا شود.

اخبار مرتبط