سالانه ۴.۶ میلیون تُن محصولات زراعی در استان اصفهان تولید می‌شود

اصفهان- ایرنا- مسوول نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهادکشاورزی استان اصفهان با بیان اینکه ۷۰ درصد مجموع اراضی کشاورزی استان به کشت محصولات زراعی اختصاص دارد گفت: سالانه ۴.۶ میلیون تُن محصولات زراعی در استان اصفهان تولید می‌شود.

حجت الاسلام والمسلمین مجتبی کوچک زاده  روز جمعه در سخنرانی پیش از خطبه‌های نمازجمعه این هفته اصفهان در مصلای امام خمینی (ره) این شهر افزود: استان اصفهان با دارا بودن ۵۶۸ هزار هکتار اراضی کشاورزی معادل پنج درصد از مساحت کل استان و ۳.۹ درصد از اراضی کشور را به خود اختصاص داده‌است.
وی با بیان اینکه اصفهان با شرایط متنوع آب و هوایی استعداد تولید انواع محصولات کشاورزی را دارد عنوان کرد: در مناطق گرم و خشک خرما، انار و پسته، در مناطق سرد و کوهستانی بادام و گردو و در مناطق معتدل سرد استان انواع محصولات دانه‌دار و هسته‌دار کشت می‌شود.
مسوول نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهادکشاورزی استان اصفهان ادامه داد: مجموع اراضی باغی استان ۷۹ هزار هکتار و عمدتا انواع سیب درختی، به، انگور، گلابی، زردآلو، بادام و پسته است.
وی مجموع تولیدات باغی و گلخانه‌ای استان اصفهان در شرایط عادی را نیز ۸۰۰ هزار تُن برآورده کرد و افزود : بخش کشاورزی استان در زمینه تولید شیرخام، گوشت مرغ و قرمز، تخم‌مرغ، محصولات گلخانه‌ای، شترمرغ، بوقلمون و ماهی زینتی رتبه‌های اول تا سوم را داراست.
وی تصریح کرد: برای جایگزینی ارقام جو و گندم که برای هر منطقه‌ای متناسب با خودش محصولات گواهی شده تولید می‌شود که در شرایط گرمای شدید، خشکی و آب شور بتواند رشد کند و این امر نشان می‌دهد که محصولات ما در شرایط خشکسالی نیز توانسته در حد طبیعی باشد.
مسوول نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهادکشاورزی استان اصفهان گفت: جایگزینی و توسعه باغ‌های متحمل خشکی مانند پسته، انار، بادام، انگور و گل محمدی و توسعه گلخانه‌های استان به میزانی رشد کرده که محصولات گلخانه‌ای تولیدشده به خارج از استان و حتی کشور صادر می‌شود.
وی همچنین با اشاره به اینکه سالانه ۱۲ هزار تُن قارچ خوراکی در استان تولید می‌شود خاطرنشان کرد: ۴۰ هزار تُن کمپوست در استان اصفهان تولید که نیمی از آن به خارج استان ارسال می‌شود.
حجت الاسلام کوچک زاده افزود: استان اصفهان در زمینه تعداد ریزغده‌های سیب‌زمینی، تولید پیاز و کشت نشائی پیاز و گلرنگ رتبه اول، در محصولات جالیزی رتبه دوم، در سطح تولید محصول سیب زمینی و نیز خربزه رتبه سوم، تولیدات سبزی چهارم، ذرت علوفه‌ای و در تولید یونجه رتبه هفتم را داراست.
وی دلیل این درجات و دستاوردهای خوب استان اصفهان در تولیدات محصولات کشاورزی و زراعی را استفاده از روش‌های علمی و به‌روز عنوان کرد.
مسوول نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهادکشاورزی استان اصفهان همچنین گفت: سال گذشته بارش‌های خوبی در کشور داشتیم و امسال نیز ۴۰ درصد از متوسط درازمدت بیشتر است و بارش‌ها در سطح کشور پنج درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته‌است.
وی اضافه کرد: ذخیره آب پشت سرهای کشور نیز به ۵۳ درصد رسیده که اگر مردم در مصرف آب صرفه‌جویی کنند مشکل آبی نخواهیم داشت.
حجت الاسلام کوچک زاده همچنین با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم انقلاب افزود: مقام رهبری در این بیانیه در هفت زمینه معنویت و اخلاق، اقتصاد مقاومتی، عدالت و مبارزه با فساد، آزادی، عزت ملی و روابط خارجی و سبک زندگی رهنمودهای گرانبهایی را برای مردم و جوانان بیان کردند.
وی تاکیدکرد: در مسائل حکومتی، سیاسی و نظامی نیز باید به رهنمودهای رهبر معظم انقلاب تاسی کنیم.
مسوول نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهادکشاورزی استان اصفهان با تاکید براینکه باید دستاوردهای انقلاب برای نسل جوان گفته شود متذکر شد: بیانیه گام دوم انقلاب نیز نسخه‌ای شفابخش برای همه به ویژه مسوولان است.
وی در پایان شهادت مظلومانه حضرت فاطمه زهرا(س) را تسلیت گفت.
حجت الاسلام سید مجتبی میردامادی خطیب نمازجمعه این هفته شهر اصفهان بود که در مصلای امام خمینی (ره) این شهر اقامه شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =