زندانی محکوم به قصاص در نقده از چوبه‌دار رهایی یافت

ارومیه- ایرنا- مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تامینی‌تربیتی آذربایجان‌غربی گفت: یک نفر از زندانیان محکوم به قصاص نفس در زندان نقده با کسب رضایت از اولیای دم، از اعدام رهایی یافت.

حمزه بروجنی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این زندانی با نام «ح - الف» به جرم قتل عمد در زندان نقده منتظر اجرای حکم اعدام بود، اما با پیگیری مددکاران زندان و حضور مستمر در منزل اولیای دم، سرانجام خانواده مقتول با تاسی به آموزه‌های اسلامی از شکایت خود صرف‌نظر کردند.

وی اضافه کرد: این زندانی از سال ۱۳۹۴ به مدت افزون بر چهار سال در زندان نقده تحمل حبس می‌کرد که پس از گذشت اولیای دم، به آغوش گرم خانواده نیز بازگشت.

وی بیان کرد: گذشت و بخشش، رضایت خداوند را در پی دارد و به تبعیت از این خصلت حسنه در قانون جزایی کشور به عطوفت اسلامی توجه ویژه شده‌است و در مناسبت‌های مختلف محکومان نادم از گناه به پیشنهاد رییس قوه قضاییه و موافقت رهبر معظم انقلاب از نعمت آزادی بهره‌مند می‌شوند.

قصاص یکی از احکام کیفری در اسلام است که قرآن آن را مایه حیات جامعه می‎داند.

تشریع حکم قصاص برای جلوگیری از انتقام‌های کور و دور از عدالت و جلوگیری از جرات یافتن جنایت‌کاران در قتل یا ضرب و جرح شهروندان وضع شده‌است؛ البته در آموزه‌های اسلامی توصیه زیادی به عفو و گذشت نیز وجود دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =