حاشیه نگاری خبرنگار ایرنا از تظاهرات میلیونی مردم عراق

بغداد – ایرنا – تظاهرات میلیونی گسترده و پرشور مردم عراق که امروز /جمعه/ خیابان های بغداد شاهد آن بود، تلنگری به آمریکا برای بیرون کشاندن نظامیانشان از عراق در سریع ترین زمان ممکن بود. در این تظاهرات میلیون ها عراقی در واکنش به حضور آمریکا در کشورشان «نه» گفتند.

بیانیه آیت الله سیستانی

مرجعیت عالی دینی عراق در نخستین واکنش به این تظاهرات، گفت که ملت عراق در بیان مسالمت آمیز مطالبات خود در صیانت از حاکمیت ملی به دور از هرگونه دیکته خارجی، کاملا آزاد هستند.
آیت الله سید علی سیستانی در بیانیه اش که امروز «سید احمد الصافی» امام جمعه کربلا در صحن حسینی آن را برای نمازگزاران خواند، افزود که حاکمیت و وحدت ملی و تمامیت اراضی عراق ارزش هایی است که نباید هیچ کشوری تحت هر شرایطی به آن تعرض کند.
در همین چارچوب، یکی از فرماندهان مقاومت اسلامی عراق، تظاهرات امروز را انعکاس واضحی از موضع ملت عراق در خصوص مخالفت با حضور نظامیان آمریکا در خاک عراق دانست.
«ابوآلاء الولایی» در توئیتی نوشت که بعد از اینکه پارلمان و ملت عراق موضع روشن خود را  بیان کرد در صورت عدم خروج نظامیان آمریکا از خاک عراق پاسخ کوبنده بعدی از طرف گروه های مقاومت اسلامی خواهد بود.

الخزعلی: آمریکا را مجبور به خروج از عراق می کنیم


دبیرکل عصائب اهل الحق نیز در توئیتی با قدردانی از حضور با شکوه همه اقشار ملت عراق در تظاهرات امروز بغداد گفت که آمریکا اگر به شیوه های قانونی و مسالمت آمیز از عراق بیرون نرود، مقاومت اسلامی عراق مجبورش به خروج می کنند.
«شیخ قیس الخزعلی» خطاب به «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا گفته است که «بعد از این که ملت عراق، موضع مخالفت خود را مبنی بر حضور نظامیان آمریکا در کشورشان بیان کرد، «ترامپ احمق» باید بداند به رغم خواسته اش مجبور به ترک خاک عراق خواهد شد.»
پیش از این نیز مقتدا صدر در بیانیه ای برای تظاهرات امروز گفته بود که عراق همه راه های مسالمت آمیز سیاسی، اقتصادی و مردمی را برای اجبار نظامیان آمریکا به خروج از خاک کشور  در پیش می گیرد.

زلزله انسانی در عراق

تظاهرات امروز در نوع خود به اعتقاد برخی کارشناسان، زلزله ای انسانی بود که برخی آن را از حیث جمعیت مشارکت کننده بعد از زیارت اربعین حسینی پرتجمع ترین حضور مردمی در عراق دانسته اند.
بر اساس اعلام فرنانده پلیس فدرال عراق، جمعیت شرکت کننده در تظاهرات امروز بغداد از مرز یک میلیون نفر هم فراتر رفت.
با وجود این خیل عظیم جمعیت، بسیاری به نظم و انضباط حاکم بر این تظاهرات اشاره کرده و نوشته اند که بدون هیچ مشکلاتی برای نیروهای مسوول تامین امنیت تظاهرات، مردم بعد از پایان تظاهرات به آرامی محل را ترک کردند.نظم و انضباط در تظاهرات بغداد

با وجود این خیل عظیم جمعیت، بسیاری به نظم و انضباط حاکم بر این تظاهرات اشاره کرده و نوشته اند که بدون هیچ مشکلاتی برای نیروهای مسوول تامین امنیت تظاهرات، مردم بعد از پایان تظاهرات به آرامی محل را ترک کردند.
اعتراض کنندگان از دو زبان عربی و انگلیسی برای ابراز انزجار از آمریکا بهره گرفته بودند که در نوع تعدد دست نوشته ها و بنرها که به زبان انگلیسی خواهان خروج نظامیان آمریکایی از خاک عراق شده بودند، کم سابقه گزارش شده است.

به دار کشیدن آدمک ترامپ در بغداد

برخی از تظاهرکنندگان نیز شگردهای جالب توجهی در نشان دادن خشم و نفرت خود از سیاست ها و نظامیان آمریکا ابراز داشتند که از جمله آن به دار کشیدن آدمک دونالد ترامپ و نیروهای اشغالگر است.

حضور کفن پوشان عراقی در تظاهرات بغداد

بسیاری از تظاهرکنندگان به نشان اعلام آمادگی برای انجام عملیات استشهادی علیه نظامیان آمریکا، کفن بر تن کرده بودند.

حضور جوانان و نوجوانان در تظاهرات امروز بغداد بسیار چشمگیر بود

تعدادی از جوانان عراقی با حضور در تظاهرات امروز که علیه حضور اشغالگران آمریکایی در کشورشان برپا شه بودف به شادمانی پرداختند.

بسیاری از مردم نیز با همراه داشتن کودکان خردسال خود به تظاهرات آمده بودند.
گروه های مختلف مقاومت اسلامی در عراق به صورت یکپارچه و یکدست برای بیان وحدت مواضع خود، از افراشتن پرچم های خود در این تظاهرات خودداری کرده و مردم فقط پرچم ملی عراق را در تظاهرات امروز حمل کردند.
تظاهرات در فاصله نزدیک به سفارتخانه آمریکا در بغداد برگزار شد و تنها رودخانه دجله بین تظاهرکنندگان خشمگین و سفارتخانه آمریکا فاصله انداخته بود.تظاهرات در فاصله نزدیک به سفارتخانه آمریکا در بغداد برگزار شد و تنها رودخانه دجله بین تظاهرکنندگان خشمگین و سفارتخانه آمریکا فاصله انداخته بود.

تظاهرات طبق برنامه ساعت ۹ صبح شروع و حوالی ساعت ۱۱ به وقت محلی در آستانه وقت نماز جمعه به اتمام رسید.

لنگه کفش بر تصویر ترامپ

یکی از تظاهر کنندگان هنگام نصب یک ست نوشته با کفش خود بر تصویر ترامپ ضربه می زد

توئیت برهم صالح در همراهی با مردم کشورش

رییس جمهوری عراق که همین دو روز قبل در حاشیه مجمع جهانی اقتصادی «داووس» سوئیس با ترامپ مساله خروج نظامیان آمریکا را به بحث و گفت و گو گذاشته بود، امروز در توئیتی تاکید کرد که ملت عراق بر حفاظت از حاکمیت ملی خویش اصرار دارد.
«برهم صالح» گفته است که ملت عراق بر داشتن دولتی دارای حاکمیت ملی نقض نشده و به دور از دخالت و دیکته خارجی تاکید و پافشاری دارند.
تظاهرات امروز تنها بیان موضع ملت عراق نبود بلکه دولتمردان و رهبران سیاسی و فرماندهان مقاومت نیز در این روز همگی یکصدا دیدگاه آشکار و خواست قلبی خویش را در صیانت از حاکمیت ملی و مخالفت با حضور نظامی خارجی در سرزمین  شان اعلام کردند

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =