چشم در چشم آهو در حاشیه پارک ملی بمو شیراز

شیراز - ایرنا- تداوم سرما و یخبندان در ارتفاعات پارک ملی بمو شیراز احتمال آنکه برخی از گونه‌های جانوری و حیات وحش این پارک را راهی مناطق روستایی و جاده‌های همجوار کند افزایش داده است ، مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس از رانندگان همجوار ، روستاییان و رهگذرانی که در این مسیر ، آهوان و دیگر گونه های زیستی را می بینند خواست تا با شماره ۱۵۴۰ وجود این گونه‌های حیات وحش را اطلاع دهند.

حمید ظهرابی؛ مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس شامگاه جمعه در بازدید از پارک ملی بمو  از تلاش شبانه روزی محیط بانان پارک ملی بمو برای حفاظت از گونه های حیات وحش با توجه به سردی هوا، بارش برف، یخ بستن بسیاری از آبگیرها و پوشیده شدن مراتع با برف تقدیر کرد.

ظهرابی گفت: در شرایط برف و یخبندان امکان دارد گونه‌های جانوری وحشی به دلیل سرما، عدم یافت منابع غذایی  و حافظه ژنتیکی و رفتارهای غریزی اقدام به مهاجرت و خروج از پارک ملی  و مناطق حفاظت شده نموده و به مناطق مسکونی در اطراف روستاها و حتی بافت شهری نزدیک و توسط شکارچیان غیر قانونی شکار شوند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس اضافه کرد: این خطر برای گونه آهو در پارک ملی بمو با توجه به رفتارهای غریزی گونه شدید بوده و در سالهای گذشته آسیب های زیادی به جمعیت آن وارد کرده لذا برای جلوگیری از خطرات احتمالی، راهروهایی که حیوانات ممکن است از آن خارج شوند  بسته شده است .

وی بیان داشت: محیط بانان پارک ملی بمو هم اکنون برای امدادرسانی، علوفه دهی و  ممانعت از خروج حیات وحش در آماده باش بوده و در بخش هایی نیز سایه بان هایی با منابع غذایی تعبیه کرده اند و این پارک، به همت محیط بانان و کارشناسان محیط طبیعی حفاظت محیط زیست استان به صورت شبانه روزی تحت عملیات پایش ویژه قرار دارد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس از رانندگانی که در جاده های در مجاورت مناطق حفاظت شده، رانندگی می کنند خواست: تا با احتیاط بیشتر و با توجه به علائمی که نشان دهنده امکان عبور حیوانات وحشی از جاده است از این مناطق عبور کنند و در صورت مشاهده وحوش با شماره تلفن ۱۵۴۰ تماس بگیرند.

پارک ملی بمو در فاصله ۱۰ کیلومتری شمال شیراز و در حاشیه شهر زرقان قرار دارد و زیستگاه حیات وحش از جمله پلنگ، آهو و ... و رویشگاه انواع گونه های گیاهی است.

اخبار مرتبط