۴ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۴۴
کد خبرنگار: 2330
کد خبر: 83646113
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

اتحادیه‌های کارگری در فرانسه اعتصاب کردند

تهران-ایرنا- اتحادیه‌های فرانسوی امروز جمعه همزمان با اقدام دولت در رونمایی از طرحی که تغییر در نظام بازنشستگی ملی را هدف قرار می‌دهد اعتصاب کردند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مسافران بار دیگر همزمان با اعتصاب اتحادیه های کارگری با اختلال در حرکت قطارهای منطقه ای و متروی  پاریس مواجه شدند و برخی از خدمات عمومی و مدارس نیز به اعتصاب ها پیوستند. با این حال به نوشته این خبرگزاری، اختلال در سیستم حمل و نقل این کشور به وخامت اعتصابات قبلی نبود.

بر اساس این گزارش، تعداد کارگران معترض و توقف حرکت قطارها این هفته به شکل قابل ملاحظه ای به دنبال مجموعه ای از توافقات دولت کاهش یافته است اما اتحادیه ها امیدوارند اقدامات روز جمعه مخالفت ها با اصلاحات امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه را احیا کند.

دولت مکرون بر اجرای طرح اصلاحاتی خود که امروز جمعه آن را به کابینه ارائه داد، اصرار دارد. این طرح سپس راهی پارلمان می شود که حزب میانه روی مکرون اکثریت را در آن در اختیار دارد.

طرح جدید ۴۲ برنامه بازنشستگی مجزا را به یک سیستم واحد برای همه کارگران، اعم از کارگران بخش دولتی و خصوصی تبدیل می کند و شرط ویژه ای  را که برخی از کارگران اجازه می دهد در اوایل دهه ۵۰ سالگی بازنشسته شوند، لغو می کند.

اما دولت از پیشنهاد خود برای افزایش سن دریافت مستمری کامل از ۶۲ به ۶۴ سال عقب نشینی کرده و با بخش های مختلفی از جمله خلبانان و اعضای  نیروهای نظامی و پلیس که می توانند زودتر از دیگران بازنشسته شوند به توافقاتی دست یافته است.

سیستم واحد جدید از سال ۲۰۲۲ میلادی برای کارگران جوان تر اجرا می شود و به تدریج کارگران مسن تر را نیز شامل می شود. اما هنوز درباره جزییات بسیاری از این طرح تصمیم گیری نشده است و دولت بعدها چنین جزییاتی را اعلام خواهد کرد.

استدلال مکرون این است که سیستم قدیمی برای کشوری که امید به زندگی در آن افزایش یافته است، ناعادلانه، منسوخ و بسیار هزینه بر بوده است. اتحادیه های کارگری اما می گویند این طرح جدید حقوق کارگران را تهدید می کند.

 اعتصاب‌ها در فرانسه از ۱۴ آذر (۵ دسامبر) شروع شد و مکرون در سخنرانی به مناسبت سال جدید میلادی بی توجه به اعتصاب ها اعلام کرد  متعهد به انجام کامل اصلاحات نظام بازنشستگی است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =