اعتراض تند انگلیس به مخالفت کاخ سفید با استرداد متهم آمریکایی

لندن – ایرنا – وزیر امور خارجه انگلیس به مخالفت آمریکا با استرداد همسر فراری دیپلمات آمریکایی که به قتل نوجوان انگلیسی متهم است اعتراض کرد.

«دومینیک راب» روز جمعه با انتشار پیامی در توییتر نوشت: هم‌اکنون با سفیر آمریکا صحبت کردم تا مراتب اعتراض دولت را درباره تصمیم آمریکا در پرونده هری دان منتقل کنم.

وی افزود: ما احساس می‌کنیم که این تصمیم انکار عدالت است و خانم آنا ساکولاس بایستی به انگلیس بازگردد.

وزیر خارجه انگلیس به طرف آمریکایی هشدار داد که این کشور گزینه‌های مختلف را برای پیگیری این پرونده بررسی می‌کند.

«هری دان» ۱۹ ساله، پنجم شهریور گذشته بر اثر تصادف با خودروی «آنا ساکولاس» که با سرعت زیاد و برخلاف جهت مسیر در حال حرکت بود ابتدا دچار جراحت شده و سپس به رغم انتقال به بیمارستان جان خود را از دست می‌دهد.

خانم ساکولاس به پلیس گفته بود که قصد خروج از انگلیس را ندارد اما بعدا مشخص شد که او با سوء استفاده از مصونیت سیاسی همسرش این کشور را به مقصد آمریکا ترک کرده است.

همسر ساکولاس که تاکنون نامی از او منتشر نشده، در زمان وقوع حادثه در کسوت جاسوس آمریکا و تحت پوشش دیپلمات در پایگاه نیروی هوایی «کراتن» انگلیس مشغول به فعالیت بوده و از مصونیت سیاسی برخوردار است.

دادستان انگلیس به تازگی با صدور حکمی، خانم «ساکولاس» را به اتهام رانندگی خطرناک و تصادف با «هری دان» در انگلیس گناهکار معرفی کرد.

با این حال آمریکا دیشب (پنجشنبه) به وزارت کشور انگلیس اعلام کرد که درخواست برای استرداد متهم را رد کرده است.

«اندریا لیدسوم» وزیر کسب و کار و نماینده مجلس انگلیس از حوزه انتخابیه محل سکونت خانواده دان قرار است امروز با بوریس جانسون درباره این پرونده ملاقات کند. او می گوید؛ نباید از حق مصونیت سیاسی سوء استفاده شود. کسی که از سوی دادستانی متهم شده بایستی برای حضور در دادگاه حاضر شود و در این رابطه ما با خانواده هری تا اجرای عدالت شانه به شانه ایستاده ایم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =