کیفیت هوای تهران قابل قبول است

تهران- ایرنا- کیفیت هوای امروز (جمعه) پایتخت از لحاظ آلاینده‌های ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون بر روی شاخص لحظه‌ای ۸۵ در شرایط قابل قبول قرار دارد.

به گزارش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، میانگین غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت ۱۱ روی شاخص ۶۸ قرار داشت.
در همین مدت، غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۱۰ میکرون با شاخص ۳۶ و منواکسید کربن با شاخص ۲۴ بوده است.

ایستگاه‌های دانشگاه علم و صنعت (منطقه ۴) با شاخص ۹۵، پیروزی منطقه (۱۳)، تربیت مدرس (منطقه ۶) و شهرداری (منطقه ۱۱) به صورت مشترک باشاخص ۸۳ بیشترین آلایندگی را در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت ۱۱ امروز نشان می‌دهد.

ایستگاه‌های مسعودیه (منطقه ۱۵)، با شاخص ۵۰، میدان امام خمینی (منطقه ۱۲) با شاخص ۵۲ و پونک ستاد بحران به صورت مشترک با شاخص ۵۳ در همین مدت کمترین آلایندگی را در سطح مناطق تهران داشتند.

«شاخص کیفیت هوا (Air Quality Index = AQI) معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامتی افراد است که به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ در شرایط قابل قبول (زرد و حدمجاز استاندارد یا حد سلامت)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم برای همه (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ در شرایط بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک (ارغوانی) تعیین شده است.»

امسال ۲۵ روز هوای پاک، ۲۰۹ روز هوای قابل قبول، ۶۹ روز هوای ناسالم برای گروه های حساس(بیماران قلبی و ریوی، کودکان، سالمندان و زنان باردار) و پنج روز هوای ناسالم برای همه افراد به ثبت رسیده است.

براساس آیین نامه اجرایی تبصره ۳ ماده ۲ قانون هوای پاک، از ۲۳ دی امسال واژه «قابل قبول» جایگزین عبارت «سالم» در سایت شرکت کنترل کیفیت هوای شهرداری تهران شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =