بنیاد رودکی عذرخواهی کرد، تکلیف اجرای یکشنبه مشخص نشد

تهران- ایرنا- در پی حواشی ایجاد شده در اجرای پنجشنبه شب ارکستر سمفونیک تهران، بنیاد رودکی در اطلاعیه ای از مخاطبان عذرخواهی کرد بدون آن که سرنوشت تکرار اجرای یکشنبه‌شب را مشخص کند.

منوچهر صهبایی رهبر مهمان ارکستر سمفونیک تهران قبل از آغاز اجرا در شامگاه پنجشنبه ۳ بهمن با اظهاراتی تند درباره شهرداد روحانی رهبر اصلی این ارکستر، شبی پر از اضطراب و تشویش و نگرانی را در تالار وحدت رقم زد؛ رخدادی که به جرات می‌توان ادعا کرد در تاریخ این ارکستر بی‌سابقه بود.

در پی بروز این نابسامانی، بنیاد رودکی در اطلاعیه‌ای توضیحاتی را ارائه کرد و با عذرخواهی از «خاطبان حاضر در سالن و کلیه علاقه‌مندان به ارکستر سمفونیک» وعده داد که اقدامات لازم برای پیشگیری از تکرار آن را اتخاذ کند. 

در این بیانیه آمده است: نظر به حواشی و مشکلات رخ داده در اجرای اخیر ارکستر سمفونیک تهران، به اطلاع می رساند آقای شهرداد روحانی در تاریخ ۲۶ دی ماه، رسماً به بنیاد رودکی اعلام می‌کنند که به دلیل بیماری و انجام امور درمانی امکان رهبری ارکستر سمفونیک تهران را در تاریخ سوم و ششم بهمن ماه نداشته و ایشان با اطلاع بنیاد رودکی در مرخصی بودند.

در این بیانیه با بیان این که «اظهارات آقای صهبایی به عنوان رهبر مهمان در ابتدای برنامه شب گذشته خارج از شرح فعالیت رهبر مهمان بود»، آمده است: افزون بر آن زحمات نوازندگان گرانقدر ارکستر، جناب آقای روحانی و حتی خود ایشان را تحت الشعاع قرار داد و آزردگی عمیق مخاطبان ارکستر سمفونیک تهران را نیز موجب شد.
صهبایی در اجرای پنجشنبه شب اظهارات تندی را نسبت به شهرداد روحانی بر زبان راند و گفت: هرآنچه درباره بیماری او خوانده‌اید دروغ محض است.

این اظهارات با اعتراضاتی از میان جمعیت روبه‌رو شد. نوازندگان ارکستر سمفونیک که از این اظهارات به شدت ناراحت و عصبی بودند در اقدامی اعتراضی تصمیم گرفتند که در قسمت دوم بر روی صحنه حاضر نشوند و بعد از دقایقی انتظار که بیش از حد معمول به درازا کشید محمدرضا کریمی به نمایندگی سایر نوازندگان ارکستر سمفونیک تهران در سخنانی خطاب به حاضران در سالن گفت: حرف‌هایی زده شد به هیچ عنوان مورد قبول ما نوازندگان ارکستر سمفونیک نیست و ما در حمایت از شهرداد روحانی و انتقاد به آقای صهبایی حاضر به حضور در صحنه نیستیم.
بعد از این سخنان صدای اعتراضات از گوشه و کنار سالن بلند شده و تالار وحدت شاهد صحنه‌هایی از اعتراضات کلامی تند بود که به جرات می‌توان گفت در تاریخ این نهاد فرهنگی بی‌سابقه بوده است.
شنیده‌ها حاکی از آن است که بعد از رایزنی‌های مسوولان با نوازندگان، اعضای ارکستر سمفونیک حاضر شدند با شرط حضور نداشتن صهبایی بر روی صحنه قطعاتی را اجرا کنند که همین‌گونه نیز شد. ارکستر سمفونیک تهران شب گذشته برای نخستین بار بدون رهبر به روی صحنه رفت و قطعاتی از موسیقی کلاسیک را برای مخاطبان خود اجرا کرد.

پس از این واکنش شهرداد روحانی با انتشار مطلبی ضمن بیان تاسف شدید خود از آنچه روی داده، از نوازندگان ارکستر ومخاطبان تشکر و آرزو کرد موسیقی ایران به سمت صلح و دوستی حرکت کند.
فردا شب یعنی یکشنبه ۶ بهمن ارکستر سمفونیک تهران دوباره همان برنامه را باید اجرا کند. طبق بررسی های انجام شده بلیت های این کنسرت در سامانه فروش بلیط تا ساعت ۹ صبح امروز( شنبه ۵ بهمن) فعال است. حال مشخص نیست که طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده، و با توجه به موضع نوازندگان، کنسرت یکشنبه شب ارکستر سمفونیک، با رهبری منوچهر صهبایی برگزار خواهد شد یا بنیاد موفق شده رهبر جایگزینی را در این فرصت اندک پیدا کند. خوب بود بنیاد رودکی برای احترام به مخاطبان در این اطلاعیه به جزئیات اجرای فردا شب و سوالات در مورد چند و چون اجرای آن نیز پاسخ می‌داد.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha