۴ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۵۰
کد خبرنگار: 1260
کد خبر: 83646130
۰ نفر

برچسب‌ها

رییس جمهور سریلانکا: ۲۰ هزار مفقود الاثر جنگ کشته شده اند

دهلی نو-ایرنا- گوتابایا راجاپاکس رییس جمهوری جدید سریلانکا برای اولین بار اعتراف کرد که بیش از ۲۰ هزار مفقود در طول جنگ داخلی این کشور در واقع کشته شده اند.

نشریه" تایمز او ایندیا"  روز جمعه نوشت: گوتابایا راجاپاکس که خود در طول جنگ داخلی سریلانکا در سمت وزیر دفاع این کشور قرار داشت و نقش مهمی در پایان جنگ سی ساله داخلی سریلانکا ایفا کرد به هنا سینگر  نماینده سازمان ملل متحد اعلام کرد که تحقیقات در مورد سرنوشت این افراد انجام خواهد شد و دولت سریلانکا به زودی گواهی فوت برای افراد مفقوده صادر خواهد کرد.

با توجه به داده های رسمی دولت سریلانکا، بیش از ۲۰ هزار نفر در طول سه دهه جنگ داخلی با جدایی طلبان تامیل مفقود شده اند.

بسیاری از اقلیت تامیل در سریلانکا معتقدند که در سال های پایانی جنگ داخلی سریلانکا هزاران نفر  به دست ارتش این کشور به قتل رسیده اند. اما ارتش سریلانکا این اتهامات را رد کرده است.

گروه های طرفدار حقوق بشر تخمین می زنند که حداقل ۴۰ هزار غیر نظامی تامیل  در  مراحل پایانی جنگ داخلی این کشور به قتل رسیده اند.

تاکنون چندین گور دست جمعی در مناطق مختلف سریلانکا کشف شده است اما تعداد بسیار کمی از این افراد شناسایی شده اند.

جنگ داخلی سریلانکا از سال ۱۹۸۳ از سوی اقلیت تامیل برای ایجاد کشوری مستقل به نام تامیل در قسمت های شمالی و شرقی جزیزه سریلانکا آغاز شد.

ارتش سریلانکا با شکست شبه نظامیان ببرهای تامیل پس از ۳۰ سال ، به جنگ داخلی در این کشور پایان داد.

براساس گزارش های منتشر شده، بین ۸۰ تا ۱۰۰ هزار نفر، از شبه نظامیان ببرهای تامیل و نیروهای دولتی ، و افراد عادی در جنگ داخلی این کشور کشته شدند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha